Svaki peti radnik u Srbiji radi u trgovini
Trgovine su tokom vanrednog stanja bile dobro snabdevene i na taj način dale nemerljiv doprinos ublažavanju posledica epidemije koronavirusa, dok su trgovci podneli veliki teret.
Svakodnevno su bili izloženi mogućnosti da se zaraze zbog velikog broja kontakata s mušterijama za kasom, ali su opasnosti od virusa bili izloženi i iza kase i u magacinima pri prijemu i istovaru robe. COVID-19 je zapravo pokazao da je trgovina, kao uslužna grana privrede, dobro organizovana i da u vreme vanrednih mera može da se brzo prilagodi navonastaloj situaciji jer je u lancu od proizvođača do kupaca sve funkcionisalo kako treba.
Ipak, u Uniji poslodavaca Srbije misle da domaća trgovina može biti i bolja, pa je tako tokom vanrednog stanja osnovan Sektor za trgovinu, u nameri da predstavnici trgovina još unaprede tu delatnost putem kreiranja zakonskih i pratećih propisa, i da s drugim društvenim i državnim institucijama aktivno učestvuje u daljem razvoju tržišta naše zemlje, privrednih tokova i povećanju životnog standarda građana.
– Kod nas posluje devet velikih nacionalnih trgovinskih sistema, imamo čak 32.000 trgovinska preduzeća i 3.000 maloprodajnih radnji – kaže za „Dnevnik” predsednik novoosnovanog Sektora trgovine Duško Marjanović. – Od toga je najveći broj takozvanih tradicionalnih trgovina, čiji je prodajni prostor manji od 200 kvadratnih metara, dok oko tri procenta čine najveći trgovinski lanci s prodajnim prostorom većim od 2.000 kvadrata.
On navodi da trgovinski sektor zapošljava oko 350.000 radnika, što je 20 odsto od ukupnog broja zaposlenih u privredi.
– Trgovina učestvuje u ukupnom BDP-u s oko 12 procenata, u broju preduzeća s oko 26 procenata i ukupnom prihodu oko 38 procenata, što su više nego dovoljni razlozi da se pri Uniji poslodavaca Srbije okupe i preduzetnici iz trgovine i, udruženi u Sektor trgovine, utiči i doprinesu razvoju trgovine kao najvažnijeg činioca u izgradnji tržišne privrede – naglasio je Marjanović. – Želimo da Sektor trgovine bude mesto gde će poslodavci moći da doprinosu što boljem poslovnom ambijentu, odnosno stvaranju uslova za dalji razvoj trgovine. Osnovani smo tokom vanrednog stanja i trenutno imamo oko 50 članica.
Marjanović kaže da je plan stvaranje snažnog, dinamičnog i modernog sektora pa se zato svakodnevno radi na predstavljanju Unije poslodavaca Srbije i Sektora trgovine što većem broju poslodavaca širom Srbije.
– Na taj način želimo da stvorimo potencijal znanja, iskustava i veština neophodan za integralnu podršku u praćenju i analizi svih privrednih kretanja, kao i stvaranju uslova za uspešno i profitabilno poslovanje u Srbiji – navodi on.
– Tokom vanrednog stanja pravna i fizička lica otvorila su novih 2.258 trgovinskih preduzeća. Takođe, broj zaposlenih na neodređeno vreme povećan je za 13.669, dok je smanjen broj zaposlenih na određeno vreme za 20.917, što znači da tim radnicima tokom vanrednog stanja nije produžavan ugovor o radu – kazao je Duško Marjanović. – Trgovine koje su poslovanje prilagodile novim okolnostima uspele su da ostvare određenu dobit, posebno one koje su proširili prodajni asortiman artiklima koji su najviše traženi tokom vanrednog stanja. Neke kompanije su uvele onlajn dostave za građane svakog dana do 22 časa. Na taj način, kompanije su uposlile postojeće kapacitete, dobile i nove kupce, ali i ostvarile dodatne prihode. Inače, taj kanal „daljinske prodaje” putem onlajn servisa je pokazuje trend rasta i sve više odgovara potrošačima.
Marjanović ističe da je i trgovina osetila to što nisu radili kafići, restorani, hoteli i što nema turista.
– Zatvaranje ugostiteljskih objekata je momentalno i potpuno zaustavilo posao trgovaca. Nismo imali više koga da snabdevamo, zaustavljena je prodaja robe, nije bilo mogućnosti da se naplati već isporučena … Doduše, maloprodaja je radila skraćeno radno vreme i bilo je prometa, koji je čak u nekim radnjama bio i veći u odnosu na vreme pre vanrednog stanja. Razlog za to je bila značajno veća potrošnja građana, koji su, umesto uobičajenih kupovina, stvarali velike kućne zalihe osnovnih namirnica, kao i sredstava za dezinfekciju i zaštitu od koronavirusa.
Z. Delić