Konoplja – sirovina budućnosti
Pod industrijskom konopljom je u Srbiji ove godine bilo oko 300 hektara, ali je potencijal te ratarske kulture za proizvodnju i preradu, uz mogućnost da obezbedi upošljavanje većeg broja ljudi,
mnogo veći, istaknuto je na međunarodnom simpozijumu „Konoplja – sirovina budućnosti”, koji je u Senti organizovan pod pokroviteljstvom te potiske opštine i Centra celuloze, papira, ambalaže i grafike Tehnološko-metalurškog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Za ponovno intenziviranje gajenja konoplje zainteresovani su i na području Sente jer je, po rečima pomoćnika predsednika senćanske opštine za ekonomski razvoj Petra Terzića, u tom gradu radila jedna od ugašenih kudeljara. Uz to, pre dve i po decenije urađena je i prva fizibiliti studija za proizvodnju celuloze i papira od konoplje, mećutim, projekat nije realizovan.
Profesor dr Milorad Krgović iz Centra celuloze, papira, ambalaže i grafike predočio je da konoplja kao sirovina ima veoma veliku primenu. Naime, može se koristiti u proizvodnji celuloze i papira, industriji građevinskog materijala, proizvodnji tekstila i kao energent, a cvet, list, seme i ulje sve više se koriste kao zdrava hrana, kao i u farmaceutskoj i kozmetičkoj industriji.
– Konoplja je kultura 21. veka kao bio-obnovljiv sirovinski resurs tekstilne, hemijske, farmaceutske i drugih industrija, dopunski alternativni izvor energije – istakla dr Biljana Pejić iz tima stručnjaka Tehnološko-metalurškog fakulteta u Beogradu, na kojem se bave istraživanjem konoplje za konvencionalna područja primene, ali i nova.
M. Mitrović