Pregovori o povećanju minimalca: Sindikat traži 40.000 dinara, država nudi 35.000
Član Socijalno-ekonomskog saveta ispred Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) Duško Vuković istakao je za Tanjug da je SSSS otpočeo je kampanju pod nazivom „Podigni minimalac”, a polazna osnova tog sindikata u pregovorima biće minimalac od 40.000 dinara.
„Sredinom avgusta otpočeće pregovori reprezentativnih sindikata, Unije poslodavaca i Vlade Republike Srbije oko iznosa minimalne zarade za 2022. godinu. Naš je stav da iznos minimalne zarade mora da se izjednači sa iznosom minimalne potrošačke korpe. Sam sadržaj minimalne potrošačke korpe ne može da omogući egzistenciju tročlane porodice. Žao nam je što je prethodnih godina iznos minimalne zarade nije postignut dogovorom, već jednostranom odlukom Vlade” - rekao je za Tanjug Duško Vuković.
On je naveo da u proseku iznos potrošačke korpe raste za oko 1.000 dinara na godišnjem novou, pa minimalna zarada mora biti u skladu sa iznosom minimalne potrošačke korpe u tom trenutku, ali i da je važno da se sa rastom minimalne zarade procentualno povećavaju i zarade zaposlenih u svim sektorima.
„Polazna osnova SSSS u pregovorima biće minimalac od 40.000 dinara. Takođe mi imamo problem da se sa povećanjem minimalca smanjuju zarade ostalih zaposlenih, tako da pregovaramo sa Vladom da se utvrde plate za svaki sektor, da u svakom preduzeću sa rastom minimalne zarade rastu i plate ostalih zaposlenih”, rekao je Vuković.
S druge strane, i država ima svoj predlog.
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je ranije da očekuje da će stopa rasta u drugom kvartalu biti između 12 i 15 odsto, kao i da će u razgovorima sindikata, poslodavaca i Vlade Srbije, koji će početi za nekoliko dana, biti postignut dogovor o povećanju minimalne zarade na 35.000 dinara.
Mali je izrazio očekivanje da će Srbija do kraja godine po stopi rasta biti među tri najbolje ekonomije u Evropi ističući da je sa trećim paketom pomoći vrednim 266 milijardi dinara, država uspela da sačuva radna mesta i privredu.
U prvom kvartalu stopa rasta je 1,7 odsto, a očekujemo da u drugom kvartalu bude između 12 i 15 odsto što je ogroman pomak, jer smo prošle godine u drugom kvartalu imali minus 6,4 odsto, a sada ćemo rezultat biti dvostruko bolji, rekao je Mali.
Ministar je kazao da se u narednim danima očekuje početak razgovora između sindikata, poslodavaca i Vlade Srbije o povećanju minimalne zarade i podsetio da je početkom godine minimalac povećan za 6,6 odsto i da iznosi 32.000 dinara.
Za razliku od najvćeg broja drugih privreda imali smo povećanje i penzija i plata. Naše opredeljenje je da svake godine, kako nam raste ekonomija, najveću korist od toga imaju građani kroz povećanje plata i penzija, rekao je Mali.
Izrazio je očekivanje da će minimalac u Srbiji prvi put dostići 300 evra, odnosno 35.000 dinara i podsetio da je 2010. godine minimalana zarada iznosila 15.700 dinara.
Minimalna zarada je veoma važna za nas jer gura prosečnu zaradu koja je u aprilu iznosila 560 evra. Pre nekoliko godina je prosečna zarada bila 320 evra, a iz godine u godinu ona raste, to je osnova naše politike, naglasio je Mali.
D. Mlađenović