Na doboš otišli klanice, mlinovi, hoteli, mašine...
Kažu da je u malom i srednjem biznisu, baš kao i u velikom, najteže opstati prve dve-tri godine. Ko u tome ne uspe, ode u bankrot. A ako nema para da izmiri dugove i ostale zaostale troškove poslovanja,
imovina i oprema mu se brzo nađu na sajtu „Doboš“, specijalizovanom baš za takve slučajeve. Tu se prodaju da bi poverioci namirili dugove. Banke i lizing-kuće nude mašine i drugu opremu te poslovni prostor.
Takođe, upadljivo je manje pravih poverilaca već se umesto njih sve više javljaju sudski izvršitelji koji pokreću prodaju. Pravilo je da se pri prvoj prodaji stvari nude po ceni koja je procenjena kao tržišna, drugi put 60 odsto od toga, a posle sve ide i za trećinu cene. Poverioci često pozivaju kupce i da prodaju reše pogodbom, pa ko uspe da nađe kupca dobro je prošao.
Izgleda da zainteresovani kupci ono što im je zanimljivo razgrabe odmah. Ali ima ponuda koje traže novog gazdu mesecima pa i duže. Ako se sudi po ponudi koja je poduže aktuelna, dobar savet pokretačima malog biznisa je da ne idu u limare. To nije uzalud: sada su u ponudi čak tri mašine za tu branšu. Tako se na prodaju nudi limarska mašina ekskater za 773 evra, a može se razgledati u Somboru i služi za sečenje lima. Tu su još dve limarske mašine, obe marke „rendal“ po 215, odnosno 525 evra. Obe se koriste za narezivanje navoja.
Sečenje i obrada lima i nije baš posao koji se traži, a izgleda nije lako ni onima koji su naumili da seku beton. Mašina za tu namenu nudi se po 750 evra. Istu sudbinu doživela je i mašina za sečenje betona i mermera – ona traži kupca po 760 evra.Lakši materijali takođe loše prolaze. Tako mašina za presovanje papira staje 1.980 evra, a može se videti u Novom Bečeju.
Posao s hranom dobro ide, ali ne svima. Na prodaju se nudi klanica u selu Kusići u ataru Bele Crkve, a cena – kako se kupci pogode. Isti način prodaje je i za zgradu za trgovinsku namenu u Sremskoj Mitrovici od 71 kvadrat. Nije uspešan bio ni posao „Braće Brnić“ u Melencima, a u zrenjaninskom ataru traži se kupac za mlin uz cenu od 207.808 evra. U istom ataru, ali u selu Lazarevo, na prodaju se nudi zgrada namenjena trgovini po 11.305 evra. U Vrbasu je na prodaju imovina trgovačkog društva AD „Bačka“ u stečaju po 154.215 evra.
Novi Sad je nekada bio prava Meka za posao, ali ni tu ne uspevaju svi biznisi. Hotel „Elit“ nudi se uz cenu od milion i po evra. Zgrada namenjena trogvini na Temerinskom putu ima istu vrednost, a objekt namenjen turizmu u Sremskoj Kamenici nudi se za 47.257 evra. U Silbašu se prodaje objekat za tov junadi po 18.806 evra. U Inđiji su u paketu dve hadnjače i poslovni prostor, a cena po pogodbi...
D. Vujošević
Manje posrnulih
Zanimljivo je da je ponuda na „Dobošu“ manja nego ranije. Razloge treba tražiti u tome što su i klijenti i banke obazriviji kod odobravanja i uzimanja kredita. Zajmovi za preduzetnike već poduže ne samo da stagniraju već beleže pad. Tako su ukupna dugovanja preduzetnika koncem decembra bila 59,33 milijardi dinara, a krajem prošlog meseca iznosila su 44,13 milijarde dinara, a to je 25,6 odsto manje.
Istina, oprema se ne kupuje uvek na kredit već i na lizing, a tu je priča još i gora. Za opremu uzetu na lizing duguje se simboličnih 5,45 milijardi dinara. Već ta brojka sama po sebi dosta govori.