Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Izvoz IT znanja i pameti težak milijardu evra

21.01.2019. 12:08 12:15
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Poslednjih nekoliko godina IT sektor u Srbij beleži neprestani rast. Sve je više kompanija koje se tim poslom bave, raste i broj zaposlenih u tom sektoru, a što je značajnije, raste i prihod koji se ostvaruje.

O tome svedoče i poslovni rezultati IT sektora jer je za prvih  11 meseci 2018. izvoz premašio milijardu evra, što je u odnosu na 2017. godinu rast veći od 25 odsto. Naime, ukupni prihodi IKT sektora u Srbiji za 2017. godinu iznosili su više od 482,5 milijarde dinara, a ukupan izvoz tog sektora tada je bio 899 miliona evra. Ti rezultati bolji su od onih ostvarenih dve godine ranije, kada su ukupni prihodi IKT sektora bili 463 milijarde dinara, a izvoz kompjuterskih uluga vredeo 740 miliona evra.

Iz kabineta predsednice Vlade Srbije Ane Brnabić ističu da IKT sektor spada u najbrže rastuće grane industrije u Srbiji, s godišnjim rastom izvoza od 20 odsto, te da je izvesno da je to značajan potencijal Srbije. Vlada Srbije, ukazuju iz kabineta, svakako je prepoznala potencijal IKT industrije i, shodno tome, preduzela konkretne korake da bi se obezbedio njen dodatni rast i pružila nova vizija razvoja Srbije, zasnovana na inovacijama. 

25 odsto godišnji rast izvoza

Jedan od važnih koraka na tom putu je da Srbija ima više kadrova u oblasti informacionih tehnologija i da se učenje počne što pre. Tako je u osnovnim školama prošle školske godine programiranje uvedeno kao obavezan predmet za peti razred, a u šestom razredu se uči Python, što Srbiju stavlja u red najnaprednijih država u obrazovanju u IT, ističu u kabinetu predsednice Vlade. Sve osnovne škole imaju pristup internetu, a dodatnih deset miliona evra investirano je u pristup brzom internetu za škole u 2019. godini.

4 milijarde evra godišnji prihodi IT sektora

U saradnji s organizacijama poput Fondacije „Petlja” ili Inicijative „Digitalna Srbija”, sve škole imaju barem osnovnu IT opremu i nastavnici su obučeni za predavanje IT predmeta. Projekat digitalnih uybenika od ove školske godine ostvaruje se u 2.000 učionica, a investiranje u potpunu digitalizaciju uybenika biće nastavljeno i ove godine. Ove školske godine je gotovo pet puta povećan i broj specijalizovanih IT odeljenja pa ih je sada u 36 gimnazija širom Srbije 44.


Podrška ulaganju u istraživanje i razvoj

Iz kabineta predsednice Vlade Srbije ukazuju i na to da se poreska politika menja u pozitivnom pravcu da bi se podržala ulaganja u istraživanje i razvoj.

Tako je od početka ove godine omogućeno da se ostvari odbitak poreza na dobit ukoliko preduzeće ulaže u istraživanje i razvoj u Srbiji ili na dobro intelektualne svojine proizvedeno u Srbiji.


Istovremeno, povećani su i kapaciteti tehničkih fakulteta da bi se omogućio upis 20 odsto više studenata nego pre dve godine. Uz to, kažu u premijerkinom kabinetu, oko 100 miliona evra opredeljeno je za investicije u infrastrukturu da bi se omogućilo bolje okruženje za start-apove, inovativne kompanije i istraživanje i razvoj, a neki od tih objekata se grade: NTP Novi Sad, NTP Niš, najsavremenija zgrada za Institut „BioSens”, evropski centar izvrsnosti u oblasti digitalne poljoprivrede... Budući da karova u IT sektoru nedostaje, organizovane su prekvalifikacije za zaposlene i nezaposlene. Do sada je kroz program prošlo 800 polaznika, a do kraja godine biće ih oko 2.000.  Da je obrazovanje vezano za IT sektor sve atraktivnije, potvrđuje se i time što se u odeljenjima u kojima se obrazuju ti kadrovi uvek traži mesto više, a na tržištu rada gotovo da nema nezaposlenih s tom strukom. Oni mnogo kraće čekaju na posao, mnogi se zaposle još dok studiraju, a kompanije u kojima rade obezbeđuju im usavršavnje i napredovanje u poslu. Kada se tome doda da su zarade u IT sektoru daleko više od republičkog proseka, ne čudi što sve više mladih ljudi za svoj poziv bira upravo tu oblast.  

D. Mlađenović

Piše:
Pošaljite komentar