Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Mihajlović u Boru: Nema održivog rudarstva bez zdrave životne sredine

04.12.2020. 15:44 17:08
Piše:
Foto: Tanjug

BOR: Ekološki problemi Borana ubuduće će se rešavati kroz kontinuiranu saradnju predstavnika nadležnih ministarstava, Agencije za zaštitu životne sredine, gradske vlasti i građana Bora okupljenih u nevladin sektor, rečeno je danas posle sastanka koji je potpredsednica Vlade i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović imala u tom gradu.

“Moramo da vratimo poverenje građana i da smanjimo strah koji je negde opravdan i razumljiv, jer kada nemate poverenje, javlja se strah. Hocemo da odagnamo strah i povećamo poverenje i da kažemo da ovo ministarstvo radi otvoreno”, rekla je ministarka Mihajlović posle dvosatnog sastanka.

Dodala je da je dogovoreno da se na rešavanju problema zagađenja u Boru radi timski, u svakodnevnom kontaktu, a da se sastanci zainteresovanih strana održavaju mesečno.

"Ništa ne može da se reši preko noći, ali mislim da ako jesmo zajedno, jesmo tim, i ako znamo šta je naš interes, onda sam sigurna da možemo vrlo brzo da napravimo neke korake na koje se čekalo više nego što je trebalo da se čeka, rekla je ministarka.

Navela je da je od Serbia Zinđin Kopera prilikom nedavnog sastanka dobila informaciju da su napravili određenja ulaganja oko zaštite životne sredine i ocenila da to mora da bude mnogo brže I više.

“Nema održivog rudarstva ako se ne upregnemo svi zajedno I ne pomognemo da životna sredina ovde bude zdravija”, rekla je Mihajlovićeva.

Prema najavama, prvo bi trebalo da bude rešen problem oko iseljenja sela Krivelj, a biće uloženo i u monitoring aerozagađenja u Boru.

Do sastanka predstavnika više ministarstava, Agencije za zaštitu životne sredine i borskih udruženja građanja koji su u septembru bili i u javnom protestima zbog zagađenja došlo je na inicijativu gradonačelnika Aleksandra Milikića.

“Zadovoljan sam ishodom sastanka. Grad Bor ima veliki rudarski potencijal ali je zdravlje stanovnika na prvom mestu. Danas smo dobili podršku u otvaranju pitanja od značaja za zdravlje a to je ranije nedostajalo”, rekao je Milikić.

Dodao je da je dogovorena saradnja i pomoć u razvoju rudastva na teritoriji Bora.

Predstavnik Saveta MZ Krivelj Dalibor Stanković posle sastanka je ocenio da se stavovi ministarstva i meštana Krivelj uopšte ne razlikuju i dodao da očekuje da će se u narednom periodu raditi na planu kako bi njihovi problemi bili rešeni.

Zvonko Damjanović iz NVO Građanska čitaonica Evrope zahvalio je potpredsednici vlade što je sišla među narod i ocenio da su tokom razgovora dogovoreni pravi modeli da bi bila spostavljena dobra komunikaciju i debata.

“Kada ta komunikacija i debata nestanu, onda se javi narod na ulicama a to smo imali u Boru kroz ekološki protest jer nam se niko od inspekcija nije javljao”, rekao je Damjanović.

Dodao je da se razgovaralo i o tome da se poboljša kontrola zagađivača, i da se posluje po zakonima Srbije uz maksimalnu kontrolu inspekcijski organa.

Predstavnik dva ekološka udruženja građana Zoran Janković istakao je problem u koji će sa otvaranjem rudnika Čukaru Peki ući sela Mitovnica, Brestovac i Slatina, o čemu su državni organi obaveštavani ali bez odgovora.

“Današnji dolazak je zaista presedan i očekujemo da bude efekta u zaštiti meštana tih sela, odnosno da izgradnja novog rudnika Čukaru Peki nimalo ne bude slična izgradnji Rudarsko topioničarskog basena u Boru koji radi duže od 100 godina”, rekao je Janković.

Veliki potencijali za investicije, ali pažljivo sagledati sve

Postoje veliki potencijali za rast investicija u oblasti rudarstva u Srbiji i one se procenjuju na oko tri milijarde evra, ali je veoma važno i da se dobro sagleda način kako će se iskoristiti sve prednosti, koristi ali i potencijalne štete, izjavila je danas u Boru ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović.

Ona je navela da rudarstvo u BDP Srbije učestvuje sa 1, 9 odsto, ali da ima potencijala da se taj udeo poveća.

