Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Nafti cena prepolovljena, a gorivu niža za koji dinar

17.03.2020. 08:50 08:52
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Pad cena nafte na svetskom tržištu se nastavlja, a za svega nekoliko dana barel nafte tipa „brent” i više je nego upola jeftiniji nego na početku godine. Tako se, zapravo, nastavlja trend započet od nove godine jer je barel nafte tipa „brent”, koji je tada koštao iznad 65 dolara, juče varirao između 31 i 30 dolar.

Rat oko cene nafte između Saudijske Arabije i Rusije, kao i kriza oko koronavirusa, izazvali su i pad cene goriva. Tako se u Austriji na više od 500 benzinskih pumi dizel prodaje već za manje od evra litar. Nažalost, naši vozači još nisu te sreće.

Dakle, cena nafte je upola niža nego na početku godine, trend pada traje oko dva meseca a, iako je sniženja cene goriva na domaćem naftnom tržištu bilo, procenat je daleko manji. Sada gorivo jeste jeftinije nego ranije – građani Srbije na benzinskim pumpama litar bezolovnog benzina  plaćaju oko 4,5 dinara manje nego polovinom januara, dok za litar evrodizela sada treba oko devet dinara manje. Tako je uz cenu barela „brenta” od oko 65 dolara, litar bezolovnog benzina polovinom januara koštao oko 150 dinara, a sada za to gorivo treba oko 145,50. U istom periodu cena evrodizela je bila 164 dinara, a sada za litar potrebno oko 155.

Kako će se kretati cene goriva na srpskom tržištu, tržištima u regionu, ali i svim lokalnim, zavisiće od onoga šta će se dešavati na svetskom tržištu. Da li će se trend pada cene nafte nastaviti ili će se desiti nešto drugo veoma je teško predvideti, pošto na cenu crnog zlata, osim ponude i tražnje, utiče mnoštvo faktora, koji vrlo često nisu ekonomski. 

Ipak, budući da cena nafte ima silaznu putanju, građani Srbije koji odlaze na pumpu mogu očekivati da će, ukoliko se nastavi sadašnji trend pada cene, u narednom periodu gorivo biti jeftinije. Ipak, važno je znati da do promene cene goriva na lokalnim tržištima, bez obzira na to da li je reč o promeni naviše ili naniže, ne dolazi istovremeno s promenama cene sirove nafte već nekoliko nedelja kasnije. Zato i nije neuobičajeno da se u situaciji kada se cena nafte često menja i oscilira i naviše i naniže – na lokalnim tržštima ne desi ništa, odnosno ne dođe do promene cene goriva.

Litar bezolovnog benzina, koji je polovinom januara koštao oko 150 dinara, kada je barelbrentabio gotovo 65 dolara, sada je oko 4,5 dinara jeftiniji i košta oko 145,50 

Kako će se kretati cene goriva na domaćim pumpama videće se, a sadašnje su u nivou onih iz aprila prošle godine kada je barel „brenta” bio oko 65 dolara. Cene bezolovnog benzina prošle godine bile su najniže krajem februara, kada je litar koštao 142 dinara, a to gorivo najskuplje je bilo kupovati u junu, kada je litar koštao nešto više od 154 dinara. Kada je reč o evrodizelu, najpovoljnija prošlogodišnja cena tog goriva bila je početkom febuara, kada je litar koštao oko 157,50 dinara, a najviše novca za litar potrošači su plaćali krajem maja, kada je litar koštao više od 165 dinara.


Fiskalne dažbine

Na cenu goriva na svim loklanim tržištima, pa i u Srbiji, značajno utiču i fiskalne dažbine, među kojima su akciza i porez na dodatu vrednost, ali i još nekoliko stavki. To je i razlog što u ceni svakog litra goriva koju plaćaju potrošači na pumpama oko polovina odlazi na ime fiskalnih dažbina pa je, recimo, njihov udeo u sadašnjoj ceni litra evrodizela oko 86 dinara. 


Što se tiče prošlogodišnje cene barela nafte tipa „brent”, ona se praktično nije spuštala ispod 55 dolara, a ta količina nafte slično je  koštala i u avgustu – oko 56 dolara, pa je najniža prošlogodišnja cena „brenta” više od 20 dolara viša od sadašnje. Najviša prošlogodišnja cena crnog zlata plaćana je u aprilu, kada je barel koštao gotovo 75 dolara, a na kraju prošle godine barel „brenta” koštao je oko 67 dolara. Polovinom septembra prošle godine cena barela bila je blizu iznosa od 70 dolara, a tada je litar bezolovnog benzina na srpskom tržištu koštao blizu 149 dinara, a evrodizela oko 160.

D. Mlađenović

Piše:
Pošaljite komentar
Nafta gotovo upola jeftinija, a gorivo nekoliko dinara

Nafta gotovo upola jeftinija, a gorivo nekoliko dinara

11.03.2020. 09:15 09:21