Jarebice i fazani sleću u vojvođanska lovišta
NOVI SAD: Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu vodoprivredu i šumarstvo objavio je rezultete konkursa radi unapređenja lovnog turizma na području AP Vojvodine, za koji je iz pokrajinskog budžeta obezbeđeno 40 miliona dinara.
Novac po konkursu za finansiranje nabavke poljskih jarebica, u ukupnom iznosu od blizu šest miliona dinara, dobilo je 26 lovačkih udruženja. Najviše para dobila su lovačka udruženja u Turiji i u Mokrinu - po 320.000 dinara, a lovačka udruženja u Oyacima, Bačkoj Palanci, Čelarevu, Baču i Bačkoj Topoli po 280.000 dinara.
Odstrel jarebica nije dozvljen jer ih nema u lovištima. Zato Pokrajina izdvajanjem novca za ove ptice nastoji da uveća brojnost jata jarebica, čije pile košta na tržištu 1.500 dinara.
Predsednik Udruženja lovaca u Turiji Dragan Medurić naglašava za “Dnevnik“ da u lovištima jedva ima jerebica. U Turiji, napominje, možda tri jata.
– Ptice su lepe, atraktivne za oko, ali lako stradaju ne samo od predatora, već i od hemijskih sredstava koje ratari koriste za zaštitu poljoprivrednih useva. Mi smo za novo jato koje budemo kupili obezbedili poseban, zatvoren deo u lovištu, kako bi ih sačuvali da rastu i razmožavaju se - kazao je Medurić.
Jarebice ispod biološkog minimuma
Direktor preduzeća “Vojvođanski lovac” Milenko Zeremnski kazao je da Pokrajina pokušava da spase jarebice od izmiranja jer se brojnost jata nalazi ispod biološkog minimuma.
– Godinama unazad je lovci samoinicijativno ne love, a od pre nekoliko godina je na snazi i zabrana odstrala – kazao je Zeremski. - Nova jata jarebica moraće se puštati na one prostore gde ima uslova da se sklone, postoje zakloni i drveća. Na ravna, čista prostranstva ih ne vredi puštati jer su tu plen predatora. Postoje delovi ravnice gde na 1.000 hektara nema nijedne jarebice jer su lak plen predatora.
Po rečima predsednika Lovačkog udruženja u Baču Borisa Jošića, jata jarebica koja budu kupili od pokrajinskog novca biće puštena u lovišta u Baču, Selenči i Bačkom Novom Selu, gde trenutno nema više od pedesetak ovih ptica.
- Nova jata ćemo pustiti u lovišta i ostaviti da se legu novi ptići - kazao je za “Dnevnik” Jošić. – Jarebice su desetkovane u lovištima, love ih predatori, šakali i lisice i zato ih ovde nema. Ove godine kao i dogodine njihov lov nije dozvoljen, a u 2024. godine će lov možda biti dozvoljen, ukoliko se popravi njihovo brojno stanje – kazao je Jošić.
Za sufinansiranje nabavke odraslih fazana novac u iznosu od blizu 12 miliona dinara dobilo je 69 lovačkih udruženja, dok ukupna vrednost ove nabavke udruženja lovaca košta blizu 14,5 miliona, pa tako pokrajina snosi najveći deo ovih troškova. Prema uslovima konkursa, divljač treba da se unese u lovišta od oktobra do decembra.
Naši sagovornici naglašavaju da fazana ima u lovištima u onom broju u kojem ih lovci unesu u lovišta. Ima lovačkih udruženja koja legu piliće fazana, dok druga udrženja lovaca piliće kupuji. Pile fazana od šeset nedelja košta 275 dinara.
Za sufinansiranje, izgradnju i rekonstrkciju lovno-tehničkih objekata i unos divljači u lovišta posebne namene opredeljeno je oko 21,9 miliona dinara. Na konkurs su stigle prijave JP “Vojvodinašume” i Nacionalnog parka “Fruška gora”.
Z. Delić