Firme pripremaju bekap planove za koronu, radi se i od kuće
BEOGRAD: Poslovni svet u Srbiji priprema se za evenetulno masovnije širenje korona virusa, što podrazumeva izradu bekap planova za pojavu virusa u kolektivu, rad zaposlenih od kuće i testiranje funkcionisanja u kriznoj situaciji.
Prema informacijama Tanjuga, pojedine velike IT kompanije već su poslale zaposlene da rade od kuće.
Kompanije u IKT sektoru u Srbiji već su napravile planove kako funkcionisati u uslovima koronavirusa u državi, rekao je u izjavi za Tanjug direktor Izvršne kancelarije Inicijative Digitalna Srbija Nebojša Đurđević.
Kako je objasnio već tokom ove nedelje kompanije će izvršiti probe tako što će zaposleni jedan raditi od kuća kako bi se testirao kvalitet neophodnih veza za tu vrstu rada.
Ove kompanije još ranije su suspendovale službena putovanja u inostranstvo zbog globalne situacije oko koronavirusa.
Portparol Infostuda Petar Stakić kaže da većina od 200 zaposlenih, od čega je 180 u Subotici, a 20 u Beogradu, već radi od kuće, po preporuci kompanije.
Preporučeno je da nemaju satanke, da ne putuju i ako putuju da budu u samoizolaciji, kao i da nose zaštitne maske, a kompanija je napravila i svoje upustvo za ponašanje zaposlenih.
Bankarski sektor je pripremljen za krizne situacije u vezi sa korona virusom, rekao je generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Vladimir Vasić.
Kaže da su Evropska centralna banka i Evropska bankarska federacija već poslali preporuku bankama da testiraju svoje bekap planove koje, inače, imaju sve banke.
To je nešto što je sastavni deo procesa u bankarskom sektoru, ne samo u ovom slučaju, već i u drugim sličnim situacijama, rekao je Vasić dodajući da je tako bilo i pre nekoliko godina tokom epidemije gripa i u drugim sličnim situacijama.
Tako da su banke uvek spremne za rizične situacije, naglasio je Vasić.
„Bez obzira da li je u pitanju virus ili ne, svaka banka ima svoj ritam, pošto najveći broj je deo većih grupacija. U svakoj banci postoji komitet koji se bavi procenom rizika i koji prati poreporuke relevantnih državnih organa, pre svega, Ministarstva zdravlja u slučaju korona virusa".
Kako kaže, postoji više mogućnosti funkcionisanja banaka u tim situacijama: rad u bankama, rada od kuće, više mogućnosti dopremanja novca, smanjivanje nekih aktivnosti...
Pojava novog korona virusa u Srbiji pokrenula je i pitanje kako da se ponašaju kompanije ukoliko se desi da u "svojim redovima" imaju zaraženog pacijenta.
Epidemiolog Darija Kisić Tepavčević iz Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" kaže da ukoliko zaposleni na radnom mestu dobije simptome respiratorne infekcije, a bio je u području gde ima zaraženih novim korona virusom, potrebno je da ga odmah izoluju u posebnu prostoriju i da pozovu nadležnu epidemiološku službu.
Sve osobe koje imaju respiratorne infekcije, a bile su u zemlji intenzivne transmisije virusa, ne treba da idu kod lekara same. Potrebno je da se obavesti nadležna epidemiološka služba koja će uputiti prevozno sredstvo i takav pacijent će biti zbrinut u nadležnoj zdravstvenoj ustanovi, kaže Kisić Tepavčević.
Ukoliko se desi da među zaposlenima ima zaraženih, utvrđuje se s kim je sve ta osoba bila u kontaktu. Oni koji su sa pacijentom bili na razdaljini od jednog metra stavljaju se pod zdravstveni nadzor od 14 dana.
Obavlja se dezinfekcija prostora u kome je boravila zaražena osoba i kompanija nastavlja dalje sa radom, pojasnila je ona.
Kako kaže, sve firme treba da sprovode opšte mere prevencije, da se što češće provetravaju prostorije, izbegavaju socijalni kontakti na udaljenosti od jedanog metra, da se izbegavaju ljubljenja, čak i rukovanja, održava higijena ruku.
Podseća da se novi korona virus prenosi kapljičnim putem, ali i da se zaraza može preneti kontaminiranim rukama i predmetima.
Podseća da je u sezoni pandemijskog svinjskog gripa 2009/10 u Srbiji na bolničkom lečenju bila 6.021 osoba, a da je umrlo 137 ljudi i da je smrtnost tada bila 2,3 odsto.
To je najbolji pokazatelj šta se dešava kada novi virus dođe u populaciju i kakvo je obolevanje. Svinjski grip je dominantan soj i ove sezone, ali se nalazi u sastavu vakcine i zato nema masovnog obolevanja, zaključila je ona.
Vasić je uveren da su banke u Srbiji dobro pripremljene i da bi prevazišle eventualno širenje korona virusa.
Napominje,takođe, da su banke imale već slično iskusto kada se pojavio SARS i da i sada imaju odgovore na takve izazove.
Kada je reč o manifestacijama, na Beogradskom sajmu kažu da privode kraju organizaciju svih prolećnih manifestacija koje će se po Kalendaru priredbi za 2020. godinu održati u najavljenim terminima.
Na osnovu informacija da se održavanje planiranih sajmova, privrednih, zabavnih i sportskih manifestacija masovnog karaktera u regionu za sada ne dovodi u pitanje, obaveštavamo učesnike i posetioce da pripreme za održavanje naših priredbi teku prema planu, rečeno je Tanjugu u pres službi Beogradskog sajma.
Beogradski sajam navodi da u saradnji sa nadležnim institucijama prati razvoj situacije i procene rizika od širenja korona virusa.
U slučaju potrebe, a na osnovu procenjene potencijalne opasnosti po aktere manifestacija i odluke nadležnih državnih organa, sprovešće se dodatne mere zaštite u saradnji sa odgovornim i kvalifikovanim ustanovama, kažu na sajmu.
Inače, Vlada Srbije je donela danas hitne mere kojima će stranim državljanima iz područja sa intenzivnom transmisijom korona virusa, odnosno iz Italije, pojedinih provincija Kine, iz Južne Koreje, Irana i delova Švajcarske, privremeno biti zabranjen ulazak u našu zemlju.
Uvedena je i preporuka za striktno poštovanje zabrane putovanja zaposlenih u sistemu zdravstvene i socijalne zaštite u Republici Srbiji u zemlje sa intenzivnom transmisijom Kovid-19 (korona) kao i žaristima epidemije, saopštila je Vlada Srbije.
U Srbiji su do sada zvanično registrovana četiri obolela od koronavirusa.