DRŽAVA PO SALAŠU DAJE 25.000 EVRA ZA RAZVOJ RURALNOG TURIZMA Salašari imaju pregršt ideja kako da potroše tri miliona dinara
Vlada Srbije usvojila je prošle sedmice Uredbu o uslovima, načinu dodele i korišćenju sredstava podsticaja za razvoj i unapređenje ruralnog turizma, kojom se prvi put za ovu namenu bespovratno dodeljuje 150 miliona dinara u nameri da se podstakne razvoj ove grane turizma i vremenom privuče sve veći broj domaćih i stranih turista.
Još pre mesec dana, kada je ova inforacija bila u najavi, naišla je na veliku pažnju kod preduzetnika jer su u bespovratnom novčanom podsticaju videli mogućnosti da šire kapacitete, broj ležaja i unaprede usluge gostima.
Pravo na dodelu bespovratnog novca imaju seoska turistička domaćinstva, salaši i etno kuće evidentirani u informacionom sistemu e-Turista za dogradnju, rekonstrukciju i dodatno opremanje postojećih ugostiteljskih objekata za smeštaj.
Maksimalano se po projektu može dobiti 2,9 miliona dinara (oko 25.000 evra), s tim što su preduzetnici u obavezi da ulože 10 odsto sopstvenog novca od ukupne vrednosti investicije (oko 2.500 evra).
Javni poziv za podnošenje zahteva biće dostupan na sajtu Ministarstva turizma i omladine narednih dana , nakon stupanja na snagu Uredbe, odnosno osam dana od objavljivanja u Službenom glasniku.
Na salašu „Koš” u selu Sterijino kod Ade kazali su da će sigurno probati da doću do podsticaja. - Zaista je u pitanju veliki novac sa kim bi verovatno mogli da dogradidimo uz dve već postojeće sobe još dve prostorije, zatim izgradimo parking i uredimo dvorište - kazala je za „Dnevnik” Timea Koš. - U poslu smo već 10-12 godina i do sada smo više puta konkurisali, ali nismo imali sreće.
Zita Katai sa salaša „Katai” u Malom Iđošu kazala je da ne zna da li ima pravo da konkuriše jer je već dobila podsticaj od Pokrjaine, pa treba prvo da pogleda koji uslovi se moraju ispunjavati. - Već 20 godina smo u ovom poslu i možemo na prenoćište da primimo 70 ljudi, a zahvaljujući posticajima od Pokrajine već smo dobili novac za izgradnju novog objekat sa trpezarijom, gde bi na hrani i prenoćištu moglo da se smesti 40 do 50 ljudi.
Hrana, uglavnom, iz vlastite proizvodnje
U Zakonu o ugostiteljstvu i pravilnicima vezanim za kategorizaciju turističkih objekata navodi se da je salaš mesto koje pruža usluge prenoćišta gostima i omogućuje im da vode poljoprivredne poslove vezane za uzgoj životinja i biljnu proizvodnje. Takođe, na svakom salašu minimum 80 odsto hrane koja se nudi turistima mora da potiče iz lične proizvodnje vlasnika salaša.
Ova regulativa, kao i uslovi konkursa vlasnicima salaša i etno kuća biće važna prilikom prijave za podsticaj.
Sašin salaš u Rumenki kod Novog Sada gaji patke, guske, fazane....ima konje, prvi suhomesnate proizvode.... i novac od podsticaja uložio bi u izgradnju mini-hladnjače za čuvanje mesa ili solarne panele - kazao je Saša Dangubić. - Imam milion ideja, ali kada pročitam konkurs videću konkretno za šta ću tražiti novac. U svakom slučaju, ovakav podsticaj ne bih želeo da propustim, jer trenutno gradim tri bungalova - mini vojvođanske kućice, da bi povećao broj ležaja. Zato bi mi državne pare dobrodošle da još više unapredim ponudu.
Koliko u AP Vojvodini ima salaša koji se vezuju isključivo za ovo područje, za razliku od etno kuća koje su karakteristični u centralnom delu Srbije u Turističkoj organizaciji Vojvodine nemaju podatke, ali se na sajtu ove organizacije mogu videti ponude oko 50 salaša koji nude dnevni boravak i prenoćište.
Z. Delić