Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Loše gazde privredu Bača zavile u crno

06.03.2016. 19:49 13:33
Piše:

U Baču, koji je jedna od najnerazvijenijih opština u Vojvodini, prosečna plata u januaru ove godine bila je 29.602 dinara, što je 8.169 dinara manja od proseka zarada u Vojvodini i čak 10.841 dinara manje od proseka u republici.

– Mala prosečna plata nije nikakvo iznenađenje, ako se ima u vidu da je u ovoj opštini privreda „zamrla” – objašnjava za „Dnevnik” predsednik opštine Bač Dragan Stašević.

Kao potvrdu da je to tako, iznosi podatak da je u poslednjih 15-20 godina opština izgubila 2.000 radnih mesta, 4.000 stanovnika i da ih zbog toga sada ima svega 14.500. Celokupni budžet opštine za ovu godinu je 193 miliona dinara, što je, po Staševićevim rečima, svota koju opština Bačka Palanka naplati samo od poreza na zaradu.



– U našoj opštini od nekadašnjih privrednih giganata nije ostalo ništa pa samim tim ni ljudi nemaju gde da se zaposle. Nekada samo imali pet privrednih giganata, a danas su mnogi od njih pusti, čak i razvaljeni zbog neuspelih privatizacija i onoga što je nakon njih vraćeno državi. Od nekadašnjeg tekstilnog kombinata „Slavija” nije ostalo ništa, čak ni krovovi ni instalacije jer se niko o njemu nije brinuo niti ga čuvao.



Štaviše, sama likvidacija ili stečaj tog kombinata je pod tolikim plaštom tajnovitosti da nema nikakvog traga niti dokumentacije šta se zapravo događalo – objašnjava Stašević. – Šećerana u Baču radila je nekoliko godina nakon privatizacije, ali je nakon toga proizvodnja obustavljena, uz obrazloženje da sam tehnološki proces proizvodnje nije aktuelan. Da li je to razlog ili nešto drugo, ne može se suditi jer je reč o privatnoj kompaniji. Uglavnom, veliki elektromotori i sve što je bilo vredno preseljeno je u Vrbas, tako da više nema ni teorijskih mogućnosti da šećerana ponovo pokrene proizvodnju. Zbog gašenja šećerane, bez posla je ostalo dosta kooperanata, poljoprivrednika, prevoznika, koji su zarađivali, a sada su ostali bez ičega.



Kako kaže Stašević, u Poljoprivrednom kombinatu „Labudnjača” u Vajskoj, koji je nekada zapošljavao 350 radnika, nakon privatizacije 2006. godine broj zaposlenih smanjen je na 13 ili 17 radnika, dodajući da je deo tog kombinata privatni vlasnik prodao slovenačkoj kompaniji „Perutnina Ptuj” , koja je uzela pilićarnik.



– Sada imamo Poljoprivredni kombinat „Agrobačka” s kojim ne znamo šta ćemo i kako ćemo. Njega je 2006. godine privatizovala porodica Mileta Jerkovića, onda je ta privatizacija poništena i kombinat vraćen državi. U svim tim procesima „Agrobačka” je samo gubila na supstanci: kada je bila u vlasništvu porodice Jerković, ona je napravila neke štetne ugovore za prodaju zemlje, prodaju delova kombinata. Potom je od 2010. do 2014. kombinat u restrukturiranju, iz čega je trebalo da izađe spreman za novog kupca.



Međutim, ni posle prvog, drugog i trećeg javnog poziva niko nije hteo da ga kupi pa je sada na vratima stečaja. Pravosnažne sudske presude ima veliki broj radnika koji su tu radili i oni potražuju milionske cifre u evrima. Lokalna samouprava je takođe „kratka” za 750.000 evra na ime zakupa državne zemlje. Sada očekujemo stečajnog upravnika, i to onog koji će uslišiti interese lokalne samouprave da bi se pokrenuo taj nekada veliki i moćan poljoprivredni kombinat – zaključio je Stašević.



LJ. Malešević

 

Čije objekte i ko čuva?



Mada je s porodicom Mileta Jerkovića, sada zaštićenog svedoka u slučaju protiv Darka Šarića, ugovor o privatizaciji „Agrobačke” raskinut pre deceniju, na zemljištu koje pripada tom kobinatu i dalje postoje neki objekti u čiji posed direktor u restrukturiranju za četiri godine nije mogao da uđe.

– Na ulazi tih objekata stoje neki čuvari i niko ne zna ni čiji su, ni šta tu rade, niti ima odgovor na pitanje kako je moguće da direktor „Agrobačke” četiri godine ne može da uđe u taj deo kombinata. Tražiću od njih da me, kao predsednika opštine, puste u objekat, da mi objasne ko su i svakako ću tražiti papire na osnovu kojih su oni prisutni u delu „Agrobačke” – kaže Stašević.

Piše:
Pošaljite komentar