Fiskalizacija i cene kućnih popravki
Najava da će zanatlije koji su do sada porez plaćali paušalno od Nove godine porez plaćati na osnovu onoga šta im pokaže fiskalna kasa, za mnoge je još iznenađenje, mada se o tome u javnosti priča već desetak dana.
Izdavanje fiskalnog računa za svaku uslugu, stupanjem na snagu novog Zakona o fiskalizaciji, biće obaveza svih zanatlija, odnosno preduzetnika, bez obzira na to šta im je delantost. Jedino su izuzeti taksisti, advokati i poljoprivrednici koji na pijačnim tezgama ili na nekim drugim mestima prodaju svoju robu.Uz njih, fiskalnu kasu neće morati imati ni zanatlije retkih zanata, ali samo ako imaju sertifikat.
Mišljenja oko toga da li će evidentiranje prometa preko fiskalne kase podići cene zanatskih usluga su podeljena i zavise od složenosti posla i u kom je obimu zastupljen rad na crno, bez prijave firme. Ima mnogo preduzetnika koji već porez plaćaju na osnovu zarade sa fiskalne kase, pa ih novine ne dotiču, osim što smatraju da postoji mogućnost da takva fiskalizacija smanji sivu ekonomiju.
Elektirčari smatraju da će njihove usluge biti skuplje za deset odsto kada budu morali da preko fiskalnih kasa evidentiraju sve što naplate od mušterija. Sada zamena grejača na veš mašini košta od 2.800 do 3.400 dinara , a koliko će mušterija tačno platiti električaru za tu uslugu zavisi od tipa grejača, kazali su u servisu “Martinov “ u Novom Sadu.
Rođendan uz račun
Osim zanatlija, fiskalne kase će morati imati i oni koji se bave organizovanjem zabava i proslava.
Rođendaonice su jedne od tih firmi, čiji će vlasnik morati svaku proslavu rođendana, odnosno zakup prostora da evidentira. Za poslovanje rođendaonice “Dvorac “ iz Novog Sada uvođenje fiskalne kase neće doneti ništa novo, jer već rade sa kasom. Jedino očekuju da će se smanjiti broj onih koji nisu prijavljeni.
- Sada porez plaćamo paušalno, a nismo obavešteni da ćemo morati da imamo fiskalnu kasu. Zapravo, to treba da nam javi knjigovođa, a nije još, mada svaku novinu u poslovanju treba unapred da nam saopšti – rekli su u servisu” Martinov” za “Dnevnik”.
U servisu kažu da fiskalizacija ne bi trebalo da podigne cenu usluga, ali da mogućnost da usluge budu za desetak odsto skuplje, a možda i više, ne isključuju, jer to ne zavisi od volje majstora, već od toga koliko će plaćati porez. – Ako kao do sada budemo plaćali porez, nema razloga da poskupe ruke majstora, ali ako porez bude veći, sigurno je da će popravke električnih apatara biti skuplje onoliko koliko se poveća porez.
Uslugu električara sada treba platiti 4.000 dinara za montažu novog bojlera i skidanje starog. Za zamenu ringli na šporetu majstorove ruke koštaju 1.500 dinara i na tu cenu se doda još od 600 dinara, pa naviše, u zavisnosti od tipa šporeta i veličine ringle.
Dva evra po dužnom metru košta farbanje radijatora , a kvadrat krečenja zidova u belo jedan i po evro, 1,7 evra staje krečenje u svetlije boje. Lepljenje običnih tapeta je pet evra po kvadratnom metru, a postavljanje i farbanje dekorativnih lajsni, ali užih je evro i po metar. Za foto-tapete treba dati pet evra po dužnom metru, ako su iz Nemačke, a za foto-tapete domaće proizvodnje sedam evra, jer se komplikovanije postavljaju na zid.
Molerske usluge neće poskupeti, smatraju u molerskoj radnji “Dejan”.
- Cene se nisu menjale dve-tri godine i verovatno ni neće ni kada se uvedu fiskalne kase, jer ima puno onih koji rade na crno i nisu prijavljeni.Oni predstavljaju konkurenciju pravim majstorima, koji su zanat izučili, imaju registovane firme i plaćaju porez. – rekli su u ovoj zanatskoj radnji. - Sada krečenje jedne sobe košta od 2.000 do 3.000 dinara, jer ima puno onih naprečac poučenih u sivoj zoni.
Z. Delić