Jesam li popunio prijavu i zašto softver ne radi?
NOVI SAD: To da se porez mora platiti građani Srbije dobro znaju. Ostaje im da biraju hoće li to uraditi elektronskim putem, što je sve popularnije, ili klasično, na šalteru. Na isti način oni mogu i razrešiti dileme oko plaćanja.
Svi kojima poreske obaveze nisu jasne, imaju rešenje: od 1. jula 2017. kod nas radi šalter „Vaš poreznik”. Otvoren je u većim gradovima Srbije, odnosno Vojvodine. Tu su iz pokrajine Novi Sad, Subotica, Stara Pazova, Kikinda, Sombor, Bačka Palanka, Zrenjanin, Pančevo i Sremska Mitrovica. Od početka rada pa do sada „Porezniku” se za savet obratilo više od 800.000 obveznika. Tu se mogu dobiti odgovori vezani za primenu poreskih zakona. Takođe obveznici mogu da se informišu o svojim obavezama – da li su uplatili dovoljnu sumu za obaveze koje ispunjavaju, imaju li poreski kredit…
Dežurni na šalteru pomažu da pravilno popune poreske prijave. Mogu dobiti informacije o poreskim postupcima koji su vezani za njihove obaveze, odnosno o fazama u kojima su.
Ništa manje od šaltera, od pomoći je i portal pri Preskoj upravi Srbije, koji radi od 6 časova do ponoći. Pita se mnogo toga, a najčešće stranke pitaju koje sve prijave se mogu podneti elektronskim putem. Jedno od češćih pitanja je koji elektronski sertifikat je najbolje da se nabavi za tu svrhu. Odgovor je – dobri su svi koje su izdala kvalifikovana sertifikaciona tela. To su PTT, Privredna komora Srbije, MUP, HALCOM, ili eSmart sistem. Prijave mogu uraditi i knjigovodstvene agencije, i to za više različitih poreskih obveznika.
Obveznici se interesujuda li je moguće da ovlaste više lica za podnošenje prijava elektronskim putem. Mnogi su u dilemi kada nabave svu potrebnu opremu za plaćanje poreza elektronskim putem, a ne mogu da izmire obaveze. Poreznici objašnjavaju da je problem najčešće u neodgovarajućem softveru. Sva sertifikaciona tela imaju na svojim internet stranicama neophodan softver, kao i korisnička uputstva za instalaciju i upotrebu sertifikata, to se mora slediti.
Podnošenje poreskih prijava elektronskim putem je još novina pa se mnogi pitaju da li su to dobro uradili.
Na portalu „ePorezi”, u delu koji se odnosi na pregled prijava, to se može lako proveriti. Ukolko je ona dobila status „proknjižena”, a istovremeno joj je dodeljen i jedinstveni identifikacioni broj, prijave nema greške. Elektronska plaćanja u svim oblastima pa i u toj štede papir. Poreznici savetuju obveznike da nakon plaćanja PDV-a štampaju prijave i odlože ih u arhivu, zbog njih samih, a ne treba da ih dostavljaju Poreskoj upravi.
D. Vujošević