Primer IM „Matijević” da slede i ostale srpske kompanije
BEOGRAD: Ukupna spoljonotrgovinska razmena Srbije i Hrvatske prešla je 900 miliona evra i približava se granici od milijarde, ali potencijali za međusobnu saradnju dveju država još uvek nisu dovoljno iskorišćeni, poručeno je sa skupa „Investirajte u istočnu Hrvatsku: okvir, mogućost i potencijal”, održanog u Beogradu.
Skup su organizovali Privredna komora Srbije i Zajedničko veće opština – Vukovar da bi se srpskim privrednicima pružile informacije o mogućnosti za investiranje u pogranična mesta Hrvatske. Po objašnjenju savetnika predsednika PKS-a Miroslava Miletića, nema nikakog razloga da spoljnotrgovinska razmena Srbije i Hrvatske ne dostigne cifru od milijardu evra.
Državna sekretarka u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU u Hrvatskoj Spomenka Đurić rekla je da Hrvatska trenutno ima 34 miliona evra namenjenih za prekograničnu saradnju sa Srbijom iz sredstava EU za ulaganje u području uz granicu. Dodala je da vrednost 23 programa i projekta koji se trenutno realizuju između dve zemlje iznosi 18 miliona evra.
– Ulaže se u različite projekte, od javne infrastrukture, očuvanja kulturne baštine, razvoja zajedničkih klastera do prekograničnog privrednog povezivanja u udruženju. Uslovi za dalje unapređenje zajedničke saradnje postoje i pokrenute su brojne nove inicijative – istakla je Spomenka Đurić, dodajući da politički odnosi ne stvaraju „šum u privrednoj komunikaciji” već su trendovi u saradnji uzlazni.
– Kompanije iz Hrvatske uložile su oko 750 miliona evra u Srbiju, a taj iznos je u obrnutom smeru više nego desetostruko manji – napomenula je pomoćnica direktora Agencije za investicije i konkurentnost Hrvatske Božica Lapić.
Predsednik Zajedničkog veća opština iz Vukovara Srđan Jeremić istakao je da je jedan od osnovnih ciljeva skupa u Beogradu da se investitori iz Srbije privuku na istok Hrvatske gde živi, kako kaže, veliki broj Srba. On je pozvao sve privrednike iz Srbije koji izvoze u EU da otvore svoje pogone u pograničnom pojasu jer, kako kaže, svi proizvodi koji se proizvedu u Hrvatskoj imaće oznaku EU porekla. Osim toga, grad Vukovar nudi olakšice za otvaranje novih preduzeća, Beli Manastir je predstavio industrijsku zonu i prednosti geografskog položaja, Borovo, Erdut, opština Jagodnjak, Negoslavci i druge hrvatske opštine predstavili su mogućnosti za saradnju na polju turizma i poljoprivrede.
Ona je kao pozitivan primer ulaganja navela investicije mesne industrije „Matijević”, ali i odmah dodala da bi Hrvatska volela da takvih primera bude više.
– Mali je broj preduzeća koja su se odlučila na to da ulažu u Hrvatsku. Ne postoji mnogo barijera, ne postoje jezičke barijere, dolazimo iz zajedničkog nasleđa i imamo sličan zakonodavni okvir i zato je potebno iskoristiti zajedničke potencijale – poručila je Blažica Lapić, napominjujući da su privrednici ti koji ruše barijere te da će se eventualni politički problemi lakše rešavati kada se dve zemlje privredno povežu.
LJ. Malešević