DUALNO OBRAZOVANJE U Srbiji za mašinom i u klupi 5.100 učenika
U Srbiji je 5.100 učenika uključeno u dualni sistem obrazovanja i veoma je važno iskoristiti sve šanse koje taj sistem pruža, rečeno je u Privrednoj komori Srbije na konferenciji “Dualno obrazovanje - Iskustva nemačkih kompanija u Srbiji”.
Martin Knap, direktor Nemačko-srpske privredne komore, koja je organizovala konferenciju pod pokroviteljstvom PKS, rekao je da su u Nemačkoj od početka verovali da je dualno obrazovanje jedan od važnih elemenata razvoja nemačke privrede. On je istakao da je stopa nezaposlenosti mladih u Nemačkoj izuzetno niska, iako je ekonomska kriza pogodila i nemačku privredu. Dualni sistem ne može da funkcioniše bez firmi, rekao je Knap i zahvalio stručnim školama u Srbiji, (više od 70 njih) koje učestvuju u tom sistemu.
Veoma je važno iskoristiti šanse koje taj sistem pruža i razumeti da je ovakvo stručno obrazovanje bitno za kompanije koje odlučuju da investiraju, poručio je Knap. Kako je kazao, veoma je važno ubediti preduzeća da učestvuju u tom sistemu jer je on pogodan, kako za male, tako i velike firme.
Pomoćnica ministra za dualno obrazovanje Gabrijela Grujić istakla je da je veoma važno da mladi, kada završe fiormalno obrazovanje, budu zapošljivi, kao i da su na pravom putu ako se opredele za sistem dualnog obrazovanja. Ona je navela da je u sistemu dualnog obrazovanja Srbije 5.100 mladih i da će privreda zahvaljujući ovom modelu postati održiva i inovativna.
Kako je kazala, pored kompanija koje već učestvuju u ovom projektu, još jedna aviokompanija će danas potpisati ugovor sa Sektorom za dualno obrazovanje i takođe učestvovati u ovom projektu.
Direktorka Centra za dualno obrazovanje PKS Mirjana Kovačević ukazala je da nemački GIZ od 2013. godine radi na projektu uvođenja dualnog obrazovanja u Srbiji. Oko 800 kompanija u Srbiji podržava sistem dualnog obrazovanja, postoji 35 obrazovnih profila, učestvuju 72 škole u 48 gradova Srbije, a ukupno je uključeno 5.100 mladih.
Predstavnici kompanija Simens, Boš, Kontitek fluid Srbija i Drekslmajer predstavili su svoja iskustva o ovoj oblasti, a o svojim iskustvima govorili su i učenici koji su deo ovog programa. Predstavnici kompanije Simens naveli su da su trenutno na praksi 22 učenika, koji uče za zavarivače, industrijske mehaničare i električare. Ta kompanija je 2014. inicirala da se u Tehničkoj školi “Ivan Sarić” u Beogradu uvede dualni sistem obrazovanja, kao deo pilot projekta
V. C.