Cena ribe i potražnja na istorijskom minimumu
Građani Srbije ribu najčešće kupuju dva puta godišnje – u susret velikim praznicima, kada se na trpezi ta vrsta hrane nalazi češće nego uobičajeno. Upravo sada dolaze praznici, među kojima i Božić i Nova godina, ali, sudeći po interesovanju kupaca, riba se prodaje manje nego ikad.
Ribarsko gazdinstvo „Ečka” ove zime na tržište je isporučilo 600 tona ribe, najviše šarana, koji nosi žig „Zdrava hrana – zelena jabuka”. Taj šaran ima sertifikat „Made in Banat” i zaštićenog je geografskog porekla, ali direktor gazdinstva Dejan Zejak za „Dnevnik” kaže da ne veruje da će se sva količina prodati, odnosno da će polovina ribe sigurno biti vraćena u vodu na dohranu.
– Cena ribe i potražnja za njom su na istorijskom minimumu jer nikada do sada nisu bile niske – naglašava Zejak. – Mi u ribarstvu smo ranijih godina svi nade polagali na to da će se, zahvaljujući prometu i kupovini tokom božićnog posta i za Svetog Nikolu, nadomestiti minusi u poslovanju koji nastaju tokom godine, ali ove godine neće biti tako.
Po njegovim rečima, razlog što se riba manje kupuje je to što nema druženja i okupljanja, proslava i manifestacija.
– Zbog pandemije se, praktično, slave obeležavaju isključivo u krugu uže porodice, bez dolaska prijatelja, na trpezi je manje hrane, i to utiče na manju prodaju ribe. Potrebno je da nam država priskoči u pomoć i oslobodi nas plaćanja vodnog doprinosa i omogući višegodišnje kredite pod povoljnim uslovima. Sada smo, samo zahvaljujući tome što smo dobili pomoć za zaposlene, uspeli da održimo ribnjake i proizvedemo ribu – kaže Zejak.
Mada se cena ribe u maloprodaji gotovo uopšte nije menjala proteklih nekoliko godina, u ribarnicama kažu da se kupuje manje nego lane. Prodavci razlog vide u trenutnoj situaciji, odnosno pandemiji kovida-19 jer mušterija nema mnogo, a to je vidljivo ne samo kada je reč o svežoj ribi već i onoj koja se kupuje ispečena. Naime, umesto po desetak kilograma, koliko se u proseku naručuvalo lane, sada su narudžbine kreću do najviše četiri kilograma.
– Naravno da se riba i dalje kupuje, ali pošto nema slavlja u širem krugu, domaćinstva kupuju ribe samo onoliko koliko im treba za jedan, evenutualno dva obroka – kaže menadžer ribarnice „Aviso” u Novom Sadu Mile Marić.
Do slave Svetog Nikole, koja pada u vreme božićnog posta, ima još svega nekoliko dana, ali, kako kaže Marić, porudžbina još nema. Ipak, on očekuje da će u susret toj velikoj slavi potražnja biti veća nego prethodnih dana, ali da će, u odnosu na isti period lane, kupaca biti manje. Naime, prošle godine u ovo doba ribarnica je imala dobar promet, više je kupovana pečena riba nego sveža, te će potpuno sigurno sada biti veoma teško dostići tadašnji promet – čak 280 porudžbina ispečene ribe.
U proteklih sedam-osam godina, od kraja novembra pa do početka januara potražnja za ribom iz godine u godinu je rasla, ali taj trend sada nije nastavljen.
– Sada je sitaucija potpuno drugačija – radnim danima jedva da se nešto proda, a tokom vikenda bude svega nekoliko porudžbina, potražnja je značajno manja, kao da posta nema – navodi Marić, i dodaje da se navike kupaca nisu promenile pošto se u dalje uglavnom kupuje pečena riba, a onih koji kupuju svežu i neočićšenu ribu gotovo da nema.
U ribarnici „Bio fiš” u Novom Sadu se ne žale na promet, ali imaju primedbe na količinu koja se uzima.
– Imamo posla jer nudimo pečenu ribu, koja se sve više traži nauštrb sveže, pa smo zbog postojeće potražnje produžili radno vreme. Međutim, ne kupuje se kao ranije – 10-12 kilograma ribe, već se pazari uglavnom vrte oko tri-četiri kilograma – kažu u ovoj ribarnici, ističući da se nadaju će već ove nedelje biti više kupaca i da će to pozitivno uticati na visinu pazara u radnji.
Cene ribe razlikuju se od ribarnice do ribarnice, ali su razlike male. U ponudi su sveža riba, očišćena, kao i ona u filetima, a uz rečnu nudi se i morska.
Najpovoljnije je kupiti belu ribu – kilogram očišćene košta 190 dinara, a neočišćene 130. Paket za riblju čorbu staje 390 dinara. Za kilogram svežeg šarana potrebno je dovojiti od 400 dinara pa naviše, kilogram očišćenog šarana kreće od 450, dok cena fileta polazi od 540 dinara. Kilogram očišćene pastrmke staje 500 dinara, a kečiga, takođe očišćena, košta 785 dinara. Šnicle smuđa su oko 750 dinara kilogram, za kilogram neočišćenog smuđa treba izdvojiti 500 dinara, a kilogram očišćenog soma košta 645 dinara.
Z. Delić