NOVA JAPANSKA FABRIKA STIŽE U INĐIJU, otkriva za Dnevnik Vladimir Gak; Evo kada će biti postavljen kamen temeljac
Kamen temeljac za izgadnju nove japanske fabrike biće postavljen 18. marta, rekao je za „Dnevnik” predsednik Opštine Inđija Vladimir Gak. Time će kako je dalje pojasnio početi izgradnja nove fabrike koja će zapošljavati 200 ljudi.
- Reč je o investiciji, koja je, zaključkom Vlade Srbije proglašena za investiciju od nacionalnog značaja – rekao je Gak za naše novine.
Pojasnio je da će se kompanija nalaziti na izlazu iz Inđije u blizini Autlet centra.
Ranije je objavljeno da je vrednost ove investicije 40 miliona evra, a kako nezvanično saznajemo reč je o japanskoj kompaniji koja radi kao kooperant sa Nidekom. Odbornici Skupštine Inđije usvojili su u maju prošle godine izmenu opštinskog prostornog plana, kojim se severoistočna industrijska zona proširuje na još 900 hektara. Osnovni razlog izmene prostornog plana je, kako je obrazloženo, očekivanje dolaska svetskog automobilskog giganta koji bi proizvodio električne automobile. Izmena opštinskog prostornog plana odnosi se na stvaranje mogućnosti da se, u skladu sa važećim propisima, na lokalitetu severoistočno od naselja Inđija, između pruge za vozove velikih brzina i autoputa E 75, uz dalju urbanističku razradu i direktnu primenu plana, formiraju nove radne zone.
Podsećamo u julu mesecu prošle godine u Opštini Inđija održan je sastanak između Gaka i japanskih investitora. Tada je rečeno da je reč isključivo o japanskoj investiciji.
Dve fabrike japanske kompanije „Nidek” otvorene su 18.maja prošle godine u novosadskoj Radnoj zoni Sever 4. Svetski gigant u proizvodnji elektromotora i elektronike za skoro sve namene u prvu fazu svog poslovanja u Srbiji uložio je više od 250 miliona evra i zaposlio 1.200 ljudi.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, nakon sastanka sa predstavnicima „Nideka” i obilaska proizvodnih pogona tada je istakao da je velika čast što su japanske kompanije partneri u razvijanju i snaženju srpske ekonomije.
U Inđiji ovo nije jedina japanska investicija. Podsećamo u ovom sremskom mestu koje privlači sve više investitora, pred kraj 2022 godine japanska kompanija Tojo tajres je otvorila novu fabriku.
Inđija bi mogla dobiti akva-park, a kako je Gak za “Dnevnik” rekao time bi još 200 ljudi moglo dobiti posao. Reč je o jednom od najmodernijih objekata takve vrste koji bi trebalo da funkcionišu tokom čitave godine, a vrednost investicije meri se milionima evra. Nezvanično smo saznali da će objekat sadržati, između ostalog, četiri otvorena i sedam zatvorenih bazena i hotel. Pored toga planirana su i dva fudbalska, teniski i odbojkaški tereni. Iako je bilo pokušaja da se u Inđiji izgradi akva-park još 2015. godine, te je postojala i inicijativa da tu 2006. zaživi termalna banja, sve je ostalo samo slovo na papiru. Međutim, u Inđiji bi nakon skoro dve decenije mogao i zaživeti jedan od najmodernijih akva parkova.
Opština Inđija je obezbedila zemljište površine 63 hektara i neophodnu infrastrukturu. Ova fabrika je prva grinfild investi-
cija japanske korporacije Tojo tajres u Srbiji, ali i u čitavoj Evropi.
Spoljnotrgovinska razmena Srbije i Japana raste uprkos geografskoj udaljenosti i logističkim izazovima, a dostigla je 400 miliona evra, istaknuto je na ranije održanom poslovnom forumu Srbija – Japan koji je u Privrednoj komori Srbije (PKS) okupio predstavnike više od 70 kompanija.
- Japan je stabilan investicioni i ekonomski partner Srbiji, a velike mogućnosti za saradnju postoje u sektoru prehrambene industrije, novih tehno-
logija, prozvodnje električnih vozila i razvoja IT usluga - rekao je na forumu Mihailo Vesović, direktor sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju PKS. Japan je, takođe, jedan od najvećih donatora u Srbiji, a dve zemlje prošle godine su obeležile i 140 godina prijateljstva.
S. Aničić Ilić
Foto: Dnevnik, Opština Inđija