Raskid s Rio Tintom rizik, uglavnom gubimo sporove
BEOGRAD: Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić smatra da je odluka da se raskine saradnja s Rio Tintom na projektu "Jadar" politička i da nosi rizike, alii ističe da bi litijum u Srbiji trebalo eksploatisati sa novim partnerom i pristupom, uz ekološke standarde i proizvodnju baterija kod nas.
"Ne mislim da Rio Tinto treba da dođe u Srbiju, ali mislim da Srbija treba da eksploatiše litijum. Srbija to ne može sama da eksploatiše, ali ima još kompanija u svetu. Naravno, to treba da se radi sa potpuno drugačijim pristupom, svejedno ko je na vlasti", rekao je on.
Savić se pita i da li bi "ekološki ustanici" kad bi došli na vlast isto mislili o kopanju litijuma, i od čega bi onda davali plate i penzije.
"Srbija treba da eksploatiše litijum. I kada ovo prođe, a tek ćemo da vidimo kako će i kada da se završiti, treba da se okrene litijumu. Ali, ne samo da eksploatiše litijum, nego da na početku nađemo partnera, da se u Srbiji proizvode baterije, i da neka fabrika ovde proizvodi baterije za automobile", navodi on.
Dodaje da u tom slučaju ne bi postojao nijedan razuman i racionalan Srbin koji bi rekao da to sve Srbiji ne treba.
Savić upozorava da odluka da se Rio Tintu kaže doviđenja može da ima u ovom trenutku poprilično teške posledice za državu.
"Nismo u Srbiji po prvi put u takvoj situaciji. Neki su tako pre 20, 30 godina rekli doviđenja, pa smo videli kako smo završili", dodaje.
Savić podseća da je Rio Tinto 20 godina u Srbiji na osnovu nečijih obećanja i smatra da nije dobro na ovakav način raskidati zbog, kako kaže, političkih poena, jer bi mogle uslediti reperkusije.
"Rio Tinto će koristiti sva raspoloživa sredstva da zaštiti svoje interese u Srbiji", smatra on.
Dodaje da ovakva odluka nema u ovom trenutku posledice na ostale investitore u rudarstvu Srbije.
Savić smatra da je odustanak vlasti od Rio Tinta politička odluka, ali i da ni ekološkog ustanka ne bi bilo da nije izbora.
"Nemojte klati vola za kilo mesa. Bojim se da smo u ovom trenutku to uradili. Da smo uradili stvar koja na kraju krajeva neće biti dobra za građane. A koliko će biti dobra u političkom smislu za jedne i druge, videćemo", ocenio je on.
Savić smatra da postupak ukidanja dokumenata za Rio Tinto ne menja pravila igre u rudarstvu u Srbiji.
"Pravi problem sa Rio Tintom, zbog čega ćemo i mi verovatno kao država imati probleme, jeste od 2006. godine kada je Zakon o rudarstvu promenjen. Tako su umesto da kao kod pametnih zemalja pravo istraživanja i pravo eksploatacije rude budu razdvojeni, ona povezana. Pa su Rio Tintu u ruke dati i nož i pogača", objašnjava Savić.
Dodaje da je do "ekološkog ustanka" onaj koji je imao pravo istraživanja dobijao i pravo na eksploataciju.
"Ođednom je Srbija promenila pravila igre. I šta da očekujemo, da će Rio Tinto sedeti skrštenih ruku i prihvatiti činjenicu da su potrošili nekoliko stotina milona i izgubili nekoliko milijardi", kaže on.
Savić ističe da mu nije žao što Rio Tinto gubi, jer smatra da sa renomeom koji imaju i ne treba da dođu u Srbiju.
"Ipak, napravljen je problem, a Srbija uglavnom gubi međunarodne arbitraže i plaća štetu. Nažalost, ja se bojim da ćemo i ovog puta doći u nepovoljnu situaciju", rekao je on i dodao da će troškove arbitraže na kraju snositi građani Srbije, a ne oni koji žele da dođu na vlast ili koji su sada vlast.