Fiskalni savet: Rezanje deficita i čvrsta kontrola plata
BEOGRAD: Rebalansom ovogodišnjeg budžeta predviđen je rekordno visok deficit, veći za oko 40 odsto u odnosu na do sada najveće ostvarene deficite iz 2012. i 2014, tako da će njegovo oštro smanjenje u narednoj godini predstavljati veliki izazov, ocenjuje Fiskalni savet.
Najvažnije sidro za fiskalnu stabilnost u 2021. je čvrsta kontrola plata u javnom sektoru, navodi Fiskalni savet u oceni predloga rebalansa ovogodišnjeg budžeta i preporukama za fiskalnu politiku u narednoj godini.
Smatra da kontrola zarada u javnom sektoru nije samo presudna za stabilizaciju javnih finansija u 2021, već je i ekonomski opravdana.
Pre svega, kako tvrde, izdvajanja iz budžeta za plate trenutno su neodrživo visoka.
U 2021. svakako će, smatra Fiskalni savet, doći do smanjenja fiskalnog deficita budući da se u narednoj godini ne očekuje, niti je moguć, novi paket antikriznih mera koji bi bio toliko izdašan kao u 2020. kada je koštao budžet 6,6 odsto BDP-a.
"Međutim, dostizanje fiskalnog deficita od oko dva odsto u 2021. i pored toga neće biti nimalo lako, jer se u 2021. ulazi sa strukturnim slabostima javnih finansija i povećanim obavezama budžeta", kažu u Fiskalnom savetu.
Predloženim rebalansom budžeta za 2020. predviđen je deficit republičkog budžeta od 483 milijardi dinara (8,8 odsto BDP-a), dok je na nivou opšte države planiran deficit od 492 milijardi dinara (8,9 odsto BDP-a).
Fiskalni savet navodi da komparativna analiza pokazuje da će deficit Srbije u 2020. biti i među najvećim u Centralnoj i Istočnoj Evropi, gde će u proseku iznositi 7,5 odsto BDP-a.
Napominju da ogromno povećanje fiskalnog deficita u 2020. nije samo posledica uticaja zdravstvene krize na budžet već i strukturnih slabosti države i neracionalnih mera ekonomske politike.
"Predloženi rebalans pokazuje da je zdravstvena kriza pogodila budžet znatno više od očekivanja pa će biti izazov da se javne finansije ponovo stave pod kontrolu", smatra Fiskalni savet.