Mali: Uplaćeno za 30 odsto više od očekivanih poreza i doprinosa
BEOGRAD: Očekivali smo da tokom uplate prve rate odloženih poreza i doprinosa bude uplaćeno 3,4 milijarde dinara, a uplaćeno je 4,5 milijardi dinara ili 30 odsto više od planiranog, izjavio je ministar finansija Siniša Mali.
On je odgovarajući na pitanje Tanjuga o tome kako je prošla uplata prve rate odloženih obaveza, pojasnio da razlika u očekivanim i primljenim uplatama znači da su neke firme platile i više rata ođednom.
Mali je podsetio da su ove obaveze podeljene na 24 rate i da će se narednih dana uraditi detaljnija analiza uplate prve rate.
I uz treći paket mera javni dug neće preći 60 odsto BDP
Učešće javnog duga Srbije i uz treći paket pomoći privredi i građanima neće preći 60 odsto BDP-a, rekao je ministar finansija i poručio da država vodi odgovornu ekonomsku politiku i da smo očuvali makoekonomsku stabilnost.
Hoćemo da pomognemo građanima i privredi i da ih spremimo za vreme posle pandemije, da napravimo juriš i na svetska tržišta i ostvarimo brži razvoj, rekao je Mali, koji je na konferenciji za novinare sa premijerkom Anom Brnabić predstavio treći paket mera podrške privredi i građanima.
Ministar je naveo da ove godine ohrabruje to što su brojke iz januara mnogo bolje nego što se očekivalo i da je, umesto planiranog deficita u budžetu od 13,4 milijardi dinara, ostvaren suficit od 13,3 milijardi dinara.
Treći paket mera je, kaže, vredan 249,4 milijardi dinara, a s prva dva paketa sprovedena u 2020. ukupno 953 milijardi dinara, s tim što su trećim paketom mera, za razliku do prva dva, uključena i velika preduzeća koja takođe trpe posledice pandemije korona.
To je, navodi, dodatnih 300.000 zaposlenih u velikim preduzećima, što uz 1.050.000 preduzetnika i zaposlenih u mikro, malim i srednjim preduzećima znači da pomoć može da koristi ukupno 1,4 miliona zaposlenih u privatnom sektoru u Srbiji.
Najavio je da će u aprilu biti usvojeni i zakoni neophodni za sprovođenje trećeg paketa pomoći.
Pomoć po 1.460 evra svakom zaposlenom kroz tri paketa
Svaki preduzetnik i zaposleni u mikro, malim i srednjim preduzećima u Srbiji dobiće kroz isplatu minimalnih zarada ukupno 1.460 evra pomoći države kroz tri paketa mera podrške, računica je koju je izneo Siniša Mali.
On je na konferenciji za novinare sa premijerkom Anom Brnabić, na kojoj je predstavljen treći paket pomoći privredi i građanima, rekao da, ako se na to doda 100 evra koje su prošle godine dobili svi punoletni građani koji su se prijavili, i uz planiranu isplatu još 60 evra u ovoj godini, 1.050.000 zaposlenih dobiće ukupno po 1.620 evra.
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da je vlada i dalje otvorena za razgovor sa frilenserima o izmirenju poreskih obaveza, iako su oni ranije odbili vladin predlog za rešenje tog problema.
Vlada Srbije je, podseća, izašla sa jasnim predlogom za rešenje tog problema i istakao da nijedna uređena država ne može da prihvati da se porezi ne plaćaju.
Spremni su, kazao je, da razgovaraju sa onima frilenserima koji su zarađivali do 200 evra mesečno, ali ne i sa onima koji su se kladili preko interneta ili iznajmljivali luksuzne vile neplaćajući porez i tako se obogatili, a sada bi da se, kako je kazao, nazivaju frilenserima.
Razgovarali smo kako da oni koji su zarađivali do 200 evra mesečno svoju poresku obavezu ispoštuju po što boljim uslovima za njih, kazao je Mali novinarima na predstavljanju novog paketa pomoći vlade Srbije privredi i građanima.
