Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Naknada za topli obrok, kuhinja u firmi ili francuski bonovi?

23.02.2016. 17:21 13:33
Piše:

Prema procenama sindikata, oko 30 odsto poslodavaca u Srbiji ne isplaćuje nadoknadu za topli obrok, niti organizuje ishranu u firmi tokom radnog vremena,

a iskustva zemalja koje primenjuju sistem podele bonova za te namene mogla bi da budu korisna i Srbiji, poručili su danas predstavnici Saveza samostalnih sindikata Srbije.

Naime, u S S S S danas je organizovan sastanak sa predstavnicima resornog ministarstva i francuske delegacije koju predvodi Generalni direktor za Evroazijski region Žilijen Onglad i Groupe Up radi promovisanja sistema bonova za restorane u Srbiji.

Osnovana pre 50 godina od strane sindikalnih aktivista, Groupe Up je treća na svetu na tržištu socijalnih, kulturnih rešenja, a sistem bonova danas primenjuje se u vise od 40 zemalja u svetu, od kojih je 19 u Evropi.

Srbija ima šanse da kao prva zemlja na Zapadnom Balkanu uspostavi sistem bonova za ishranu u restoranima, a da bi se to postiglo, socijalni partneri i predstavnici vlasti bi morali da rade zajedno na prilagođavanju zakonskog okvira, rečeno je na sastanku.

Onglad je kazao da je uvođenje bonova za ishranu u restoranima način da se vodi efikasna ekonomska i socijalna politika, a koja po pravilu počiva na socijalnoj prednosti prilagođenoj zaposlenima.

On je istakao da su neke zemlje u regionu poput Mađarske, Rumunije, Slovačke počele da primenjuju taj model, a da je cilj da se to proširi i na Srbiju.

"To je sistem koji predviđa da radnik dobija bon uz koji može da odlazi i dobije usluge u restoranima i marketima u mestu gde živi i radi. Sistem je vrlo povoljan za preduzeća i to im omogućava da radnicima isplate neku vrstu toplog obroka a da ne plaćaju poreze za to", objasnio je Onglad ističući da je taj sistem pozitivan i za poslodavce, sindikate i državu.

Kako je kazao, čekove, odnosno bonove izdaje firma, ali se sa time može početi tek kada se omogući zakonski okvir za to.

Takođe ističe da svaka zemlja određuje koliki je dnevni iznos za radnika, a primera radi, u Francuskoj je to 10 evra po radniku.

"To je različito od zemlje do zemlje. U Rumuniji je po zakonu pravilo da se radniku mogu dati bonovi u vrednosti 40 evra mesečno koji se mogu  koristiti i u restoranima, ali i trgovinama", rekao je Onglad.

Ta mogućnost u Francuskoj postoji u 180.000 restorana, i prehrana radnika je isključivo restoranskog tipa, dok u Rumuniji ta mogućnoist postoji u  40.000 trgovina i restorana.

Predsednik Samostalnog sindikata radnika građevinarstva i industrije građevinskog materijala Duško Vuković rekao je da u Srbiji neki poslodavci ili izdvajaju novac ili organizuju kantine da se radnici hrane tokom radnog vrema, dok neki ne ispunjavaju to pravo i ne daju ni dinar za topli obrok.

"Ovih dana ćemo razgovarati i sa Unijom poslodavca, delagacijom iz Francuske i resornim ministarstvom o tome da li je potrebno da se menjaju određeni zakoni ili da se donese poseban zakon kako bismo na taj način uveli mogućnost izdavanja vaučera za ishranu radnika u restoranima ili marketima tokom radnog vremena", istakao je.

Kako je kazao, neki poslodavci izbegavaju ili ne uplaćuju topli obrok ili možda čak uplaćuju minimalan iznos od 10 dinara kako bi samo formalno ispunili zakonsku obavezu.

"Sigurno 30 odsto poslodavaca u Srbiji uopšte ne isplaćuje nadokandu za topli obrok, niti organizuje u svom preduzeću ishranu", kazao je Vuković.

Mogućnost kakva postoji u Francuskoj i još nekim zemljama sa bonovima predstavlja i prostor za povećanje broja zaposlenih u sektorima trgovine i ugostiteljstva, ali i poljoprivredi, ističu predstavnici delegacije iz Francuske.

"To bi mogao da bude opšti interes. Ako to postoji u 19 zemlja EU, i još u 21 zemlji sveta koje su razvijene ekonomski i ako je društvenim dogovorom to prihvaćeno kao dobar način, mogli bi i mi pokušati sa primenom tog sistema", rekao je Vuković.

(Tanjug)

 

Piše:
Pošaljite komentar