Dizel i benzin nećemo uvoziti, moguć je manji skok cene
Zabrana Evropske unije na uvoz naftnih derivata koji se transportuju morem, a koja stupa na snagu 5. februara, prema oceni urednice portala Energija Balkana Jelice Putniković, neće izazvati nestašicu ni dizela ni benzina u Srbiji.
Po njenim rečima, Rafinerija nafte u Pančevu može da proizvede dovoljne količine naftnih derivata da Srbija ne zavisi od uvoza.
- Naftna industrija Srbije ne mora da uvozi naftne derivate da bi tržište bilo stabilno i snabdeveno, a to ne moraju ni kompanije poput OMV-a, MOL-a, Helenik petrola, Lukoila koje imaju svoje pumpe - rekla je Jelica Putniković. - Jedino što bi možda moglo da se desi jeste da određene količine dizela, koje se uvoze u Srbiju, budu skuplje posle 5. februara, jer videćemo kakve će biti cene dizela na tržištu na Mediteranu.
Ona je dodala je da naša država, kada donosi jednonedeljne odluke o maloprodajnoj ceni benzina i dizela za sledećih sedam dana, ne uzima u obzir samo cenu sirove nafte, već i cenu dizela na tržištu u regionu. Cena dizela u regionu, ukazala je Jelica Putniković, a u trenutku donošenja odluke Vlade Srbije o ceni dizela na benzinskim pumpama, može uticati na cenu dizela kod nas.
Komentarišući izjavu v.d. direktora JP „Elektroprivreda Srbije” Miroslava Tomaševića da bi udeo obnovljivih izvora energije u portfoliju EPS-a u narednih 15 godina mogao da poraste sa sadašnjih oko 3.000 megavata na više od 7.000 megavata, Jelica Putniković je rekla da je to veoma realna procena.
- EPS planira izgradnju reverzibilne hidroelektrane Bistrica i već su počeli projekti radovi neophodni pre nego što se pristupi gradnji, a planira se i izgradnja reverzibilne HE Đerdap 3, koja će, verovatno, imati nekoliko faza jer je reč o većem kapacitetu i to je zapravo ono što će biti najveća snaga novih zelenih kilovata iz EPS-a - rekla je Jelica Putniković.
U Evropskoj uniji od decembra prošle godine važi zabrana uvoza sirove nafte iz Rusije, a od 5. februara će zabrana biti proširena i na naftne derivate koji se transportuju morem.
To bi, ukazuju evropski analitičari, moglo da izazve probleme u isporukama i snabdevaju dizelom.
Naime, Rusija je proteklih godina bila najveći dostavljač dizela u EU pošto evropske rafinerije ne proizvode dovoljno ovog goriva da bi se zadovoljila potražnja na tržištu.
Po njenim rečima, tako će uz struju iz solarnih panela ili vetrogeneratora s pepelišta, struja iz obnovljivih izvora energije, koju će proizvoditi EPS, biti duplirana.
- Pitanje je kojim će tempom to da se nastavi, a ono što je Tomašević najavio obećava da je država rešila da pomogne EPS-u kao što smo do sada pomagali privatnim investitorima da grade kapacitete za obnovljive izvore energije - rekla je Jelica Putniković.
D. Mlađenović