Industrijska proizvodnja porasla 2,1% od januara do novembra
BEOGRAD: Industrijska proizvodnja u Srbiji je u periodu januar-novembar 2018. godine porasla za 2,1 odsto u poređenju s istim periodom 2017., a prerađivačka za 2,7 odsto, objavio je Republički zavod za statistiku.
Industrijska proizvodnja je u novembru 2018. godine, u odnosu na prosek prethodne godine, porasla za 7,6 odsto, pri čemu je prerađivačka ostvarila rast od 9,8 odsto.
Na međugodišnjem nivou, srpska industrija je u novembru mesecu zabeležila pad od 1,0 odsto.
Najveći uticaj na pad industrijske proizvodnje u novembru imali su: proizvodnja prehrambenih proizvoda, proizvodnja električne energije, eksploatacija uglja, proizvodnja odevnih predmeta i proizvodnja tekstila.
Desezonirani indeks industrijske proizvodnje za novembar pokazuje da je ukupna industrija ostvarila rast od 0,8 odsto, a prerađivačka rast od 2,3 odsto u odnosu na prosek 2017. godine.
Prema desezoniranim podacima, ukupna industrijska proizvodnja u novembru je u odnosu na oktobar bila manja za 1,3 odsto, a prerađivačka za 1,4 odsto.
Međugodišnji pad proizvodnje je u novembru zabeležio sektor snabdevanja električnom energijom, gasom, parom i klimatizacija za 4,1 i rudarstvo za 4,7 odsto, dok je prerađivačka industrija ostala na istom nivou.
Prema statističkim pokazateljima, u novembru je na godišnjem nivou porasla proizvodnja kapitalnih proizvoda za 4,8 odsto i trajnih proizvoda za široku potrošnju za 3,4 odsto.
S druge strane, pad je zabeležen u proizvodnji netrajnih porizvoda za široku potrošnju za 6,4 odsto i energije za 0,6 procenata.
Što se tiče podataka za 11 meseci, sektor prerađivačke industrije ostvario je rast od 2,7 odsto, sektor snabdevanja električnom energijom, gasom, parom i klimatizacija rast od 2,0 odsto u odnosu nauporedni lanjski period, dok je rudarstvo registrovalo pad od 4,5 odsto.
Obim industrijske proizvodnje u novembru 2018. godine, u odnosu na isti mesec prošle godine, zabeležio je rast kod 16 oblasti, čije je učešće u strukturi industrijske proizvodnje 47 odsto, a pad kod 13 oblasti, sa učešćem u strukturi industrijske proizvodnje od 53 odsto.