Onima koji su dobili otkaz od 22.838 do 52.943 dinara mesečno
Od 1. februara najniži mesečni iznos novčane naknade za nezaposlene biće 22.838 dinara, a najviši 52.943.
Dnevna novčana naknada iznosiće 1.020 dinara. Direktor Nacionalne službe za zapošljavanje Zoran Martinović je, na osnovu člana 70, stav 2 Zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti, potpisao usklađeni iznos za najnižu i najvišu mesečnu novčanu naknadu za nezaposlene, čija primena će početi od narednog meseca.
Tokom prošle godine dnevna novčana naknada iznosila je 1.000 dinara, najniži mesečni iznos bio je 22.390, a najviši 51.905. To pak znači da će od narednog meseca dnevna osnovica novčane naknade za nezaposlene biti 20 dinara veća, najniža mesečna 458, a najviša mesečna 1.039 dinara.
Inače, osnovica dnevne novčane naknade, kao i najniži i najviši mesečni iznos, po Zakonu o zapošljavanju, usklađuju se s godišnjim indeksom potrošačkih cena u prethodnoj kalendarskoj godini po podacima Republičkog zavoda za statistiku. Pošto je Republički zavod za statistiku 11. januara ove godine saopštio godišnji indeks potrošačkih cena u prethodnoj kalendarskoj godini, direktor NSZ-a je na osnovu tih podataka utvrdio ovogodišnji iznos najniže i najviše mesečne naknade za nezaposlene, a ona se primenjuje od narednog meseca.
Po podacima Statističkog biltena NSZ-a, na kraju prošle godine u Srbiji je novčanu naknadu primalo 36.805 nezaposlenih, što je 802 manje nego na kraju 2017. godine. Novčana naknada se isplaćuje nezaposlenima od tri meseca do jedne godine, u zavisnosti od prethodno ostvarenog radnog staža, a samo u izuzetnim situacija ona može biti isplaćivana i dve godine. Nezaposleni koji je pre dolaska na evidenciju NSZ-a imao od jedne do pet godina staža osiguranja ima pravo na novčanu naknadu u trajanju od tri meseca. Oni koji su pre dolaska na evidenciju NSZ-a imali staž osiguranja od pet do 15 godina, ostvaruju pravo na novčanu naknadu u trajanju od šest meseci. Na novčanu naknadu devet meseci imaju pravo nezaposleni koji imaju od 15 do 22 godine staža osiguranja, a na godinu novčane naknade mogu računati oni koji su radili duže od 25 godina. Pri tom, godinom staža osiguranja smatra se navršenih 12 meseci za koje je obveznik doprinosa bio obavezno osiguran.
Od ukupno 36.805 nezaposlenih u Srbiji koji su na kraju 2018. godine primali novačnu naknadu, 8.722 je iz Vojvodine.
Najviše nezaposlenih novčanu naknadu primalo je u filijali NSZ-a u Novom Sadu – 2.998, zatim u Sremskoj Mitrovici – 1.287, Pančevu – 1.183, Somboru – 1.023, Zrenjaninu – 856, Subotici – 517, Kikindi – 481 i Vršcu – 377.
Izuzetno, novčana naknada pripada nezaposlenom 24 meseca, odnosno dve godine, ukoliko mu do ispunjavanja prvog uslova za ostvarivanje prava na penziju nedostaje do dve godine. Ispunjenost uslova za ostvarivanje prava na penziju, po osnovu staža osiguranja, nezaposleni dokazuje pojedinačnim aktom organizacije nadležne za penzijsko i invalidsko osiguranje.
Važno je napomenuti da su utvrđene najniže i najviše mesečne novčane naknade bruto iznos, odnosno da nezaposleni koji primaju novčane naknade neće dobiti toliko novca. Naime, utvrđeni iznos se umanjuje za doprinose za zdravstveno i penzijsko osiguranje, pa do nezaposlenih stiže ono što preostane.
LJ. Malešević