Regionalno tržište električne energije: U Srbiji 12 prodavaca struje
NOVI SAD: Za sada nema uslova da se u Srbiji ukine regulisanje cena električne energije i mora se nastaviti dosadašnja politika postepenih korekcija, iako je maloprodajna cena struje za domaćinstva ne samo niža od tržišne, već i od ekonomski opravdane cene, čulo se na 5. međunarodnoj konferenciji Regionalno tržište električne energije, koju je organizovao internet portal Balkanmagazin.
Iako to pogoduje svim potrošačima, od kojih većina nije socijalno ugrožena, ukazano je na ovom skupu, posledica je nerazvijeno tržište električne energije i nezainteresovanost investitora da grade nove elektrane…
Član Saveta Agencije za energetiku Srbije Ljiljana Hadžibabić ukazala je da je naša zemlja uradila dosta za razvoj tržišta električne energije, ali ne sve.
Kada je reč o nezavisnost operatora prenosnog sistema, Elektromreža Srbije je uradila sve što je mogla, a naredni koraci moraju da se rešavaju na višem nivou.
Po njenim rečima, u Srbiji je licencirano 106 snabdevača, od kojih 43 za trgovinu električnom energijom na veliko, ali je aktivnih samo 60, a samo 12 trgovaca snabdeva krajnje kupce.
Po njenim rečima, u Srbiji je daleko najrazvijenija aktivnost tranzit električne energije, a glavna karakteristika je veliko učešće malog broja učesnika.
Ona je podsetila da je maloprodajno tržište liberalizovano 2008. godine, kada su pravo da biraju snabdevača imali svi osim domaćinstava, koja su to pravo dobila 2015. godine, a da je oko 44 odsto finalne potrošnje stvarno na tržištu.
Glavne karakteristike regionalnog tržišta električne energije trenutno su da nema gradnje baznih elektrana.
Gradi se samo ono za šta država daje subvencije - obnovljivi izvori energije, ulaganjeu zaštitu životne sredine su velika, a finasiranje se teško obezbeđuje.
Na skupu je ukazano i da je liberalizacija regionalnog tržišta električne energije proces, koji se ne može desiti preko noći, a rezultati ne moraju uvek da budu pojeftinjenje i bolje usluge.
Međutim, zbog velike razlike između regulisane i tržišne cene struje domaćinstva ne izlaze na slobodno tržište, rekla je Ljiljana Hadžibabić.
Kako je dalje kazala, regulisana cena je ispod tržišne, ali i ispod ekonomski opravdane cene.
Iako je Strategija razvoja energetike Srbije predviđala da za dve do tri godine bude dostignuta ekonomska cena, to se nije desilo, poručila je Hadžibabić.
Dobro bi bilo za zemlju da dostignemo tržišnu cenu, ali najsiromašniji građani to ne mogu da plate, pa moraju da se zaštite energetski ugroženi kupci.
Međutim, ako se moraju zaštiti penzioneri, ne moraju drugi... Urađena je studija kako bi se videlo u kakvoj situaciji bi bio kupac ako bi regulacija bila ukinuta, da li bi imao šanse da se snađe na tržištu ili će ga neko ucenjivati.
Zaključak je da se još uvek nisu stekli uslovi za prestanak regulacije, pa i dalje ostaje strategija da se pomalo povećavaju cene, da to radi EPS, u dogovoru sa vlasnikom, a da nakon toga AERS proceni koliko je to opravdano.
Inače u Srbiji već nekoliko godina važi Uredba o energetski zaštićenom kupcu kojom je najsiromašinijim građanima omogućeno da deo energenata koriste bez plaćanja.
Po rečima Ljiljana Hadžibabić, veliki problem je to što se 68.000 građana prijavilo da su energetski ugroženi kupci, a procenjuje se da ih ima i do 400.000, te da je na državi d reši taj problem.
D. Mlađenović