Nama profit od saradnje Centralne Evrope s Kinom
Sporazumi vredni 734 miliona evra, koje je Srbija potpisala na Samitu Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope „16+1” u Rigi, otvaraju mogućnost našoj zemlji da ostvari
veći privredni rast i trajni napredak, ocenjuju ekonomski stručnjaci.
Kako je u izjavi Tanjugu istakao ekonomista Ljubomir Madžar, zahvaljujući veoma širokoj i strateškoj inicijativi NR Kine, Srbija ima šanse da nađe neke elemente u toj strategiji koji bi mogli biti veoma povoljni po našu privredu.
– Svakako je dobro što su se oni aktivirali jer će to pružiti neke mogućnosti za naš privredni razvoj i osiguranje nekog trajnijeg prospetiteta – smatra Madžar.
On je istakao da Kinezi imaju u ovom delu Evrope široki ekonomski i politički interes.
– Oni hoće da se smeste na evropskom prostoru i, budući da povlače široke i velike poteze, uz njih bismo, kao manji igrači, mogli dosta profitirati. Oni koji nastupaju na veliko, koji povlače velike strateške poteze, ne gledaju mnogo na neke detalje i ekonomske sitnice, koji bi za nas bili važni i veoma profitabilni – podvukao je Madžar.
Savetnik za strana ulaganja Milan Kovačević konstatovao je da je Srbija pionir u sporazumu Istočne Evrope s Kinom jer umnožava dosadašnje poslove i koristi kreditne mogućnosti NR Kine.
– Bilo bi dobro kada bismo s Kinom imali više poslova – rekao je Kovačević, ističući da bi bilo bolje kada bismo podstakli kineska ulaganja. – Ne znam da li je uspela ideja da se oko RTB-a „Bor” uključi Kina. To bi bilo dobro, kao i to kada bismo se malo „odlepili” od tog samozaduživanja i prepuštanja njima da obavljaju poslove.
Kada je reč o sporazumu o bezviznom režimu između Kine i Srbije, Kovačević smatra da on može omogućiti dolazak kineskih turista, iako je to, kako kaže, veoma daleka zemlja.
– Može poslužiti i da imamo poneke useljenike iz Kine jer Kina nije samo Šangaj i razvijeni deo, nego ima i vrlo nerazvijenih predela, koji se graniče s nekim zemljama iz kojih već u Evropi ima useljavanja – rekao je Kovačević.
D. Ml.
Zaraditi od turizma
Ekonomski konsultant Mahmud Bušatlija saglasio se s Kovačevićem da Srbija ima mogućnost da profitira od bezviznog režima s Kinom, imajući u vidu da su putnici iz te države veoma značajni u razvijenim turističkim ekonomijama, poput Italije.
Ipak, kako je dodao, Kinezi su prilično izbirljivi koje destinacije žele da posete.
On ukazuje na to da već odmah treba razmišljati o unapređenju turističke ponude, a posebno raditi na oporavku banja da bismo privukli više turista.