Otoren Sajam tehnike u Beogradu
BEOGRAD: 61. Međunarodni sajam tehnike i tehnoloških dostignuća, svečano je danas otvoren u Hali 1 Beogradskog sajma, a na ovoj manifestaciji prisutno je 500 izlagača iz 30 zemalja.
Otvarajući Sajam, ministar za trgovinu, turizam i telekomunikacije Rasim Ljajić, istakao je da IT sektor Srbije od početka godine ima rast od 30 odsto izvoza kompijuterskih usluga čija vrednost premašuje 160 miliona evra.
"Srbija se danas nalazi na 65. mestu od 128 zemalja po indeksu tehnološkog razvoja. Živimo u vreme četvrte tehnološke revolucije, a ovu manifestaciju sa razlogom naživaju ''sajmom svih sajmova''", istakao je ministar Ljajić i istakao da se godišnje u Srbiji osnuje oko 200 IT kompanija.
Govoreći o razlozima zašto se Srbija nalazi u sredini liste zemalja po tehnološkom razvoju Ljajiće je rekao:
"Postoje tri osnovna razloga, pre svega još uvek malo izdvajanje za nauku, istraživanje i razvoj, činjenica da imamo veliki odliv mladih i stručnjaka, a treći razlog je nedovoljna veza nauke i privrede", objasnio je ministar Ljajić.
Ona je kazao da Srbija izdvaja 0,4 odsto BDP-a iz budžeta za nauku, a kako je rekao, ukupan iznos svih izvora finansiranja na nivou države je 0,8 odsto BDP-a.
"U EU je taj prosek oko 2 odsto BDP-a, a naš zadatak je povećamo do 2025. godine na 0,6 odsto, a kada gocvorimo u svim izvorima finansiranja, da ta cifra dođe do 1,5 odsto BDP-a", kazao je Ljajić.
On je rekao i da će u tom slučaju da se očekuju daleko bolji rezultati, a to će se postići, kako je kazao, stimulacijom privatnog sektora.
"Privatni sektor ulaže četiri puta manje para u razvoj tehnologija u odnosu na evropske zemlje. Mi danas imamo oko 2,800 istraživača na milion stanovnika, a prosek EU je 5,000 naučnika", kazao je on i dodao da Srbija ima oko pet hiljada doktora nauka koji rade svuda po svetu.
Isto toliko ima i mladih istrazivaca, te kakao je rekao, to je ogroman deficit za našu državu.
"Naša naučna dostugnuća vrlo često ostaju zatvorena u naučnim institucijama jer ne postoji veza sa privatnim sektorom, a ta dostignuća ne dobijaju materijalnu valorizaciju u privredi i novim proizvodima i uslugama".
On je istakao i da IT sektor u Srbiji koji broji 10 hiljada preduzeća i da zapošljava oko 20 hiljada, mahom mladih ljudi.
Na sajmu je predstavljeno više od 100 tehničko-tehnoloških inovacija, od alata i CNC mašina, koje dostižu cenu za jednu mašinu i do 400 hiljada evra, do softverskih rešenja, robota za lasersko sečenje tvrdih materijala, a većina inovacija dolazi iz Srbije.
Direktni izlagači došli su na Sajam iz 30 država, Srbije, BiH, Austrije, Bugarske, Češke, Hrvatske, Italije, Makedonije, Kine, Nemačke, Koreje, Rusije, Slovenije, SAD, Slovačke, Turske, Tajvana (NR Kina), Turske, Francuske, Finske, Konga, Kanade, Kipra, Poljske, Švedske, Rumunije, Belgije, Holandije, Japana, Velike Britanije. . .
Posetiocima su se u Hali 3, pored pojedinačnih izlagača predstavile i nacionalne izložbe Češke Republike, Austrije i Hrvatske. Ova manifestacija će trajati do 19. maja, a pojedinačne ulaznice koštaju 300 dinara, grupne 200 dinara, a za đake stručnih tehničkih škola ulaznica je 100 dinara.
Radno vreme Sajma tehnike i tehničkih dostignuća je od 10 do 18 časova, a poslednjeg dana manifestacije je od 10 do 17 časova.