Na prodaji „Petrohemija”, Rudnik u Kovinu…
NOVI SAD: Mada smo ušli u mart, Ministarstvo privrede nije objavilo nijedan javni poziv za prodaju preduzeća koja posle neuspele privatizacije iznova traže vlasnike.
Na sajtu Ministarstva piše da je tokom januara sklopljen samo ugovor o prodaji beogradskog preduzeća za ugostiteljstvo, turizam i trgovinu „Trem”, dok je na samom kraju 2019. godine prodata „Tehnohemija” AD Beograd. Oglas za prodaju, na samom isteku stare godine, bio je objavnjen za „Severtrans”, ali je samo posle nekoliko dana povučen.
Od tada Ministarstvo nije oglašavalo prodaje.
Tim povodom za „Dnevnik” u Ministarstvu kažu da će u narednom periodu nastaviti da objavljuju pozive u nameri da se pronađu investitori, ali kada se za to budu stekli uslovi u skladu sa zakonom i podzakonskim aktima koji uređuju privatizaciju i uzimajući u obzir interesovanje potencijalnih investitora.
Trenutno se radi na pripremi dokumentacija i proceni nove vrednosti sa stanjem na dan 31. decembar poslednje poslovne godine. Nakon ažuriranja privatizacione dokumentacije biće objavljeni javni pozivi za neka od preduzeća, navode za „Dnevnik” u Ministarstvu. Ove godine će se nastojati da budu objavljeni oglasi za MSK Kikinda, „Petrohemiju” Pančevo, „Lastu” Beograd, „JAT apartmane” Kopaonik, „Jadran” Nova Gajdobra, „Krušik plastiku” Osečina, Rudnik „Kovin”, Jugoslovensko rečno brodarstvo, „Severtrans” Sombor, IP „Rad” Beograd...
U privatizacionom portfelju Ministarstva privrede je 75 preduzeća, međutim, realno postoji oko 35 za privatizaciju.
Za ostale firme nije moguće objaviti javni poziv jer postoje sudski sporovi ili neki drugi imovinskopravni problemi zbog kojih ne postoje uslovi u skladu sa zakonom da se oglasi njihova prodaja.
Tako, na primer, ne može biti objavljena prodaja za preduzeće „Tehnohemija” u Sremskoj Mitorvici i za TP „Prehrana” u Somboru za koje postoje zahtevi za restituciju.
Ministarstvo privrede ima razloga da bude zadovoljno rezultatima u privatizacijama preduzeća koja su usled loše vlasničke transformacije i posrtanja konačno našla nove vlasnike i investitore. U proteklih pet godina to se desilo s dva dva giginta, RTB-om „Bor” (u avgustu 2018. godine) i „Železarom Smederevo” (april 2016. godine), koji su predstavljali najveće izazove za državu i kupce.
U Ministarstvu podsećaju i na to da je u februaru 2014. godine u privatizacionom portfelju Ministarstva bilo više od 560 preduzeća, a da ih je sada 75 pa se svakako može reći da taj postupak ulazi u završnu fazu.
Ni „Termal” Vrdnik sa 107 zaposlenih neće biti još oglašen dok sud ne utvrdi koliki je bio udeo Republičkog fonda PIO u kapitalu te specijalne bolnice. Ni oglasi za druge banje zato neće ući u postupak vlasničke transformacije, dok sud ne presudi.
U sivačkom preduzeću „Bačka”, koje ima 33 radnika, postupak privatizacije takođe nije moguć jer je u toku izrada unapred pripremljenog plana reorganizacije... To su samo neke od preduzeća, a ima ih još za koja u Ministarstvu napominju da su potpuno fiskalno neutralna, da za njih država ne daje pare, i da su to firme koje, ukoliko iole mogu, nastupaju ravnopravno s ostalim privrednim subjektima na tržištu.
Z. Delić