Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Energija se pravi od bundevinog mesa

27.01.2021. 11:12 11:15
Piše:
Foto: V. Fifa

Potredsednica Vlade i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović pokrenula je juče postrojenje nove elektrane na biogas u indsutrijskoj zoni u Novom Miloševu u pratnji pokrajinskog sekretara za energetiku Ognjena Bjelića, predsednika opštine Novi Bečej Saše Maksimovića, direktora kompanije „Pepo enerdži” Srđana Bošnjakovića i predsednika „MET grupe” Bendžamina Lakatoša.

Ekološko postrojenje, vredno pet miliona evra, izgrađeno je za osam meseci u čemu je učestvovalo 150 radnika. za proizvodnju energije kapaciteta 1,2 megavata koristi biomasu kao glavnu sirovinu za proizvodnju biogasa, a kasnije će proizvoditi i energetsko đubrivo i prirodni gas za traktore. Elektrana od mesa bundeve stvara električnu energiju uz pomoć generatora, što je zajednički poduhvat „MET grupe“ i lokalne kompanije „Arhar Teh”.

Potpredsednica Vlade Zorana Mihajlović je istakla da je Srbija dobila 29. postrojenje te vrste, uz napomenu da se grade još 73, što će obezbediti 100 megavata instalisanih kapaciteta u narednu godinu-dve. Time će, dodala je, naša zemlja imati više energije od Slovenije, Hrvatske i Crne Gore zajedno.

– Ovo je za Srbiju važno i da pored 28 elektrana na biogas koje imamo, brojimo još jednu – rekla je Zorana Mihajlović. – U pitanju je investicija koja šalje jasnu poruku države u kojem pravcu ćemo ići kada je reč o obnovljivim izvorima energije.

Ona se zahvalila svakom investitoru koji ulaže u Srbiju jer to znači poverenje u našu državu, dodavši da energija i ekologija od sada moraju da idu zajedno i da će sve što se u budućnosti bude radilo biti „zelena” energija i održivi razvoj.


Bjelić: Nastavljaju se investicije

Pokrajinski sekretar za energetiku, građevinarstvo i saobraćaj Ognjen Bjelić rekao je da je ta investicija veoma značajna za lokalnu samoupravu, Vojvodinu, ali i našu državu, a osim investicija u vetroelektrane u Vojvodini, nastavljaju se i investicije u biogasne elektrane.

– U ovom postrojenju zaposlenje će dobiti više od 30 radnika – izjavio je Bjelić. –  Umesto spaljivanja na njivama, takvim postrojenjima poboljšavamo kvalitet životne sredine. Uz novi zakon o obnovljivim izvorima energije možemo očekivati da Vojvodina bude vodeća u toj oblasti.


Predsednik opštine Novi Bečej Saša Maksimović kazao je da je prostor na kojem se danas nalazi elektrana pre četiri godine bio ledina i njihova opština nije imala nijednu industrijsku zonu, dok danas ima dve.

–  Ova zona u Novom Miloševu, biće u potpunosti opremljena zahvaljujući Vladi, a novobečejska, zahvaljujući Pokrajini, i lepa vest je da u njoj više nema slobodnih parcela – istakao je Maksimović.

Direktor kompanije „Pepo enerdži” Srđan Bošnjaković kazao je da je postrojenje izgrađeno za vrlo kratko vreme, uprkos pandemiji, često teškim vremenskim uslovima i banatskom vetru.

– Naša prva investicija u Novom Bečeju bila je pre tri godine, a sada smo izgradili biogasno postrojenje električne i toplotne snage 1,2 megavat, specifično po tome što koristi meso od bundeve, kukuruz, slamu i 100 odsto je ekološko – rekao je Bošnjaković. – Specifično je i po tome što će praviti organsko đubrivo, prirodni gas i time dajemo dodatni doprinos energetici i ekologiji, a traktor će već danas krenuti na prirodni gas i biti prvi takav u Srbiji i na Balkanu.

Predsednik izvršnog odbora „MET grupe” Bendžamin Lakatoš istakao je da je to veliki izazov za kompaniju i da je to njihova prva investicija u Srbiji.

– To je možda mala investicija za Srbiju i „MET grupu”, ali činjenica da je sve urađeno za osam meseci u uslovima epidemije pokazuje jasnu posvećenost našeg tima – rekao je Lakatoš, dodajući da će nastaviti da investiraju u Srbiju, posebno posle dobrodošlice kakvu su dobili u našoj zemlji.

Oko postrojenja mogu se videti i 52 poljoprivredne mašine, o kojima brine radnik te kompanije Dejan Borovicki, jedan od trenutno četiri radnika.

–  Radim godinu ovde, a osim bundeve, energija će se proizvoditi i od kukuruza, slame i drugih sirovina – kazao je radnik na postrojenju.

M. Stakić

Piše:
Pošaljite komentar