Gastarbajteri u Srbiji biće Turci, Tadžikistanci...
– Građevinska industrija i tržište nekretnina u Srbiji se, nakon velikog pada 2008. i 2009. godine, polako oporavilo u prethodnih deset i vratilo se na scenu – izjavio je predsednik, PSP „Farman holding” Branislav Grujić.
On je na panelu „Razvoj građevinske industrije” na „Kopaonik biznis-forumu”, koji je juče završen, rekao da su nekretnine svuda u svetu jedan od baznih elemenata za ulaganje i zamajac građevinske industrije i privrede i da bi zato država trebalo da subvencioniše domaću građevinsku industriju.
– Prošle godine je građevinska industrija imala skok i ostvarila učešće u BDP-u od 5,7 odsto, a tržište nekretnina je učestvovalo u BDP-u između 7,3 i 7,5 odsto – istakao je Grujić.
Zabrinjava to što, kako kaže, imamo pad broja zaposlenih u građevinskoj industriji pa sve više poslove rade inostrane firme.
Grujić je rekao da je 2017. na 2018. došlo do skoka cena više od 20 odsto.
– Imamo odliv radnika iz Srbije u zemlje EU, a mlade generacije neće da se bave građevinom. Ako neka industrija treba da dobije subvencije, onda je to građevinska, kao što je to svuda u svetu – poručio je Grujić.
Kazao je da će doći do još većeg odliva radne snage kada u drugoj polovini godine, kao što je najavljeno, bude olakšano dobijanje radne vize za Nemačku.
– S druge strane, imamo kinesku, tursku, albansku radnu snagu, a čak ćemo je imati i iz Tayikistana, a i veliki deo opreme i materijala se uvozi. Zato građevinska industrija treba da nađe način kako da stimuliše naše radnike i da imaju veće plate, kroz razne olakšice ili subvencije – naveo je Grujić.
Rukovodilac Odeljenja procena i savetovanja za Jugoistočnu Evropu u kompaniji CBRE Nebojša Nešovanović je rekao da je stanje na tržištu u Srbiji trenutno najbolje do sada, ali da ipak nije dobro ako se poredimo sa zemljama u regionu kao što je Bugarska.
– U poređenju s Bugarskom zaostajemo, to je ozbiljan problem, nismo svesni toga jer se nikad nismo kretali boljim tempom i nije nam nikad bilo bolje – kazao je Nešovanović.
Napomenuo je da u Beogradu proizvodimo upola manje kancelarijskog prostora od Sofije.
– Kancelarije su vam najbolje fabrike, na primer u „Ušće 2” biće investirano više od 60 miliona evra i tu će raditi 2.000 ljudi, koji će proizvoditi vrednost kao dobra fabrika automobila – kazao je Nešovanović.
Istakao je da je problem i to što nemamo institucionalne investitore, i da će Srbija postati privlačnija za ulagače u toj industriji tek kada dobijemo investicioni rejting ili kada budemo postali član EU.
Dodao je da bi prioritet za razvoj građevinske industrije u 2019. trebalo da bude nabavka novih softvera koji bi omogućili veću produktivnost u građevinskom sektoru. Po njegovim rečima, građevinska industrija je imala povećanje produktivnosti od samo 12 odsto u poslednjih 30 godina. Grujić je rekao da imamo sjajne stručnjake koji se bave BIM modelima u građevinarstvu, ali koji rade za svet, pošto ne mogu taj model da primene u Srbiji. Dodao je da se procenjuje da će otprilike deset milijardi evra biti uloženo u razvoj tih novih softvera u građevinskoj industriji.
E. Dn