Jeftiniji gas u Srbiji kroje formula i nafta
Ovih dana evropske cene prirodnog gasa pale su na najniži nivo u poslednjih deset godina. Kako pišu svetski mediji, pad cene je uslovljen bitkom za tržišni udeo između najvećih proizvođača tog energenta – Rusije i SAD, a predviđa se i dalji pad cene.
Budući da se bliži grejna sezona, pad cene prirodnog gasa dobra je vest za one koji taj energent koriste za zagrevanje domaćinstava, ali je veliko pitanje kako će se to osetiti na našem tržištu, i da li će. Inače, cena gasa za individualne potrošače na domaćem tržištu nije se menjala gotovo tri godine. Kubni metar tog energeta košta oko 40 dinara u proseku, odnosno cena se razlikuje od distributera do distributera.
Po rečima predsednika Udruženja za gas Srbije Vojislava Vuletića, pad cene prirodnog gasa na tržištu posledica je načina na koji se određuje cena tog energenta, odnosno koliko će on koštati zavisi od nekoliko faktora, a sadašnji pad cena tog energenta je u skladu s cenom nafte, koja je u proteklom periodu išla naniže. Uz to, Vuletić naglašava da se cena tog energenta razlikuje od države do države i da je zapravo rezultat direktnog ugovora između dobavljača i kupca.
– Cena gasa se određuje se na osnovu formule u kojoj značajan udeo u poslednjih devet meseci ima cena nafte pa kad ona ide naniže, na cenu gasa to se odrazi kasnije, isto se dešava i kada cena nafte raste, a na cenu prirodnog gasa utiču i neki drugi parametri – kaže Vuletić. – Dakle, sadašnja cena gasa zapravo je posledica pada cena nafte u poslednjih nekoliko meseci i nema veze s tim kolike su rezerve tog energeta u skladištima gasa u Evropi, kao ni s izgradnjom gasovoda Severni tok 2.
Da podsetimo, početkom oktobra prošle godine, nakon nekoliko nedelja stalnog rasta, barel „brenta” premašio je iznos od 85 dolara. Posle toga cena je klizila naniže. Do kraja godine cena nafte neprestano je padala i na početku ove godine barel je bio jeftiniji i više od 30 dolara i koštao oko 50 dolara – pa se sada na cenu gasa reflektuju efekti tog pada cene.
Dakle, u zavisnosti od cene nafte, s odgovarajućom vremenskom zadrškom, „kroje” se cene prirodnog gasa. Inače, njegova cena za isporuke u ovom mesecu na holandskom spot-tržištu, glavnom pokazatelju za tržište prirodnog gasa u Zapadnoj Evropi, trenutno je na najnižem nivou od 2010. godine zbog viška ponude, po analizi konsultantske kompanije „Ristad enerdži”. Tako je Nik van Kuteren iz holandske energetske kompanije PZEM istakao da će u septembru skladišta gasa u severnoj Evropi biti puna, što povećava rizik od daljeg pada cena.
Uprkos padu cena gasa, Rusija i SAD su drastično povećale izvoz u prvih pet meseci ove godine. Rusija je prošle godine učestvovala s 38 odsto u evropskoj potrošnji gasa. S druge strane, podaci američke Uprave za informacije o energetici pokazali su da je godišnji izvoz TPG-a u Evropu u 2018. godini bio 13 puta veći nego u 2016. godini.
Budući da je iz Rusije najavljeno da će početkom 2020. godine prestati tranzit prirodnog gasa preko Ukrajine, to bi Srbiju stavilo u veoma lošu poziciju, pošto se gotovo sve potrebne količine prirodnog gasa za domaće tržište uvozi iz Rusije, preko Mađarske, do koje se transportuje iz Ukrajine.
Za sada se, ukazuje Vojislav Vuletić, snabdevanje Srbije prirodnim gasom odvija kao i ranije, a u skladištu u Banatskom Dvoru ima dovoljno gasa za povećanu potrošnju u toku zime.
D. Mlađenović