Ove godine otkrivene utaje poreza teške sto miliona evra
Poreska policija je za prvih devet meseci ove godine identifikovala 83 „fantom” i „peračka” preduzeća, koja predstavljaju glavne generatore sive ekonomije.
Nadležnim tužilaštvima u Srbiji, Poreska uprava, za devet meseci ove godine podnela je 1.034 krivične prijave protiv 1.401 osobe za učinjenih 1.378 krivičnih dela.
Takođe, podneta je 401 krivična prijava za nedozvoljen promet akciznih proizvoda, nedozvoljeno skladištenje robe, nedozvoljenu trgovinu i proizvodnju, neovlašćeno bavljenje određenom delatnošću i krijumčarenje.
Poreska uprava od početka ove godine intezivno radi na suzbijanju sive ekonomije u prometu dobara i usluga koji se obavlja reklamiranjem i prodajom putem interneta. Za prvih devet meseci privremeno je oduzela robu bez dokumentacije o poreklu – žestoka alkoholna pića, odevne predmete ekskluzivnih svetskih brendova, tehničku robu i kozmetiku u vrednosti od 71 milion dinara. Protiv lica od kojih je oduzeta ta roba podnete su krivične prijave.
Poreska uprava Srbije saopštila je da je krivičnim delima koja su otkrivena u prvih devet meseci ove godine izbegnut porez od 12,2 milijarde dinara, što je čak 58,15 odsto – ili 4,5 milijarde, više nego u istom periodu lane, a uhapšeno je 158 ljudi, što je takođe dva puta više nego lane.
Valja podsetiti na to da je Poreska uprava prošle godine nadležnim tužilaštvima podnela 1.339 krivičnih prijava, od čega se na krivične prijave s obeležjem sive ekonomisije odnosi 878, podnetih protiv 1.206 osoba, što je predstavljalo 65,57 odsto od ukupnog broja podnetih prijava. Od toga je 439 krivičnih prijava podneto protiv 767 osoba koje su obavljale promet i usluge na sivom tržištu. Lane je Poreska policija identifikovala 168 peračkih i fantomskih preduzeća, što je bilo gotovo 30 odsto više nego u 2017. godini. Lane su posebni resursi Poreske uprave bili usmereni na otkrivanje složenijih poreskih krivičnih dela s elementima organizovanosti, gde se izvršioci udružuju radi utaje poreza i sticanja velike imovinske koristi. Dobra saradnja Poreske policije sa SBPOK-om i Posebnim odeljenjem MUP-a za suzbijanje korupcije lane je rezultirala otkrivanjem šest organizovanih kriminalnih grupa, pri čemu je utajen porez od 0,5 milijardi dinara i ostvarena protivnopravna imovinska korist od dve milijarde dinara.
Direktorka Poreske uprave Srbije Dragana Marković najavila je da će ovu godinu obeležiti reforma te institucije, da će suzbijanje sive ekonomije i dalje ostati jedan od prioriteta i da privredu očekuju poreske olakšice. Najavila je i da će kaznena politika za utaju poreza biti mnogo storža, kao i nove poreske olakšice za privrednike koji započinju posao u oblasti inovacija, i to u vidu takozvanog poreskog kredita, dok potpuno oslobađanje od poreza na zarade i doprinose mogu da očekuju novoosnovane firme s primanjima koja ne prelaze 37.000 dinara.
Poreska policija je od januara do kraja septembra ove godine, u koordinaciji s drugim državnim organima, oduzela više od 10.528 kilograma rezanog duvana, 9.117 kilograma duvana u listu, 520.468 paklica cigareta, 103.249 komada ručno pravljenih cigareta, 20.866 litara alkoholnih pića, 22.861 litar nafte i naftnih derivata i 55,85 kilograma kafe.
Lane su inspektori Sektora kontrole Poreske uprave utvrdili novootkrivene javne prihode u ukupnom iznosu od gotovo 25 milijardi dinara, što je bilo 159,35 odsto više nego 2017. Kod otkrivanja neregistrovanih delatnosti utvrđene su poreske obaveze u ukupnom iznosu od 203 miliona dinara.
Borba za suzbijanje sive ekonomije vođena je i kontrolom fiskalnih kasa. Lane su nepravilnosti u korišćenju fiskalnih kasa otkrivene u 1.558 objekata, što je 37,2 odsto od pregledanih. Za ovu godinu je najavljena dalja kontrola evidentiranja prometa preko fiskalne kase, ali i radnopravnog statusa angažovanih radnika.
LJ. Malešević