Softveraš u Srbiji zaradi i 8.500 evra mesečno
Bliži se upis u srednje škole i na fakultete, a plate, koje se eventualno mogu dobiti na nekim radnim mestima, mogle bi da posluže kao svojevrsni vodič za odabir zanimanja.
Da najbolje plate u Srbiji imaju oni koji rade u IT sektoru već nekoliko godina je realnost, jer poslodavci znaju da vrednuju rad i znanje zaposlenih.
Zarade u oblasti računsko programiranje, konsultantske i s tim povezane delatnosti i dalje su jedine u Srbiji koje premašuju 200.000 dinara, odnosno u kovertama je u aprilu , u proseku, bilo 234.607 dinara. To su podaci Republičkog zavoda za statistiku, a kada se privredna grana razbije i pogleda samo IT , dobija se je malo preciznija slika i o primanjima i o mogućnostima koju ova oblast pruža.
Prosečna plata u IT sektoru u Srbiji u 2021. godini, prema podacima sajta za zapošljavanje IT kandidata Helloworld.rs, bila je veća od 1.500 evra, a najveća je bila za senior softver developera (na platformi IT insajder) od 8.500 evra.
Takođe, ove godine se očekuje rast plata u IT sektoru u Srbiji od 30 odsto.
Po podacima sa platforme IT Insajder, 62 odsto komentara o poslodavcima je bilo pozitivno odnosno autori komentara IT stručnjaci preporučuju ocenjenu kompaniju.
U Srbiji raste interesovanje za informacijama o IT kompanijama, navedeno je u saopštenju.
IT Insajder je platforma gde svi zainteresovani mogu da se informišu o poslodavcima u IT industriji i pročitaju iskustva o radu, kao i iskustva sa razgovora za posao.
Prilikom pisanja komentara, bivši i sadašnji zaposleni ocenjuju opšti utisak o kompaniji, mogućnost napredovanja, beneficije koje poslodavac pruža i definišu pozitivne i eventualne negativne strane rada.
Najviše pozitivnih ocena imali su i komentari koji govore da u IT firmama postoje izazovni projekti, prilika za usavršavanje i napredovanje, fleksibilno radno vreme, dobri odnosi u kompanijama, kao i dobijanje povratne informacije nakon razgovora za posao, prilika za usavršavanje i napredovanje, fleksibilno radno vreme, dobri odnosi u kompanijama, kao i dobijanje povratne informacije nakon razgovora za posao.
Kako bi se nivo transparentnosti domaće IT industrije podigao na viši stepen, na IT insajderu dodata je sekcija “Plate”, gde domaći stručnjaci mogu anonimno da napišu svoje neto iznose plata.
Procena Privredne komore Srbije je da našem IT sektoru nedostaje više od 20.000 stručnjaka.
Prošle godine u Srbiji su poslovala 3.354 aktivna preduzeća u domaćoj informatičkoj industriji, u kojima je bilo zaposleno 41.476 radnika.
Prosečna aprilska zarada u Srbiji, da podsetimo, po podacima Republičkog zavoda za statistiku, bila je 73.012 dinara.
Prosečna zarada viša od 100.000 dinara u aprilu je isplaćena u 14 oblasti. Zarade u oblasti računsko programiranje, konsultantske i s tim povezane delatnosti i dalje su jedine koje premašuju 200.000 dinara, odnosno u kovertama je, u proseku, bilo 234.607 dinara. Zaposleni u ovoj oblasti su u aprilu, u proseku, zaradili 63.298 dinara više od onih koji su na drugom mestu po visini zarade, u vazdušnom saobraćaju - 171.309 dinara. Nakon njih slede zarade zaposlenih u oblasti naučno istraživanje i razvoj, koji su u aprilu, u proseku, zaradili 148.785 dinara, te oblastima proizvodnja duvanskih proizvoda - 145.864 dinara i eksploatacija sirove nafte i prirodnog gasa 140.413 dinara U oblasti finansijske usluge, osim osiguranja i penzionih fondova prosečna aprilska zarada bila je 129.802 dinara, u oblasti upravljačke delatnosti, savetovanje u vezi s upravljanjem - 129.128 dinara, a u oblasti proizvodnja koksa i derivata nafte aprilske prosečne zarade bile su 124.251 dinara.
D. Mlađenović