Potpredsednica Vlade Srbije danas je sa gradonačelnikom Bora Aleksandrom Milikićem i udruženjima građana razgovarala o planovima za razvoj u sektoru rudarstva.

„Ništa se novo neće raditi ako ne bude sve dobro istraženo i ako ne budemo imali jasne studije i analize i sagledali prednosti, koristi i i potencijalne štete od toga“, rekla je Mihajlović i dodala da će se manjti Zakon o rudarstvu i da je već formirana radna grupa za to.

Upitana o tome kako će se rešiti problem zagađenja na koje organizacije i udruženja ukazuju ona je navela da da će se obezbediti novac za novu laboratoriju i da će dve merne stanice koje su u vlasništvu „Ziđina“ morati stalno da rade.

Učinićemo sve što možemo da pomognemo u tehničkim stvarima, rekla je ministarka i dodala da modernizacija i ulaganje u životnu sredinu od strane strateškog partnera mora biti efikansije i brže.

Uloženo je kaže 70 miliona evra, ali će se videti u koje projekte i napraviti jasan plan šta je sledeće potrebno uraditi u oblasti zaštite životne sredine.

Ističe da je važna saradnja svih i dodala da je nedopustivo to što su naveli predstavnici udruzenja građana da od marta ili jula inspekcija nije reagovala na njihove pozive i došla da sagleda stanje na terenu.

Svako mora da radi svoj posao, nema napretka ako ne radimo svi zajedno i ne sarađujemo, dodala je Mihajlović.

Podsetila je da su ona i ministarka životne sredine Irena Vujović imale sastanke sa sa predstavnicima Ziđina kako bi se sagledalo gde je potrebno pomoći i sarađivati.

Moramo imati strategiju razvoja Ziđina i projekte realizovati efikasnije, i verujem da možemo u tome uspeti, rekla je Mihajlović.

Na pitanje da li je opravdan strah radnika u RTB da posle tri godine neće imati sigurno radno mesto i tome da li ugovor o strateškom partnerstvu moze biti transparetniji, Mihajlović je rekla da će o tome razgovari sa ministarkom privrede a da radnici ne bi trebalo da se brinu budući nema dovoljno radne snage u rudarstvu.

Dodala je i da sve što se radi u ovoj oblasti mora biti praćeno dokumentacijom i uz poštovanje procedura i ekoloških standarda.

Mihajlović je naglasila i da je bitno i to što joj je preneto da će toplana u Boru promeniti izvor, odnosno što više neće biti na ugalj, već na gas.

Direktor Agencije za zaštitu životne sredine Filip Radović dodao je da je uspostavljen čvrst monitoring kako bi građani bili pravovremeno informisani, i da će biti postavljen LED ekran koji će pokazivati kakav je kvalitet vazduha, a biće kupljena i nova oprema u cilju detaljnih analiza u vezi zagađenja.

Gradnja Hidroelektrana Gornje Drine u skladu i sa ustvom BiH

BOR: Izgradnja hidroelektrana Gornja Drina u skladu je sa zakonima I Ustavom BiH, izjavila je danas ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović.



Ona je tako prokomentarisala najavu člana Predsedništva BiH Šefika Džaferovića da će, kako je rekao, biti "pravnih reakcija BiH na dogovor Srbije i Republike Srpske o gradnji hidrocentrala na reci Drini", uz konstataciju "mogu da pokrenu šta god smatraju da treba da pokrenu".



Mihajlovićeva je podsetila se radi o investiciji od pola milijarde evra za koju je Srbija dobila I češtitke pojedinih ministara federalne vlasti BIH.



- Mislim da je pitanje izgradnje naročito hidroelektrana jako važno za ceo region. Ne samo za Srbiju, nego i Bosnu I Hercegovinu jer kao region moramo da razmišljamo kako ćemo polako da se sklanjamo od proizvodnje na ugalj, rekla je ona.



Premijerka Srbije Ana Brnabić i premijer RS Radovan Višković potpisali su 13. novembra u Banjaluci izjavu o realizaciji projekta Hidroenergetskog sistema „Gornja Drina“, koji predviđa gradnju tri hidroelktrane u gorenjem slivu reke Drine. 

Piše:
Pošaljite komentar
Za rekonstrukciju topionice RTB Bor više od 200 miliona evra

Za rekonstrukciju topionice RTB Bor više od 200 miliona evra

18.11.2019. 14:56 14:58