Firmama nedostaje gotovo trećina potrebnih radnika
NOVI SAD: Nacionalna služba za zapošljavanje sprovela je anketu među poslodavcima za prošlu i ovu godinu da bi došla do analize i prognoze potreba tržišta rada u Srbiji.
Po rečima direktora NSZ-a Zorana Martinovića, anketa poslodavaca potvrdila je da nedostaje stručna i kvalitetna radna snaga, što je prisutno već nekoliko godina i što je uticalo na to da se aktivne mere zapošljavanja u ovoj godini usmere upravo na prekvalifikaciju i obuku nezaposlenih lica.
U anketi poslodavaca učestovalo je 5.012 malih, srednjih i velikih preduzeća, od čega je obrađeno 4.950. Od ukupnog broja anketiranih preduzeća iz Vojvodine ih je 32,6 odsto. Na osnovu istraživanja tih poslodavaca procenjeno je da će u njima bruto stopa kreiranja poslova ove godine iznositi 10,4 odsto, dok će bruto stopa gašenja poslova iznositi 5,3 odsto, što znači da će biti duplo više zapošljavanja nego otpuštanja.
Ispitivanje kretanja zaposlenosti u ovoj godini pokazuje da će u Vojvodini u preduzećima čiji su poslodavci učestovali u anketi ove godine doći do povećanja zaposlenosti od 4,8 odsto, dok će ono na nivou države iznositi 5,1 odsto.
Anketa je pokazala da su poslodavci prošle godine imali velikih problema u pronalaženju radne snage s posebnim znanjem i veštinama.
Najveću potrebu za posebnim znanjima i veštinama u prošloj godini poslodavci su imali za stručnjacima za razvoj sofrtvera, vozačima teških teretnih vozila i kamiona, trgovcima, mašinskim inženjerima. U pogledu stručnjnih znanja, poslodavci su iskazali višestruko veću potrebu za tehničko-tehnološkim, a u manjoj meri za društveno-humanističkim znanjima. Kod prenosivih znanja i veština, gazde su iskazale najviše potrebe za poznavanjem informaciono-komunikacionih tehnologija, posedovanjem raznih vrsta dozvola i poznavanjem stranih jezika.
Čak 29,3 odsto, što je gotovo trećina anketiranih poslodavaca, ukazalo je na probleme pri pronalaženju odgovarajućih kvalifikacija. Prema makrosektorima delatnosti, gotovo tri četvrine preduzeća koja su ukazala na probleme koncentrisano je u tri: prerađivačka industrija sa 46 odsto od ukupnog broja anketiranih preduzeća imala je problem u pronalaženju odgovarajućih kvalifikacija, u trgovini je taj problem imalo 17,8 odsto, a u građevinarstvu 11,7 odsto preduzeća.
Nacionalna služba za zapošljavanje, uvažavajući rezultate iz analize poslodavaca za ovu godinu, naglasak i stavlja upravo na programe obrazovanja, prekvalifikacije, obuke, sticanje praktičnih znanja, kako po obimu obuka, tako i po broju lica koja će biti uključena u njih.
Anketa poslodavaca nam je to potvrdila, a očigledno pokazao svaki razgovor s poslodavcima, da nam zaista nedostaje stručna i kvalitetna radna snaga, objašnjava Zoran Martinović i dodaje da je nepohodno da se direktno povežu formalno obrazovanje i praktičan rad.
Rezultati ankete poslodavaca pokazuju da je učešće zaposlenih osoba s invaliditetom u ukupnoj zaposlenosti u preduzećima lane bilo oko 1,9 odsto, što je 13,4 odsto više nego 2016. godine.
Po makrosektorskoj strukturi, lane je najveći broj osoba s invaliditetom bio zaposlen u prerađivačkoj industriji – 43,1 odsto, zatim u trgovini – 21,1 odsto i u administrativnim i pomoćnim uslužnim delatnostima – 52,6 odsto.
Više od polovine njih radilo je u malim preduzećima.
Zato ćemo u ovoj godini imati specifične programe prekvalifikacija, u okviru kojih će 1.000 - 1.500 lica biti uključeno u specijalističke obuke u oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija jer su ta tanimanja deficitarna na tržištu rada, najavljuje Martinović.
Direktor NSZ-a dodaje da je uveden i novi program namenjen zaposlenima da bi kroz dodatne obuke i edukacije širili postojeća znanja i sticali nova i time predupredili proglašenje za tehnološki višak.
Želimo da delujemo preventivno, da predupredimo dolazak tih ljudi na našu evidenciju. Bolje je da se za njih zauzmemo još dok su u procesu rada i na taj način pomognemo poslodavcima da prilagode znanje svojih radnika novim tehnološkim procesima, rekao je Martinović.
LJ. Malešević