EK pozitivno ocenila regulatorni okvir za banke u Srbiji
BEOGRAD: Evropska komisija donela je odluku kojom je pozitivno ocenila usklađenost regulatornog i supervizorskog okvira za banke u Srbiji, tako da kreditne institucije iz Evropske unije sada mogu primeniti preferencijalni tretman (ponder rizika) na izloženosti prema licima iz Srbije, iako nije članica EU.
„Ovom odlukom omogućava se i preferencijalni tretman državnih hartija od vrednosti u dinarima, što je rezultat rasta poverenja u Republiku Srbiju, potvrda njene odgovornosti i ekonomske snage i priznanje postignutih rezultata u reformi finansijskog sistema“, izjavila je guverner Jorgovanka Tabaković povodom usvajanja te Odluke.
Srbija je Odlukom Evropske komisije uključena na listu država čiji se supervizorski i regulatorni zahtevi koji se odnose na banke smatraju ekvivalentnim za potrebu tretmana izloženosti u skladu sa Uredbom o kapitalnim zahtevima br. 575/2013 kojom su u Evropskoj uniji implementirani Bazel III standardi.
Odluka je objavljena danas u Službenom listu Evropske unije i stupa na snagu dvadesetog dana od dana objavljivanja, saopšteno je iz NBS.
Usvajanje Odluke još jedna je potvrda kvaliteta domaćeg regulatornog i supervizorskog okvira, a zaključak Evropske komisije je da je Srbija značajno unapredila supervizorski i regulatorni režim koji se primenjuje na kreditne institucije, ali i da je napredovala i poboljšala okvir u pogledu sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma, kao i da nastavlja da radi na tome.
Na osnovu sveobuhvatne analize, ocenjeno je da je okvir koji je za poslovanje banaka kreirala Narodna banka Srbije uspostavljen na način koji obezbeđuje stabilnost i integritet finansijskog sistema, efikasnu i adekvatnu zaštitu deponenata i drugih korisnika finansijskih usluga, nezavisnost i efektivnost supervizije banaka, kao i efektivnu primenu relevantnih međunarodnih standarda.
Navedena ocena rezultat je uloženog napora Narodne banke Srbije u unapređenje pravnog okvira za banke u skladu sa relevantnim međunarodnim standardima, propisima Evropske unije i najboljim uporednim praksama, uvek vodeći računa o specifičnosti lokalnog tržišta i stabilnosti finansijskog sistema, kao i interesima građana.
Ovakva ocena ekvivalentnosti uz sve ostale rezultate u kontekstu makroekonomske i finansijske stabilnosti, doprinosi i potvrdi statusa Republike Srbije kao pogodne destinacije za strane direktne investicije.
Takođe, ova odluka omogućava promenu tretmana ulaganja u dinarske hartije od vrednosti Republike Srbije što predstavlja dodatni impuls za razvoj prevashodno dinarskog finansijskog tržišta, s obzirom da limiti za ulaganje banaka koje posluju u Evropskoj uniji u navedene hartije od vrednosti, sada mogu da budu fleksibilniji (npr. povećanje opsega za ulaganje u hartije od vrednosti dužih ročnosti, povećanje iznosa za ulaganje u dinarske državne hartije od vrednosti i sl), ističe se u saopštnju.
Pored toga, navedeno može doprineti razvoju sekundarnog tržišta dinarskih finansijskih instrumenata, repo transakcija čiji bi kolateral bile državne hartije od vrednosti, a eventualno relaksiranje limita može da bude usmereno i ka drugim međubankarskim transakcijama, poput finansijskih derivata.