Novih 7,5 miliona dinara za žensko preduzetništvo
Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam, u saradnji sa Savetom za koordinaciju i praćenje aktivnosti u oblasti ekonomskog razvoja u Vojvodini raspisao je konkurs za dodelu bespovratnih sredstava kao vid podrške ženskom preduzetništvu u vrednosti od 7,5 miliona dinara.
Govoreći o pojedinostima konkursa, pokrajinski sekretar za privredu i turizam dr Nenad Ivanišević naglasio je da se sredstva odobravaju po principu refundacije, te da su namenjena subvencionisanju troškova nabavke mašina, odnosno opreme, računarske opreme, softvera ili usluge, u cilju inoviranja i digitalizovanja procesa proizvodnje i operacija u domenu marketinga.
- Samo ekonomski samostalna žena je i slobodna žena, i to je naš cilj. Nismo još dosegli 51 odsto udela žena u vlasništvu privrednih društava, a ni poljoprivrednog zemljišta, ali tome težimo - rekao je Ivanišević.
On je pojasnio da se bespovratna sredstva po konkursu odobravaju u visini do 90 odsto od fakturne, odnosno kupovne vrednosti, bez PDV-a i bez zavisnih troškova nabavke, usluga instalacije, obuke za korišćenje i slično. Iznos od odobrenih sredstava može biti najmanje 50.000 dinara, dok se najviši iznos utvrđuje u skladu s predmetom nabavke.
Javni poziv za podršku ženskom preduzetništvu objavljen je na sajtu Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam, kao i na aplikaciji za mobilne telefone Sekretarijata, a preduzetnice se mogu prijaviti do 23. marta 2022. godine.
Savet, na čijem je čelu potpredsednik Pokrajinske vlade BrankoĆurčić, kako je rečeno pruža bezrezervnu podršku ženskom preduzetništvu i preduzetnicama, visoko vrednujući njihov rad, talenat, kreativnost i zalaganje.
Na konferenciji je predstavljena je i “Analiza o trenutnom stanju u privrednim subjektima – društvima u AP Vojvodini, u kojima su žene vlasnice ili suvlasnice u iznosu većem od 51 odsto”. O tome je govorila Ivona Gvozdenović, projektni menayer u Fondaciji Ana i Vlade Divac. Analiza pokazala da se 99 odsto ženskih firmi nalazi u zoni mirko i malih preduzeća, sa manje od deset zaposlenih. „Žene se uglavnom bave porodičnim poslovima, u tradicionalnim sektorima kao što su: zanatstvo, trgovina na malo socijalne i druge usluge. Ranjivost ženskog biznisa posebno se ispoljava u vreme krize. Ne postoji sistemska niti strateška podrška preduzetništvu i vrlo je malo povlastica za startapove, posebno u prve tri godine poslovanja. Usklađivanje porodičnih i poslovnih obaveza je još jedna prepreka pred preduzetnicama. Žene, ukupno gledano, poseduju manje resursa i manje ušteđevine, kapitala potrebnog za pokeretanje biznisa. Potrebno je stvoriti povoljniji ambijent za razvoj mirko malih i srednjih preduzeća i kreirati mere i programe koji bolje odgovaraju potrebama ženama preduzetnicama,“ pojasnila je Ivona. Ona je pomenula da ne postoji statistika u APR-u koja je rodno osetljiva, ali da će u junu biti dostupni i podaci o tome da li je preduzeće osnovao muškarac ili žena. Analiza će biti dostupna u naredne dve nedelje, kako na sajtu Vlade Vojvodine, tako i na stranici pomenute Fondacije.
- Dame imaju posebno mesto u našem društvu zbog svoje predanosti poslu i porodici. Od početka mandata i formiranja Saveta, na čijem sam čelu, stavili smo pred sebe veoma ozbiljan zadatak – da uočimo probleme i potrebe svake preduzetnice na teritoriji Vojvodine i snažnom zajedničkom podrškom doprinesemo boljem položaju žena u biznisu. Okupili smo radni tim, razgovarali sa preduzetnicama i udruženjima preduzetnika i izradili dokument, kojim smo sagledali trenutno stanje, definisali ciljeve i utvrdili predlog mera za unapređenje ekonomskog razvoja u pogledu ženskog preduzetništva. Napravili smo, takođe, i objedinjenu bazu žena u biznisu - rekao je potpredsednik Ćurčić.
On je naveo da je analiza Saveta pokazala da je važna sistemska podrška ekonomskom osnaživanju žena jer to predstavlja značajan korak na putu emancipacije i sticanja ekonomske nezavisnosti i preduslov je za rodnu ravnopravnost. Ćurčić je, međutim, dodao da preduzetnice i dalje posluju u nedovoljno stimulativnom okruženju.
S. Aničić Ilić