Precizirao je da će oni, koji su sada u dugu do 5.000 evra za proteklih pet godina, sa izmenom Zakona o porezu na dohodak ta obaveza biti smanjena na 3.000 evra, što je, kako je rekao, kada se podeli na 10 godina rata od 26 evra mesečno.
Uvek postoji neko opravdanje ako niste plaćali porez, ali uređena i ozbiljna država ne može da oprosti takav dug. Maksimalno smo uradili da im izađemo u susret, da budemo što fleksibilniji, bez kamate, kazao je ministar.
Istakao je da je vlada na taj način ušla u rizik jer oni koji su plaćali porez sve vreme mogu da se zapitaju zašto se nekima toliko izlazi u susret.
Stavljamo u nezgodan položaj 2,2 miliona građana koji su plaćali porez sve vreme, jasan je Mali.
Podsetio je da su sva rešenja zaustavljena do usvajanja izmenjenog Zakona, a frilensere je pozvao da izmire svoje obaveze ili da se prijave najbližoj poreskoj filijali.
Kada su ugroženi sektoru u pitanju, kaže Mali, hotelijeri i ugostitelji prošle godine su dobili dodatno još jednu minimalnu zaradu, a ove godine takođe će moći da računaju na još jednu dodatnu minimalnu zaradu
Samo kroz minimalne zarade svakom zaposlenom u ovom sektoru država je pomogla sa 1.970 evra. Ako na to dodate i direktnu pomoć od 160 evra, to je onda 2.130 evra, kaže Mali.
Smatra da su ovo impozantne cifre i brojke koje pokazuju ne samo da država vodi odgovornu ekonomsku politiku i da vodi računa o svakom zaposlenom, nego govori o snazi naše ekonomije i naših javnih finansija, o odgovornosti i načinu na koji vodimo ekonomsku politiku
Od toga nećemo odustati, poručio je Mali i izrazio zadovoljstvo što je smo kroz ova tri paketa mera dobili taj kredibiltete i stvorili poverenje kod građana koji znaju da država postoji i kada je kriza u pitanju.
Mi ćemo i da nabavimo vakcine, da izgradimo dve kovid bolnice za četiri meseca, mi ćemo i da nađemo novac i način da pomognemo svim preduzećima da opstanu, da prežive i da budu još jači nakon pandemije, zaključio je Mali.
Ostajemo pri proceni rasta BDP u 2021. od šest odsto
Siniša Mali je izjavio da apsolutno ostaje pri proceni da će, uprkos situaciji sa korona virusom, rast BDP-a Srbije biti šest odsto, koliko je i predviđeno budžetom za ovu godinu.
S trećim paketom pomoći, koji treba dodatno da ojača privredu, apsolutno smo sigurni da je rast od šest odsto realan, naglasio je Mali odgovarajući na pitanja novinara.
Mali je rekao da je budžetom za ovu godinu predviđeno čak 330 milijardi dinara za kapitalne investicije, što je 5,5 odsto BDP-a, za izgradnju autoputeva, mostova, tunela i drugih infrastrukturnih objekata, što sve podstiče rast BDP-a.
Ministar je podsetio da je, pored toga, predviđeno i povećanje plata u javnom sektoru od pet odsto, penzija za 5,9 odsto, kao i mininalne zarade za 6,6 odsto.
Nema mnogo zemalja u svetu koji su svoj budžet tako koncipirale u ovoj situaciji, kao i da imaju i povećanje plata i penzija, naveo je Mali.
Kaže da ohrabruju cifre stranih direktnih investicija u 2020. godini, kao i rast izvoza.
Sve to znači, ističe Mali, više novca u budžetu i za nove projekte i veće plate i penzijem.
To je sve potvrda da se Srbija promenila i da ostajemo pobednici i vodeći u Evropi kada je ekonomija u pitanju.