Od 2012. strane direktne investicije 25 milijardi evra
Stabilizacija javnih finansija, smanjenje javnog duga sa 70 odsto BDP-a na ispod 50, ulaganje u infrastrukturu, brže dobijanje građevinskih dozvola, samo su neki od razloga zašto se sve više stranih investitora odlučuje da ulaže u Srbiju, o čemu govori i podatak da u poslednjih osam godina strane direktne investcije u našoj zemlji iznose 25 milijardi evra.
To je rečeno na Petoj srpskoj konferenciji o razvoju nekretnina i infrastrukture u Beogradu, na kojoj je istaknuto i da je, po „Fajnenšel tajmsu”, Srbija zemlja koja je privukla najviše grinfild investcija, kao i da je ostvarila napredak na „Duing biznis” listi, što investitori takođe gledaju.
Savetnik predsednika Privredne komore Srbije Aleksandar Kemiveš kaže da su osnovna pitanja koja investitori postavaljaju ona o javnom dugu zemlje, inflaciji, deviznom kursu, infrastrukturi.
On ističe da je na polju javnih finansija Srbija uradila dosta jer je javni dug smanjen sa 70 odsto BDP-a na 46 odsto, kao i da inflacija poslednjih godina varira između 1,5 i dva odsto.
Investitori su, dodaje, najviše zainteresovnai za Beograd, međutim, kaže da se sve više zanimaju za lokacije gde je razvijena infrastruktura, kao što su, na primer, one pored auto-puta i industrijske zone. Po njegovim rečima, one lokalne samouprave koje su ranije uvidele značaj industrijskih zona i izdvojile novac za njihovu izgradnju, sada već ostvaruju benefite jer u njima rade mala, srednja i velika preduzeća, koja zapošljavaju ljude i pune lokalni buyet.
– Međutim, one koje su kasnije počele njihovu izgradnju će benefite osetiti nešto kasnije – dodao je Kemiveš.
Kaže da u Srbiji ima više desetina industrijskih zona, od kojih je 14 slobodnih, i dodaje da su one ocenjene među najboljima na svetu.
Direktorka EIB-a za Zapadni Balkan Dubravka Negre saglasna je s tim da je za Srbiju, ali i za region, posebno značajno ono što su radili na stabilizaciji ekonomije, dodajući da ciklus investicija koji je započet u našoj zemlji treba da se nastavi.
– Da bi se investicije nastavile, ali i bile plodnosnije u svim lokalnim samoupravama potrebno je nastaviti reforme – dodala je Dubravka Negre.
Zbog velikog broja stranih investitora u Srbiji, navodi Kemiveš, naša zemlja se više ne takmiči sa zemljama u regionu već sa članicama Višegradske grupe.
– To je pokazatelj da naša zemlja ima stabilnu privredu, što joj je omogućilo da se takmiči s državama iz razvijenih kategorija – rekao je Kemiveš, i istakao da u poslednjih osam godina strane direktne investcije u našoj zemlji iznose 25 milijardi evra.
D. Ml.