Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Brčkanje u lavoru izvesnije od onog na moru

24.04.2020. 10:00 10:02
Piše:
Foto: pixabay.com

NOVI SAD: Mada do leta ima još vremena, građani su zainteresovani kada će početi turistička sezona. Pogovoto što su godinama prve grupe turista kretale na odmor u Grčku, najomiljeniju destinaciju srpskih turista, već oko 1. maja.

Sada, u vreme pandemije Kovid-19, znatiželja je porasla jer su nastupile mere popuštanja zaštite, ne samo ovde već i u drugim zemljama. Međutim, još ne postoje procene o tome kada bi domaća turistička sezona mogla krenuti, osim što postoje očekivanja da bi turističkim agencijama rad mogao biti dozvoljen posle 1. maja.  Ni u okolnim zemljama se o tome još ne priča, osim što su turistički operateri iz Ggrčke najavili da bi mogli primati goste iz naše zemlje između 15. juna i 1. jula.

Direktor Jugoslovenske asocijacije turističkih agencija (JUTA) Alekandar Seničić kaže za „Dnevnik” da očekuju zvanično saopštenje države o tome kada će startovati ovogodišnja turistička sezona, uz uputstva gde se može putovati i pod kojim uslovima, jer je bitno navesti, između ostalog, da li će turisti po završetku odmora morati u karantin. 

Očekujemo ne samo stav naše zemlje o tome kako će se ova sezona odvijati već šta će o tome reći i druge zemlje, kazao je Seničić, i naveo ono što smo više puta čuli – da naši zvaničnici i iz Kriznog štaba pozvaju građane da odmor provedu u Srbiji.

Početak zvanične sezone kod nas i u inostranstvu, istakao je Seničić, ne zavisi od turističkih radnika već isključivo od završetka epidemije na globalnom nivou jer će se onda steći uslovi za putovanja: između ostalog, biće otvoreni i aerodromi i početi da se odvija vazdušni saobraćaj svuda u svetu.

Dok sezona ne krene, Seničić navodi da postoji razumevanje kod ljudi koji su sklopili ugovore s turističkim agencijama za leto 2020. godine, pre nego što je proglašena pandemija COVID-19, i da se tu izdvajaju dve grupe kupaca: jedni čekaju da se koronavirus povuče i vanredno stanje ukine, dok je deo s agencijama već sklopio sporazum o odlaganju putovanja za narednih 12 meseci.

Dok nije bilo nagoveštaja o tome da Kovid-19 može biti opasan u ovim razmerama i ugroziti živote ljudi, domaće turističke agencije prodale su 100.000 aranžmana za ovo leto. Od tih aranžmana oko 70 odsto vezano je za letovanje na grčkim morskim obalama i plaćena je akontacija između 30 i 40 odsto od cene aražmana, naveo je Seničić. Isto toliko, dodao je, prodato je aranžmana za obilazak evropskih prestonice do 15. maja, što nije realizovano pa slede dogovori sa stranim turističkim operaterima o tome na koji način da se turisti obeštete jer novac nije moguće vrati, ni za ta putovanja, ni za ona koja se odnose na letovanja.

Seničić kaže da se nude vaučeri u visini prodatih ili rezevisanih aranžmana u vrednosti uplaćenog novca, koji bi se  mogli iskoristiti u narednih 12 meseci.


Još dve milijarde za 400.000 vaučera

Potpredsednik Vlade i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić izjavio je ove sedmice da će biti izdvojeno dve milijarde dinara za turističke vaučere za odmor u Srbiji koje će moći da koristi još 400.000 naših građana, uz 160.000 građana koji su ih dobili pre izbijanja pandemije.

Ljajić je najavio da će naredne nedelje biti pripremljen konačni tekst uredbe o korišćenju turističkih vaučera.

Naša zemlja ove godine je imala štetu od oko 300 miliona evra zbog manjeg deviznog priliva od stranih gostiju i u taj iznos nisu uračunata domaća turistička putovanja, kazao je Ljajiħ.

Hoćemo, dodao je, da nedolazak stranaca delimično nadomestimo domaħim turistima i da, uz banje i planine, budu uključeni Beograd i Novi Sad.

U ta dva grada sasvim je opao turistički promet a bila su značajna po broju dolazaka stranih gostiju i deviznom prilivu, naveo je Ljajić.

Do sada su se vaučeri mogli koristiti u oko 1.460 ugostiteljskih objekata, a ukoliko se uključe Beograd i Novi Sad, veruje se da će biti još takvih hotela i pansiona.


I o tome čekamo šta će država reći, ali istovremeno pratimo i šta rade druge zemlje jer u ovome nismo usamljeni, naveo je Seničić.

Po njegovim rečima, po otvaranju agencija turisti ne bi trebalo da očekuju prodaju jeftinijih aranžmana jer cene zavise od hotelijera.

U situaciji kada je izvesno da turistička sezona neće biti ni približno kao ranijih godina, ne treba očekivati da će agencije spustiti cene putovanja. Postoji mogućnost za blago snižavanje cena, ali nikako značajnije jer agencije u proseku zarade po prodatom putovanju desetak procenata, objasnio je on. 

Z. Delić

Piše:
Pošaljite komentar
Ljajić: Još 400.000 turističkih vaučera za naše građane

Ljajić: Još 400.000 turističkih vaučera za naše građane

20.04.2020. 16:11 16:13
Lajen: Naći ćemo pametna rešenja za odlazak na letovanje

Lajen: Naći ćemo pametna rešenja za odlazak na letovanje

20.04.2020. 10:47 10:48
Zeman: Letovanje kod kuće, granice zatvoriti na godinu dana

Zeman: Letovanje kod kuće, granice zatvoriti na godinu dana

20.04.2020. 10:46 10:46