Antić: Snabdevanje gasom za praznike biće uredno
BEOGRAD: Energetska situacija je stabilna, a snabdevanje gasom za vreme praznika biće uredno, izjavio je ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić.
Tu je Banatski dvor kao rezerva, proizvodnja uglja je maksimalna a ima i dovoljno uglja u rezerevi na deponijama. Ljudi treba da se spremaju za praznike a energetska situacija je pod kontrolom, rekao je Antić za RTS navodeći da toplane imaju doboljno energenata, te da su i sad u režimu 24 sada rada.
Upitan o Aneksu ugovora o isporukama gasa Srbiji koji je potpisao u Moskvi sa ruskim kolegom Aleksandrom Novakom i šta nam on donosi, Antić kaže da je Srbija usled povećanog privrednog rasta trošila veće količine gasa, pogotovo u 2017, godini, te da je zato razgovarano o dodatnim količinima.
Potpisani ugovor, objasnio je Antić, omogućava tri stvari, dodatne količine gase, dodatne tačke isporuke, pri čemu je ključna tačka isporuke na srpsko-mađarskoj granici i elemenat ugovora koji omogućava da Srbija može da prodaje dodatne količine gasa.
Govoreći o gasnoj interkonekciji sa Bugarskom, projektu za koji je EU odobrila 49,5 miliona evra, Antić kaže da je to projekat o kome se dosta dugo govori i da je vlada u tome napravila progres.
Mi smo sada u finalnoj fazi završetka “papiroloških stvari”, dozvole, pribavljanja zemljišta i stručnih stvari očekujem da ćemo se u 2018. približiti početku izgradnje. Puno toga planiramo sa ciljem da Srbija kada je gas u pitanju postane energetski bezbedna zemlja, kaže Antić.
Upitan ima li novca za gasifikaciju manjih gradova, posebno u zapadnoj i južnoj Srbiji, Antić kaže da je politika Vlade da se razvija unutrašnji gasnotransportni sistem u Srbiji i da se dovodi gas u u te krajeve gde se planiraju nove industrijske zone jer nijedan investitor ne može da uđe u dogovor sa Vladom ako nema obezbeđenu infastrukturu.
Deo oko Loznice, Raški okrug, opštine Tutin, Novi Pazar i jug Srbije, to su projekti koji su prioritet, kaže Antić.
Budući da EU, MMF i Svetska banka zahtevaju da se zaštite najugroženiji pri plaćanju računa za struju, Antić kaže da se pokušava balansirati u okviru cena i mogućnosti građana.
Jedno od tih rešenja je Uredba o energetski zaštićenom kupcu i pomoć koju mi iz budžeta dajemo za porodice koje objektivno najteže žive, kaže Antić i dodaje da je ponosan na to što vlada pomaže svakog meseca 73.000 porodice.
U 2016. i 2017. budžet za to je znosio oko milijardu i 50 miliona, kaže Antić i dodaje da je toliko planirano i za 2018.
Radimo analize sa Svetskom bankom koje će nam reći da li je potrebno menjati taj okvir i da li je potrebno dodati još neke ugrožene kategorije, ako kažu da jeste, mi ćemo to obezbediti, rekao je resorni ministar.