Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Ministarstvo privrede: Ni dinar investitorima koji ne poštuju ugovor

28.09.2018. 16:54 16:56
Piše:

NOVI SAD: Nakon što je Savet za borbu protiv korupcije objavio izveštaj o dodeli državne pomoći u kojem ističe da je za tri godine država dodelila 239,5 miliona evra podsticaja za 57 firmi, od kojih je 21 gubitaš, odgovor stiže iz Ministastva privrede, koje je delom subvencije investitorima i dodeljivalo, a u kojem se ističe da na ime podsticaja ni dinar nije isplaćen a da prethodno nije opravdan, odnosno da kompanija nije ispunila ugovorne obaveze.

U Ministarstvu privrede tvrde da je izveštaj Saveta za borbu protiv korupcije, koji je savetodavno telo Vlade Srbije, u nameri da baci senku na rezultate privlačenja investicija, „u najmanju ruku tendenciozan ili je proizvod elementarnog nepoznavanja procedure za dodelu i isplatu podsticaja”. Objašnjavaju da je proces odobravanja i isplate podsticaja strogo kontrolisan i praćen, tako da ni dinar iz buyeta ne može biti isplaćen pre nego što se ispune ugovorne obaveze. Da je to tako, može se proveriti na sajtu Ministarstva privrede na kojem su sve informacije o potpisanim ugovorima za podsticaje u prethodnim godinama.

Iz tog ministarstva naglašavaju da potpisivanje ugovora ne znači i automatsku isplatu namenjene svote jer Zakon o ulaganjima definiše da kompanije novac povlače fazno, i to svaku tranšu tek nakon što ispune ugovorne obaveze, odnosno uslove, pre svega u visini ulaganja i broju novozaposlenih radnika. Uz to, nepohodno je i da svaki dinar iz buyeta na ime podsticaja bude pokriven bankarskom garancijom kompanije sve dok se ne ispune sve ugovorene obaveze i do okončanja faze monitoringa.

Osvrćući se na kompanije koje Savet za borbu protiv korupcije pominje kao primere neopravdanih subvencija, odnosno podsticaja koje je država dodelila od 2014. do 2017. godine, Ministarstvo prirede tvrdi da podaci nisu tačni i da je priča sasvim drugačija. Tako se ističe da s kompanijom „Truck lite Europe” iz Beograda ugovor o dodeli podsticaja jeste potpisan, ali da je on zbog neispunjenih ugovornih obaveza raskinut i ta kompanija nije dobila nijedan dinar državnih subvencija. Savet je u izveštaju naveo da je ta kompanija dobila tri miliona evra na ime subvencija iako nema zaposlenih.


Otvorili 28.778 novih radnih mesta

Zahvaljujući podsticajima Ministarstva privrede i Vlade Srbije, u protekle dve godine i osam meseci, odnosno od trenutka stupanja na snagu Zakona o ulaganjima, po objašnjenju resornog ministarstva, privučeno je 510 miliona evra investicija, što će omogućiti otvaranje 28.778 novih radnih mesta.


Zatim, za kompaniju „Mea Ta Europe” DOO iz Obrenovca, za koju je Savet naveo da je 2015. godine dobila 21 milion evra podsticaja iako je tu godinu završila s gubitkom od 590.000 evra, Ministarstvo privrede ističe da je ona u prve tri dosadašnje faze ispunila ugovorne obaveze u pogledu novih investicija i novozaposlenih.

„Kompanija je u ovom trenutku, po izveštaju nezavisnog ovlašćenog revizora, premašila predviđena ulaganja do kraja ove godine za 20 miliona evra. I broj zaposlenih je premašen, pa je umesto novih 350 radnika do kraja godine, prema Centralnom registru obaveznog socijalnog osiguranja, na dan 19. septembar 2018. u njoj bilo zaposleno 393 radnika na neodređeno i 1.715 na određeno vreme. Gubitak u poslovanju koji je iskazan u godišnjem izvštaju o poslovanju za 2017. godinu je očekivan, budući da su u toku prvih godina pripreme i razvoj svakog poslovnog projekta, pa i ovog, ulaganja veća od samog poslovanja, pa su time i troškovi veći nego prihodi”, ističe Ministarstvo privrede.

Ni tvrdnja Saveta za borbu protiv korupcije o kompaniji „CG Foods Europe” iz Nove Pazove, tvrde u Ministarstvu privrede, nije tačna. Reč je o grinfild investiciji, a ta kompanija je do kraja 2017. godine izgradila fabriku, pribavila upotrebnu dozvolu i nabavila opremu. Po zvaničnoj evidenciji CROSO-a, na kraju juna ove godine u njoj je bilo 108 radnika na neodređeno vreme i 38 na određeno. Uz to, navode u Ministarstvu, njoj i dalje nisu isplaćene sve tranše na ime subvencije.

LJ. Malešević

Piše:
Pošaljite komentar