Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Prvi srpski respirator stiže za oko četiri nedelje

31.03.2020. 11:36 11:45
Piše:
Foto: pixabay.com

– Prvi srpski respirator ćemo definitivno napraviti u rekordnom roku, a cilj je da se završi u naredne četiri nedelje – izjavio je Vladimir Vojvodić iz Fonda za inovacionu delatnost. – To je strateški važan uređaj – da u Srbiji imamo ekspertizu pravljenja jednog takvog uređaja, koji će biti od koristi ne samo u ovoj pandemiji nego i u sličnom scenariju.

Prvi srpski respirator razvijaće preduzeće „SmartResearch” iz Instituta „Mihajlo Pupin”. Kako tvrde u toj kompaniji, oni bi mogli proizvoditi između deset i 100 respiratora dnevno.

Fond za inovacionu delatnost odobrio je 53 miliona dinara za finan­siranje 12 inovativnih projekata preduzeća čiji je cilj suzbijanje efekata pandemije izazvane koronavirusom.

U kratkom periodu biće razvijeno i dostupno za korišćenje 12 rešenja, poput prvog srpskog respiratora, nove vrste zaštitne maske s izmenjivim HEPA filterom za višestruku i dugoročnu upotrebu, kabine za dezinfekciju, koja je namenjena upotrebi na javnim mestima i lokacijama od interesa, mobilni pult za beskontaktno merenje temperature i ručnu dezinfekciju, prenosivi ozonizatori za brzu i bezbednu dezinfekciju objekata od kritičnog značaja...

Po stupanju na snagu vanrednog stanja u Republici Srbiji, u ponedeljak, 16. marta 2020. godine, a na inicijativu kabineta predsednice Vlade Republike Srbije, Fond za inovacionu delatnost je u rekordnom roku pripremio i u utorak 17. marta objavio javni poziv. Zbog neophodnosti brzog odgovora na novonastale izazove, poziv je bio otvoren do 24. marta.

I pored kratkog perioda, pristiglo je blizu 300 predloga inovativnih projekata, što je pokazalo visok potencijal naših inovativnih preduzeća, ali i značaj finansijske podrške kao još jedne u nizu mera Vlade Republike Srbije za suzbijanje efekata izazvanih pandemijom. Imajući u vidu urgentnost reagovanja, nezavisna Ekspertska komisija Fonda je dala prioritet onim rešenjima za koja je procenjeno da mogu stvoriti najrelevantniji, najbrži i strateški važan odgovor na konkretne probleme. Razvoj lekova i vakcina nisu bili predmet ovog javnog poziva.


Do šest miliona dinara

Javni poziv je bio namenjen malim i srednjim preduzećima, s već razvijenim prototipovima, proizvodima, uslugama i tehnologijama koji mogu biti skalirani u kratkom periodu i postati dostupni za primenu u suzbijanju posledica nastalih pandemijom.

Iznos podrške po pojedinačnom projektu je do šest miliona dinara.


Osim prvog srpskog respiratora, a u okviru 12 odobrenih projekata preduzeće „Voxellab” nudi rešenje u vidu sistema za brzo 3D štampanje hitno potrebnih delova za mašine i medicinske uređaje. „CCS Solutions” razvijaće novu vrstu zaštitne maske s izmenjivim HEPA filterom za višestruku i dugoročnu upotrebu. „Metaling” nudi paletu proizvoda za dezinfekciju prostorija i predmeta korišćenjem ultraljubičastog zrače­nja. „Sigma” Kula radiće na udvostručavanju proizvodnje natrijum-hipohlorita kao jednog od najvažnijih dezinficijenasa.

Firma „365ADS” nudi rešenje u vidu kabine za dezinfekciju koja je namenjena upotrebi na javnim mestima i lokacijama od interesa. „Corten Art” ravijaće sistem aerosolne dezinfekcije za upotrebu u industriji i hazardnim sredinama. „SKV Garant” radiće na razvoju prenosivih ozonizatora za brzu i bezbednu dezinfekciju objekata od kritičnog značaja. „Advertout” će se baviti proizvodnjom višekratnih zaštitnih odela koja se mogu u potpunosti dezinfikovati. „Hola Systems” nudi rešenje u vidu mobilnog pulta za beskontaktno merenje temperature i ručnu dezinfekciju. „Hermes Covid” priprema platformu za brzu razmenu poruka u uslovima Kovid-19 pandemije, a „Agrounik” baviće se razvojem biološkog dezinficijensa s antiviralnim i antibakterijskim dejstvom.

D. Mlađenović

Piše:
Pošaljite komentar