Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Privredna društva ostvarila dobit od 687 milijardi dinara, Ziđin i MK grupa lane najviše profitirali

28.11.2022. 09:01 09:16
Piše:
Foto: Youtube Printscreen

Privredna društva u Srbiji su lane, nakon negativnog kovid perioda, poslovala u povoljnom privrednom ambijentu, poslovna aktivnost je intenzivirana, pa je broj zaposlenih povećan za više od 34.000, te je 106.219 društava zapošljavalo 1,2 miliona radnika, objavila je Agencija za privredne registre.

Iz APR-a su naveli da su ostvareni ukupni prihodi od 14.772 milijarde dinara, rashodi od 13.936 milijardi, a kada je reč o najvećima, da je najveće privredno društvo u našoj zemlji Elektroprivreda Srbije, koji je vodeći prema poslovnim prihodima, ali je zabeležio i najveći gubitak.

Privredna društva su zabeležila rast profitabilnosti, uz pozitivan neto rezultat od 686 milijardi dinara, koji je veći za 81,1 odsto u odnosu na prethodnu godinu, a ostvaren je najviše zahvaljujući uspešnom obavljanju primarne delatnosti. Najveći ukupan dobitak ostvarila su privredna društva u prerađivačkoj industriji, trgovini na veliko i malo, te rudarstvu, a negativan neto rezultat je zabeležen u snabdevanju strujom, gasom, parom, uslugama smeštaja i ishrane.

Poslovna imovina na kraju 2021. godine iznosila je 19.158 milijardi dinara i povećana je za 11,5 odsto na godišnjem nivou. Javna preduzeća su godinu završila sa negativnim neto rezultatom od 7,35 milijardi dinara, za razliku od prethodne godine kada su ostvarila dobitak.

Glavni nosioci poslovne aktivnosti i ukupne profitabilnosti bila su društva koja se nalaze na listama Sto naj privrednih društava prema poslovnim prihodima i Sto naj privrednih društava prema neto dobitku. Ukupno 100 društava s najvećim poslovnim prihodima ostvarilo je 28,7 odsto prihoda na nivou privrede, dok je 100 najprofitabilnijih društava stvorilo 39,3 odsto ukupnog neto dobitka privrede. 


Na listi i javna preduzeća

Na listama 100 naj privrednih društava u 2021. godini nalazi se 19 javnih preduzeća, koja su zapošljavala 65.621 radnika. Pozitivno je poslovalo 12 preduzeća, od kojih su njih četiri među 100 najprofitabilnijih privrednih društava, s neto gubitkom je poslovalo sedam javnih preduzeća, pri čemu ih je pet na listi najvećih gubitaša.

Od 100 privrednih društava s najvećim poslovnim prihodima šest je javnih preduzeća, a među onima sa najvrednijom poslovnom imovinom i kapitalom je njih 14. Istovremeno, osam javnih preduzeća je prisutno na listi društava prema ukupnom gubitku. 

Najveći neto dobitak su, uz JP Srbijagas, ostvarili Pošta Srbije, Beogradske elektrane i Javno preduzeće Resavica, a najveći neto gubitak, pored prvoplasiranog EPS-a, zabeležili su Putevi Srbije i GSP Beograd.

Najprofitabilnije privredno društvo lane je bilo Srbija Ziđin majning iz Bora s neto dobitkom od 34,35 milijardi dinara, a na drugom mestu prema neto dobitku bila je MK grupa doo Beograd, s neto dobitkom od 26,16 milijardi dinara.

Zbog oporavka cena nafte na svetskim berzama i ponovnog oživljavanja privrede Naftna industrija Srbije je ostvarila poslovne prihode od 281milijardu dinara, za 67 odsto više nego 2020. godine. To je uslovilo povratak ove naftne kompanije na listu najprofitabilnijih društava u 2021. godini i to na peto mesto, s neto dobitkom od 23 milijardi dinara.

Među privrednim društvima s najvećim poslovnim prihodima je i JP Srbijagas, koji je sa 116 milijardi dinara prihoda, što je za trećinu više nego 2020, na šestom mestu.

Najveće privredno društvo u Srbiji je EPS, koje je vodeće prema poslovnim prihodima i raspolagalo je najvrednijim finansijskim kapacitetima, ali je prvo i prema iznosu neto gubitka, kao i ukupnog gubitka. Prošle godine je EPS ostvario poslovne prihode od 319 milijardi dinara, koji su veći za 12,6 odsto nego prethodne godine i čine 2,2 odsto prihoda cele privrede. Istovremeno, usled poremećaja na svetskom tržištu energenata, kao i u proizvodnji struje u četvrtom kvartalu, poslovni rashodi su rasli znatno brže - 26,5 odsto, što je uticalo da, posle dobitka prethodne godine, iskaže poslovni gubitak od 10,95 milijardi dinara.  D. Mlađenović

Piše:
Pošaljite komentar