Narodne kuhinje vape za pomoći, a bacimo 240.000 tona hrane
12.02.2017.
20:35
13:52
Komentari (0)
nađe rešenje koje bi odgovaralo državi, poslovnoj zajednici i nevladinom sektoru. Na sastanku Saveta za društveno odgovorno poslovanje u PKS-u razmotrene su inicijative za stvaranje stimulativnijeg i povoljnijeg ambijenta za razvoj donatorska i filantropskih aktivnosti u Srbiji. Kao primer, navedeno je da se u Srbiji uništi ili baci čak 240.000 tona hrane koja bi se mogla distribuirati narodnih kuhinjama jer one imaju registrovano 35.000 korisnika, od čega je 12.000 dece.
Prema dostupnim podacima , Srbija je, uz BiH, jedina zemlja u Evropi koja nije ukinula PDV na donacije i humanitarnu pomoć.
Kompanije ne pronalaze svoj interes u donacijama viška proizvoda i zbog toga je, kako se čulo na Savetu, potrebno unaprediti domaće zakonodavstvo na način koji pruža podršku za donacije u Srbiji i naći praktična i primenjiva rešenja koja neće biti opterećena procedurama i administriranjem.
Na osnovu analize koje je sprovela Fondacija „Trag”, a u vezi s primenom Zakona o porezu na dobit pravnih lica kojim se obezbeđuje mehanizam za odbitke od poreza prilikom davanja za opšte dobro, Savet je zaključio da nedostaje akt Ministarstva finansija koji daje obrazloženje za korišćenje pogodnosti navedenih u članu 15 tog zakonskog akta. Kompanije kao razlog za slabo korišćenje pogodnosti vide nerazumevanje načina primene, nedostatak jasnog i preciznog tumačenja vlasti o tome koji troškovi ulaze u poreska umanjenja.
Nedavno je ministar za rad, zapošljavanje, socijalnu i boračku politiku Aleksandar Vulin predložio ukidanje poreza na dodatu vrednost na humanitarnu pomoć, a država će, kako se najavljuje, ove godine izmeniti zakonske propise da bi se to omogućilo.
– Nije u redu da kompanije koje su obezbedile poklone i donacije za ugrožene kategorije stanovništva plaćaju porez i PDV kao da su ih prodale na tržištu – rekao je Vulin.
Država će, kako je dodao, težiti da se u ovoj godini približi drugim zemljama po zakonskim rešenjima za tu oblast.
– Ministarstvo rada radiće na tome da pomogne svim ljudima koji su u sistemu socijalne zaštite, a s druge strane, uticaće na to da se pruže sve moguće olakšice onima koji žele da poboljšaju njihov kvalitet života – kazao je Vulin.
Kako je naveo, Srbija je jedna od retkih zemalja u kojima nema poreskih olakšica za donatore i one koji obezbeđuju humanitarnu pomoć.
O mogućnostima za realizovanje ideje da se ukine porez na donacije i eventualnim efektima takve odluke Ministarstvo finansija planira da razgovara s Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Tim povodom u resoru finansija podsećaju na to da su aktuelnim zakonima koji uređuje porez na dobit pravnih lica i porez na dohodak građana već propisane poreske olakšice koje se odnose na priznavanje izdataka za humanitarne svrhe kao rashoda u iznosu najviše do pet odsto od ukupnog prihoda. Navode i da kod prometa dobara koja su predmet donacije, a na koja se plaća PDV, nema drugih oporezivanja.
Ističu da su rešenja predviđena Zakonom o PDV-u koja se odnose na oporezivanje donacija u dobrima i uslugama usaglašena s propisima EU kojima se uređuje oporezivanje potrošnje PDV-a.
LJ. Malešević
Bolje ne raditi ništa?
Kompanije koje žele da doniraju ili imaju fondacije koje se bave humanitarnim radom pak tvrde da se do olakšica, zbog komplikovane papirologije, teško dolazi.
Takođe kažu i da je bolje ništa ne davati nego, pored svih nameta koje imaju, plaćati dodatni PDV i na ono što se daje za dobrobit svih građana.