Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Tehnološki sektor sve značajniji: U Srbiji oko 2.500 IT kompanija

31.12.2021. 09:33 09:41
Piše:
Foto: Pixabay.com

Informaciono-tehnološki sektor u Srbiji poslednjih godina beleži sve bolje rezultate i ima sve značajniji ulogu u domaćoj privredi.

Iz godine u godinu raste broj kompanija, broj zaposlenih, a raste i izvoz. Tako je prošle godine, i pored toga što je izvoz rastao znatno manje nego u godinama pre pandemije koronavirusa, ipak zabeležen rast od četiri odsto, a rast je nastavljen i ove godine. Već polovinom godine bilo je jasno da će rezultati u ovoj privrednoj grani biti dobri jer je u julu Srbija imala rekordan izvoz usluga informacionih i komunikacionih tehnologija od 171 milion evra, što je 56 odsto više nego u istom periodu 2020. godine i 35 odsto više nego u julu 2019, a kada se uporede s julom 2016. godine, izvoz je tri puta veći.

Da je IT sektor i te kako važan segment domaće privrede ukazala je nedavno i premijerka Ana Brnabić, ukazujući da je analiza Narodne banke Srbije za sektor informaciono-komunikacionih tehnologija do kraja oktobra pokazala da je vrednost izvoza do tog meseca čak milijardu i 470 miliona evra.

- To je, praktično, vrednost izvoza naše pameti i to znači da su naši inovatori stvorili nešto što je u tolikoj vrednosti izvezeno u svet - rekla je Ana Brnabić. - IKT sektor je najveća neto izvozna grana jer je nadmašio poljoprivredu u visini izvoza, a ima veće učešće u BDP-u nego, recimo, građevinarstvo.

Premijerka je istakla i da su od 2008. do 2021. godine izvoz i suficit u oblasti informacionih tehnologija znatno izmenjen.

- Izvoz je 2008. godine bio 178 miliona evra, a suficit nismo ni imali, već smo imali deficit - uvozili smo više pameti nego što smo je izvozili. Do kraja ove godine visina našeg izvoza biće blizu dve milijarde evra, a suficit u prvih 10 meseci iznosi skoro milijardu i po evra.

Trenutno u Srbiji posluje oko 2.500 IT preduzeća, a među njima je u novom Sadu njih oko 400, od kojih je najviše malih i mikro preduzeća, u kojima je radi do 10 zaposlenih, dok je zaista velikih kompanija nekoliko desetina. U ovom sektoru, ne računajući stručnjake koji rade u javnom sektoru, bankarstvu, osiguranju... radi više od 40.000 ljudi, što je znatno više nego pre pet godina, kada je u sektoru programiranja bilo zaposleno 19.000 ljudi.


Zarade daleko iznad republičkog proseka

Zarade zaposlenih u IT sektoru znatno su iznad republičkog proseka i tako je već dugo. Tako su zaposleni u oblasti računsko programiranje, konsultantske i s tim povezane delatnosti u oktobru, u proseku, zaradili najviše u Srbiji i jedino je njihova prosečna plata bila viša od 200.000 dinara. Tog meseca je plata u ovoj oblasti, u proseku, bila 215.869 dinara - odnosno oko 1.850 evra. Naravno, to nije zarada koju zarađuju svi u IT sektoru, odnosno neko zarađuje i više od toga, a neko i manje, ali je izvesno da je prosečna zarada u Srbiji tog meseca bila tri puta manja od proseka u IT sektoru.


Perspektive razvoja ovog sektora su velike, ali treba reći da je potrebno da se naprave koraci koji bi to i zaista obezbedili na najbolji način. Naime, IT sektor se i u Srbiji i u svetu suočava s hroničnim nedostatkom stručnog kadra, pa je važno da se postojeći zadrže u Srbiji i da se mladi ljudi obrazuju za ove poslove. Za snažniji razvoj IT sektora je pre svega važno povećati stopu ulaganja u IT po glavi stanovnika, jer se time  povećava i broj kadrova u IT sektoru, a potrebno je i da se pruži veća podrška preduzetništvu.

Budući da stručnog kadra nema dovoljno, IT kompanije se trude da zaposlenima ponude što je moguće bolje uslove, a oni koji već rade u IT sektoru ili to planiraju, za razliku od onih koji posao traže u gotovo svim drugim oblastima, u poziciji su da biraju kompanije u kojima će se zaposliti. Naime, IT stručnjaci su svesni da sa znanjem i veštinama koje poseduju vrlo lako mogu da nađu drugi posao - i u Srbiji i van nje i da mogu raditi i za domaćeg i za stranog poslodavca,a  to znaju i menadžmenti kompanija kojima je ovaj kadar potreban.

Biće 120.000 zaposlenih

U Srbiji bi do 2025. godine, prema prognozama, broj zaposlenih u IT industriji mogao da poraste i na 120.000, odnosno da se poveća za čak tri puta, saopštio je Majkrosoft.

„Najveći broj radnih mesta se očekuje na području razvoja softvera, cloud tehnologija, data science i cyber bezbednosti. Kroz proces digitalne transformacije sve grane industrije su postale povezane sa IT sektorom, tako da IT industriji nisu potrebni samo programeri, već i poznavaoci različitih industrija: prodaje, proizvodnje, zdravstva, bankarstva...”, rekao je direktor kompanije “Microsoft” u Srbiji Milan Gospić.

Potrebni su, kaže, poslovni analitičari, grafički dizajneri, projektni menadžeri, testeri i razni drugi profili.

Dobrila Mlađenović

Piše:
Pošaljite komentar