LETI NA SNIŽENJU MORAJU BITI SAMO LETNJA ODEĆA I OBUĆA, A NE ZIMSKA Evo šta za sezonska smanjenja cena propisuje Zakon o trgovini
U ovo doba godine u gotovo svim prodavnicama odeće i obuće roba se prodaje po nižim cenama jer je u toku sezonsko sniženje.
Kako bi privukli mušterije, prodavci su u izlozima, uz izložene proizvode, istakli i prethodno važeće cene, kao i procenat sniženja, koji se kreće od 20 pa i do 70 odsto. Ponuda je dobra, a kupovina zavisi i od toga šta kome treba i koliko je novca u novčaniku.
Po rečima pravne savetnice iz Udruženja za zaštitu potrošača Vojvodine Maje Pušare, kupci treba da budu obazrivi kad kupuju tokom sniženja jer trgovci tokom letnjeg sniženja smeju da prodaju samo letnju kolekciju po sniženim cenama.
- Na osnovu Zakona o trgovini postoje dva sezonska sniženja, letnje - koje počinje 15. jula i traje do 15. avgusta i zimsko - od 15. decembra do 15. januara - kaže Maja Pušara. - Naš je savet da kupci, ako i kada primete neku zloupotrebu sezonskih sniženja, to prijave nadležnim inspekcijama.
Ona ukazuje da se neretko dešava da kupci tokom letnjeg sezonskog sniženja dođu u prodavnice kako bi kupili letnju garderobu po sniženoj ceni, ali umesto toga kupe zimski kaput jer su na sniženju samo artikli iz zimske kolekcije. Po njenim rečima, i zimska i jesenja kolekcija, po važećem zakonu, mogu da se prodaju u tom periodu, ali ne po sniženim cenama.
Neki kupci zadovoljni su onim što se tokom sezonskih sniženja u radnjama može kupiti. Ima i onih, a reč je o iskusnim kucima, koji pre nego što počne sniženje obilaze radnje kako bi utvrdili da li trgovci poštuju procente sniženja koje su istakli i ukazuju da se, nažalost, veoma često dešava da sniženja, zapravo, i nema, već da prodavci, nekoliko dana pre nego što počne sezonsko sniženje, cene povećaju, a potom vrate na ranije važeće.
To kaže i naša sagovrnica, ističući da se trgovci služe raznim prevarama i trikovima i da bi potrošači to trebalo da prijave nadležnim inspekcijama.
- To je najbolji put da do takvih pojava ne dolazi jer je sigurno da bi, ukoliko jedan trgovac bude sankcionisan, to bila opomena i ostalima - rekla je Maja Pušara.
Ona ukazuje i da sezonska sniženja ne treba brkati s rasprodajama do kojih dolazi kada se neki trgovinski objekat zatvara, kada trgovac prestaje da posluje ili kada prestaje da prodaje određenu vrstu garderobe.
- Za prodaju te robe važi poseban režim i, u skladu sa zakonom, trgovac ne može da unosi novu količinu garderobe dok traje rasprodaja, odnosno može da se prodaje samo ono što je bilo u radnji - kaže Maja Pušara.
Postoje i akcijske cene, koje su najčešće trodnevne, a popust koji je istaknut na rafovima mora da bude obračunat i na kasi.
- Svakom potrošaču savetujemo da se, ako se suoči s nekim nepravilnostima, obrati potrošačkim organizacijama - kaže Maja Pušara.
- Mi ih korak po korak upućujemo šta treba da preduzmu kako bi se sprečili propusti i eventualne zloupotrebe trgovaca.
D. Mlađenović
Foto: pixabay.com