Пример ИМ „Матијевић” да следе и остале српске компаније
БЕОГРАД: Укупна спољонотрговинска размена Србије и Хрватске прешла је 900 милиона евра и приближава се граници од милијарде, али потенцијали за међусобну сарадњу двеју држава још увек нису довољно искоришћени, поручено је са скупа „Инвестирајте у источну Хрватску: оквир, могућост и потенцијал”, одржаног у Београду.
Скуп су организовали Привредна комора Србије и Заједничко веће општина – Вуковар да би се српским привредницима пружиле информације о могућности за инвестирање у погранична места Хрватске. По објашњењу саветника председника ПКС-а Мирослава Милетића, нема никаког разлога да спољнотрговинска размена Србије и Хрватске не достигне цифру од милијарду евра.
Државна секретарка у Министарству регионалног развоја и фондова ЕУ у Хрватској Споменка Ђурић рекла је да Хрватска тренутно има 34 милиона евра намењених за прекограничну сарадњу са Србијом из средстава ЕУ за улагање у подручју уз границу. Додала је да вредност 23 програма и пројекта који се тренутно реализују између две земље износи 18 милиона евра.
– Улаже се у различите пројекте, од јавне инфраструктуре, очувања културне баштине, развоја заједничких кластера до прекограничног привредног повезивања у удружењу. Услови за даље унапређење заједничке сарадње постоје и покренуте су бројне нове иницијативе – истакла је Споменка Ђурић, додајући да политички односи не стварају „шум у привредној комуникацији” већ су трендови у сарадњи узлазни.
– Компаније из Хрватске уложиле су око 750 милиона евра у Србију, а тај износ је у обрнутом смеру више него десетоструко мањи – напоменула је помоћница директора Агенције за инвестиције и конкурентност Хрватске Божица Лапић.
Председник Заједничког већа општина из Вуковара Срђан Јеремић истакао је да је један од основних циљева скупа у Београду да се инвеститори из Србије привуку на исток Хрватске где живи, како каже, велики број Срба. Он је позвао све привреднике из Србије који извозе у ЕУ да отворе своје погоне у пограничном појасу јер, како каже, сви производи који се произведу у Хрватској имаће ознаку ЕУ порекла. Осим тога, град Вуковар нуди олакшице за отварање нових предузећа, Бели Манастир је представио индустријску зону и предности географског положаја, Борово, Ердут, општина Јагодњак, Негославци и друге хрватске општине представили су могућности за сарадњу на пољу туризма и пољопривреде.
Она је као позитиван пример улагања навела инвестиције месне индустрије „Матијевић”, али и одмах додала да би Хрватска волела да таквих примера буде више.
– Мали је број предузећа која су се одлучила на то да улажу у Хрватску. Не постоји много баријера, не постоје језичке баријере, долазимо из заједничког наслеђа и имамо сличан законодавни оквир и зато је потебно искористити заједничке потенцијале – поручила је Блажица Лапић, напомињујући да су привредници ти који руше баријере те да ће се евентуални политички проблеми лакше решавати када се две земље привредно повежу.
Љ. Малешевић