Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Detašman omogućava posao za 2.770 srpskih građevinaca

06.08.2018. 08:48 08:53
Piše:
Foto: pixabay.com

Nedostatak odgovarajućih kadrova problem je s kojim se suočava ne samo Srbija već i mnoge druge zemlje.

Tako, recimo, Nemačkoj nedostaju radnici gotovo svih profila, a zbog nedostatka kvalifikovane radne snage nemačka privreda godišnje gubi oko 30 milijardi evra. Procenjuje se da bi Nemačkoj do 2030. godine moglo nedostjati više od tri miliona kvalifikovanih radnika.

Prošle nedelje je u Nacionalnoj službi za zapošljavanje Srbije boravio direktor Savezne agencije za rad Nemačke za međunarodnu saradnju Aleksandar Vilhem. Govorio je o mogućnostima zapošljavanja srpskih državljana u Nemačkoj, naglašavajući da je poslednjih godina povećana potražnja za kadrovima medicinske struke – lekarima, stomatolozima, medicinskim sestrama, ali i vozačima, kako autobusa, tako i kamiona.

Mnogo srpskih radnika već radi na nemačkim gradilištima, ali se oni upućuju na rad na osnovu detašmana. Naime, Srbija još od 1989. godine, na osnovu Sporazuma između SFRJ i Nemačke o upućivanju radnika u Nemačku po osnovu detašmana, upućuje radnike u tu državu, i to u okviru odobrenih kvota. Kako je za „Dnevnik” objasnila Nataša Kecman iz Privredne komore Srbije, godišnja kvota za poslovace iz Srbije po osnovu detašmana iznosi 2.770 detaširanih zaposlenih, od kojih 1.080 u oblasti građevinarstva.

– Osim građevinaca, po tom sporazumu u Nemačku je moguće uputiti i izolatere, molere, električare i druge zaposlene iz firmi čija delatnost prati građevinarstvo – objasnila je Nataša Kecman. – Nemačka uobičajeno krajem avgusta obaveštava Srbiju o visini kvote na zarednu detašmansku godinu, koja traje od 1. oktobra tekuće godine do 30. septembra sledeće.

Prosečno mesečno iskorišćenje kvote raste i za prvih devet meseci detašmanske 2017/2018. godine iznosi čak 94 odsto. Naša sagovornica naglašava da to ne znači da je preostalo još svega šest odsto kvote jer se iskorišćenje kvote svakog meseca računa od početka. Po podacima koji su nam dostavljeni iz PKS-a, u prošloj detašmanskoj godini iskorišćenost je bila 77,85 odsto, a godinu ranije 65,74.


Dobra saradnja Nemačkog Biroa rada i PKS-a

Privredna komora Srbije od Biroa za rad Nemačke redovno dobija informacije o potvrđenim kvotama na osnovu već izdatih saglasnosti, kao i mesečnu statistiku iskorišćenja ukupne kvote. U saradnji s Biroom za rad Nemačke, PKS organizuje redovne godišnje radionice za detašmanske firme, gde privrednici u direktnom razgovoru s predstavnicima Biroa za rad mogu razrešiti sve nedoumice vezane za upućivanje zaposlenog na nemačka gradilišta.


– Imajući u vidu ubrzani rast iskorišćenja kvote za upućivanje zaposlenih u Nemačku po osnovu detašmana, PKS je pokrenula inicijativu za povećanje kvote, a odluku o kvoti očekujemo krajem avgusta – istakla je Nataša Kecman.

Inače, zaključkom Vlade Srbije i rešenjem Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Privrednoj komori Srbije povereno je raspoređivanje utvrđenog maksimalnog broja detaširanih zaposlenih u Nemačku. PKS izdaje saglasnost za dodelu kontingenta zaposlenih po osnovu ugovora o izvođenju radova u Nemačkoj, vodi evidenciju o raspodeli kontingenta i kontroliše njegovo korišćenje.

– Za učešće u raspodeli utvrđenog maksimalnog broja detaširanih radnika može se prijaviti privredni subjekat čije je sedište u Srbiji, koji je registrovan za obavljanje delatnosti za koje se raspoređuje kontingent zaposlenih i koji ima registrovano predstavništvo, odnosno poslovnu jedinicu u Nemačkoj. Zatim ono koje posluje u skladu s propisima Nemačke, odnosno ima potvrdu nadležnog organa da je pokrenulo postupak otvaranja predstavništva ili poslovne jedinice – kaže Nataša Kecman.

Sporazum o upućivanju zaposlenih na osnovu ugovora o izvođenju radova za sada postoji samo s Nemačkom i samo za građevinsku industriju i prateće građevinske delatnosti. Imajući u vidu izuzetno pozitivnu reakciju privrede, PKS planira pokretanje inicijative za zaključivanje sličnih sporazuma i s drugim državama da bi se dodatno podstakla privredna saradnja i unapredio srpski izvoz.

Privredna komora Srbije digitalizovala je uslugu izdavanja saglasnosti za upućivanje zaposlenih na nemačka gradilišta da bi srpskim firmama uštedela vreme i novac koji se troši na procedure za korišćenje detašmana. Na taj način, brzo i jednostavno, elektronskim podnošenjem zahteva i prateće dokumentacije, srpski privrednici mogu bez izlaska iz kancelarije dobiti saglasnost koja je neophodna prilikom zahtevanja dozvola za rad u nemačkom Birou za rad. Korak nakon dobijanja te dozvole je podnošenje zahteva za vize u konzulatu Nemačke.

LJ. Malešević

Piše:
Pošaljite komentar