Milić: Svi moramo preuzeti deo odgovornosti
Novonastala situacija i uvođenje vanrednog stanja zbog pandemije koronavirusa privredi i društvu u Srbiji i u celom svetu donela je ogromne promene u načinu rada i poslovanja, kao i organizovanja proizvodnje, distribucije i plasmana proizvoda.
Tako tamo gde je moguće zaposleni rade od kuće, mnoga preduzeća ne rade ili su svoj rad svele na minimum, na posao ne ide dobar deo zaposlenih u javnom sektoru, ali je i mnogo onih koji svakog dana odlaze na radna mesta. To sada nije uopšte jednostavno jer nema javnog gradskog i prigradskog prevoza, baš kao i međugradskog, pa zato i ne čudi što mnogi poslodavci organizuju prvoz za svoje radnike i na taj način održavaju proces proizvodnje i plasmana.
Po rečima predsednika Saveza samostalnih sindikata Vojvodine Gorana Milića, predstavnici SSSV aktivni su na terenu i po do sada poznatim podacima, proizvodnja i odlazak na radno mesto odvijaju se, uz uslove u kojima se našla naša zemlja, dobro.
- U stalnom sam kontaktu sa sindikalnim predstavnicima u svim delovima Vojvodine i sve se odvija kako se može i mora, na posao zaista idu pre svega oni koji rade u prehramenoj industriji, dok oni koji rade u drugim sferama uglavnom ostaju kod kuće – kaže Milić. – Teško je reći koliko radnika odlazi na svoje radno mesto, ali se nadam da, kada su u pitanju proizvodne delatnosti, to nije manje od oko 70 odsto.
On naglašava da je prvi udar najsnažnije osetio sektor ugostiteljstva i turizma – hotelijeri, turističke agencije, restorani, kao i logistika, odnosno prevoznici.
- Zaštita zaposlenih mora biti odgovarujuća i u skladu s propisanim pravilima, a zaštitinih sredstava mora biti dovoljno jer se samo na taj način obezebeđuje funkcionisanje u sadašnjim uslovima - naglašava Goran Milić. - Najizloženiji su medicinski radnici, ali ne sme se zaboraviti i na sve druge zaposlene. Otvorene su samo apoteke i prodavnice hrane, ali moraju biti zaštićeni i oni koji proizvode robu, oni koji je dopremaju i istovaraju kako bi bila dostupna kupcima. Naravno, rukavice, maske, dezinfekciona sredstva moraju biti obezbeđeni za sve koji odlaze na posao, bez obzira gde rade.
- Oni su u veoma teškoj situaciji jer trpe ogromne gubitke, a samim tim je i položaj radnika u ovim delatnostima nezavidan. Zato smatram da je za ove delatnosti, kada se sadašnja siutacija završi, potrebno izraditi strategiju koja će im obezebditi podršku – ukazuje naš sagovornik.
Po njegovim rečima, potrebno je da poslodavci, što je moguće više, smanje broj onih koji odlaze na posao jer se na taj način čuva zdravlje svih, a time i obezbeđuje proizvodnja.
- Gde god je to moguće posao se obavlja od kuće, a uglavnom se koriste stari godišnji odmori. Ima i kompanija u kojima su radnici na prinudnom odmoru u trajanju od 45 dana, tokom kojeg su plaćeni na osnovu Zakona o radu - 60 odsto prosečne zarade iz prethodnih 12 meseci, uz napomenu da taj iznos ne može biti manji od minimalne zarade. Moram naglasiti i da je i mnogim preduzećima kolektivnim ugovorom predviđeno da se tokom prinudnog odmora isplaćuju i zarade veće od propisanih 60 odsto – kaže Milić,
Ukazujujući da se svi nalaze u novoj i nepoznatoj situaciji, koja je zahvatila praktično ceo svet, Milić ukazuje i da je, uz očuvanje zdravlja, prioritet očuvanje ekonomije.
- Nije lako ni poslodavcima jer ih čekaju obaveze, a ne posluju i nemaju obrt pa su zato nadležni već izeneli neke od mera kojima će se pomoći privredi, pre svega malim i srednjim preduzećima, ali je jako važno da se te mere i primene. Nalazimo se u situaciji u kojoj nikad nismo bili i to traži od svih da budemo solidarni i preuzmemo deo odgovornosti – naglašava Milić.
D. Mlađenović