Pandemija smanjila promet ugostiteljskih objekata
Zbog sve većeg broja obolelih od virusa kovid-19, uvode se sve oštrije mere te je, uz već ograničen rad kafića, restorana, barova, noćnih klubova, doneta i odluka da oni, ali i frizerski i kozmetički saloni, fitneš-centri, teretane… vikendom budu zatvoreni, a radnim danima rade do 17 časova.
To je dodatno zabrinulo preduzetnike jer beleže gubitke i već trpe posledice zbog manjeg prometa, a da bi se pomoglo tim sektorima privrede, Vlada Srbije obezbedila je podršku za zaposlene u turizmu i ugostiteljstvu. Obezbeđeno je 1.980.000.000 dinara za isplatu minimalne zarade, a novac će narednih dana stići radnicima u ugostiteljstvu, hotelijerstvu, turističkim i rentakar agencijama.
Od novouvedenih mera biće izuzeti ugostitelji koji dostavljaju hranu, ali za mnoge to znači samo puko održavanje rada. Novosadski ugostitelj Mladen Miljković kaže da ne bi mogao pokriti troškove poslovanja ni kada bi dnevno isporučivao hranu na 50 adresa. Po njegovim rečima, na dostavu su se odlučili praktično svi ugostitelji koji u lokalima poslužuju hranu, ali im to nije nimalo nadomestilo manjak gostiju.
– Podrška ugostiteljima, u vidu isplate minimalca, dobar je korak jer nam je svaka pomoć dobrodošla i država bi trebalo da nastavi da pruža podršku privredi – kaže Mladen Miljković. – Još jedan minimalac nije mala stvar, pogotovo za ugostitelje koji imaju više zaposlenih. Iako je potpuno jasno da svi radimo višestruko manje nego pre pandemije, nije isto obezbediti novac za deset radnika ili za, recimo, troje.
– Nemoguće je raditi u uslovima kada se konstantno apeluje na građane da ne posećuju ugostiteljske objekte, označivši ih kao izvore zaraze – kaže Miljković. – U takvim okolnostima nema privređivanja ni novca da se izmire sve mesečne obaveze, i to u punim iznosima. Zapošljavam 25 radnika i za njihove plate dobio sam pomoć država u prvom naletu epidemije. Novac je tada meni, ali i drugim ugostiteljima, bio preko potreban jer niko nije bio spreman za situaciju u kojoj smo se svi našli.
Njegova koleginica Ninoslava Samardžija kaže da se uz povećanje broja zaraženih smanjuje broj gostiju. Ljudi su uplašeni, manje se druže i ne svraćaju u kafiće, a to posebno ugrožava ugostitelji koji imaju male lokale. Ona od ovog meseca, umesto šest zaposlenih, na platnom spisku ima dvoje.
– Morala sam, nadam se privremeno, da smanjim broj radnika jer su troškovi poslovanja veliki, a promet tanak – kaže Ninoslava Samardžija. – Svakog meseca moram da platim zakup lokala, komunalne usluge, struju… a komunalna i javna preduzeća i vlasnik lokala se ne pitaju da li sam u mogućnosti da sa znatno nižim prometom izmirim dažbine. Zato bi dobro došlo kada bi komunalna i javna preduzeća umanjila mesečne račune, posebno ugostiteljima, i kada bi PDV bio niži.
Unija poslodavaca Srbije, zajedno s Privrednom komorom Srbije, upravo je od Vlade Srbije, ugledajući se na ono što su mnoge zemlje regiona i Evropske unije uradile, i tražila smanjenje PDV-a u sektoru ugostiteljstva za hranu i piće na deset odsto, odlaganje plaćanja poreza i doprinosa na zarade ili njihov delimični otpis u sektoru malih i srednjih preduzeća. Podaci ukazuju na to da taj deo privrede tek čeka najveći udar krize jer su poslovni prihodi, tradicionalno, najniži početkom godine.
Po rečima predsednika Saveza frizera Srbije Branislava Baneta Babića frizerima bi pomoglo da se otpišu, a ne umanje doprinosi na plate, i to za pola godine, koliko se praktično nije radilo uobičajeno.
Z. Delić