Hoće li srpski biznis ulagati u srpske sredine na KiM?
BEOGRAD: Unija poslodavaca Srbije pozdravila je ideju predsednika Srbije Aleksandra Vučića o spremnosti države da sufinansira otvaranje preduzeća u srpskim sredinama na KiM i ocenila je kao pozitivnu kako za razvoj srpskih firmi, tako i za očuvanje i opstanak Srba u južnoj pokrajini.
Predsednik Vučić izjavio je sinoć u razgovoru sa Srbima sa KiM, u Lapljem selu, da je ulaganje u privredu na Kosovu i Metohiji i zapošljavanje tamošnjih Srba od prioritetnog značaja i da je Srbija spremna da ponudi sve moguće pogodnosti kako bi srpski investitori ulagali u pokrajinu.
On je rekao da je posao države da donese podzakonski pravni akt kojim će se omogućiti privrednicima da ulože onoliko koliko bi im se dalo za zapošljavanje na KiM, a da je ideja da to bude i do 50 odsto ukupne investicije.
Počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković kaže da se ovakva inicijativa predsednika ne može oceniti nikako drugačije nego kao pozitivna, jer će, kaže, ona pomoći da se spreči iseljavanje Srba sa Kosova.
Inicijativa predsednika se ne može oceniti nikako drugačije nego kao pozitivna, jer će i preduzeća imati veće profite uz pomoć države, a to će pomoći našem narodu na Kosovu koji se iseljava pod različitim pritiscima, kao i zbog ekonomskih razloga, kaže Atanacković.
On podseća da je država ranijih decenija dosta investirala na KiM, posebno, kaže, u otvaranje preduzeća, ali su, napominje Atanacković, Albanci mnoga preduzeća “privatizovali”.
Smatra da je potrebno dobro razmotriti uslove i napraviti jasne kriterijume i strategiju za dodelu sredstava kako bi i međunarodna zajednica prepoznala značaj ovakve inicijative.
Moguće je da država subvencioniše nepovratnim sredstvima one koji se odluče da otvaraju preduzeća u srpskim sredinama na KiM, po modelu i načinu subvencionisanja kako se to već radi u Srbiji za investitore iz inostranstva, smatra Atanacković.
Kaže da bi pomoć srpskim biznismenima različitim olakšicama da otvaraju nova radna mesta bio dodatni stimulans kako bi oni, ne samo izvozili na KiM, već i deo svoje proizvodnje premestili u južnu srpsku pokrajinu.
Na taj način, objašnjava, svi bi imali korist, i građani na KiM i srpski privrednici jer bi jeftinije proizvodili i na taj način ostvarivali profit koji bi mogli zatim da reinvestiraju u otvaranje novih radnih mesta i širenje proizvodnje.